Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs euro nad 4,30 zł. Dolar pod 3,79 PLN. Opada kurz po „czarnym poniedziałku”, polski złoty pozostaje stabilny

|
selectedselectedselected
Kurs euro nad 4,30 zł. Dolar pod 3,79 PLN. Opada kurz po „czarnym poniedziałku”, polski złoty pozostaje stabilny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wtorkowy, poranny handel nie przynosi istotniejszych zmian na wycenie polskiej waluty. Kurs euro do dolara (EUR/USD) notuje lekki ruch korekcyjny. Polski złoty kwotowany jest następująco: 4,3068 złotego wynosi kurs euro EUR/PLN, 3,7879 zł kurs dolara USD/PLN, 4,0475 złotego kurs franka CHF/PLN oraz 4,9382 zł kurs funta GBP/PLN. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,391% w przypadku obligacji 10-letnich.

Wpływ wyprzedaży na rynku akcji na kursy walut

Zgodnie z wczorajszymi założeniami - „blackmonday” na rynkach miał ograniczony wpływ na wyceny walut CEE. Najmocniej reagowały pary powiązane z wycenami ropy. Kwotowania PLN podążały za zmianami dolara , w nikłym stopniu partycypując w panice. Warto dodać, iż WIG20 spadł wczoraj 7,87% (WIG20USD-7,43%). Z jednej strony tąpnięcie na wycenie ropy z uwagi na rozpoczęcie „wojny cenowej” w OPEC, z drugiej dalszy rozwój epidemiii „koronawirusa” w Europie. Wczoraj, w godzinach wieczornych, Conte poinformował, iż całe Włochy zostały objęte kwarantanną. Trwa szacowanie potencjalnych wpływów wydarzeń związanych z wirusem dla polskiej gospodarki. W zakresie Włoch czy samej Strefy Euro spodziewane jest wejście w stan recesyjny. W przypadku Polski pojawiają się opracowania sugerujące obniżenie prognoz „o co najmniej 1 pkt. proc” - SpotData. Należy oczywiście pamiętać, iż są to jedynie wstępne szacunki, a same rewizje i aktualne odczyty mogą być dużo głębsze. Trwają spekulacje dot. potencjalnych działań instytucji centralnych, w tym NBP. Spowolnienie gospodarcze najpewniej przełoży się na spadek inflacji, co otworzy drogę do ewentualnych obniżek stóp. Krótkoterminowo najpewniej będziemy świadkami zainicjowania programów wsparcia dla branż, w największym stopniu, dotkniętych wpływem wirusa.

Dane makro

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych wskazań makro z rynku krajowego. Globalny kalendarz makro zawiera m.in. odczyt PKB dla Strefy Euro, czy CPI dla gospodarki czeskiej.

Z rynkowego punktu widzenia kurz po wczorajszym „czarnym poniedziałku” zaczyna opadać. Futures na europejskie parkiety sugerują zielone otwarcie, a rynki kasowe w Azji notują już korektę wzrostową. Trudno jednak mówić o przejściu do układów risk-on, raczej możemy mówić o kolejnej próbie lekkie odbicia po mocnych spadkach. PLN pozostaje stabilny, w większym stopniu reagując na zmiany na EUR/USD.

 

Reklama

 

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Konrad Ryczko

Konrad Ryczko

Makler Papierów Wartościowych, Wydział Analiz Rynkowych, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.


Reklama
Reklama