Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs euro (EUR) słaby na każdej płaszczyźnie. Nawet złoty (PLN) ma lepsze perspektywy

|
selectedselectedselected

Od początku wczorajszego handlu obserwowaliśmy spadki dochodowości krajowych obligacji. W przypadku tenora 10Y przed danymi z USA rentowność obniżała się o 8 pb. w porównaniu do poniedziałkowego zamknięcia. Również spread do czeskich obligacji obniżał się o 8 pb. Po odczytach JOLTS i negatywnych impulsach z bazowego FI rodzimy dług oddał część wcześniejszego umocnienia.

Kurs euro (EUR) słaby na każdej płaszczyźnie. Nawet złoty (PLN) ma lepsze perspektywy
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Ostatecznie krajowa krzywa na głównych węzłach przesunęła się w dół o 3, 2 oraz 4 pb. do odpowiednio 4,94% (2Y), 5,15% (5Y) oraz 5,38% (10Y). Marża ASW na tenorze 10Y utrzymała się na najniższych poziomach od maja (62 pb.).

Poranne umocnienie bazowego FI powinno pomagać SPW na starcie środowego handlu. Oczekujemy kolejnej pozytywnej sesji na rodzimym długu z szasną na zejście tenora 10Y poniżej 5,35%.

 

Na EURUSD nadal bez przełomu

Wtorkowe notowania nie przyniosły większych zmian w wycenie euro do dolara. Para większość wczorajszej sesji spędziła w przedziale 1,0820- 1,0850, a zamknięcie było zbliżone do poziomu otwarcia (1,0840). Pogorszenie nastrojów związane ze spadkiem kontraktów na S&P 500 sprowadza rano EURUSD do okolic 1,0800.

Biorąc pod uwagę słabą koniunkturę w strefie euro i ryzyko relatywnie jastrzębiego przekazu ze strony FOMC widzimy podwyższone prawdopodobieństwo zejścia EURUSD poniżej 1,0800 i zakotwiczenia tam notowań pary.

Reklama

 

Zobacz także: Reakcja rynków na przekaz Fed będzie kluczowa dla kursu eurodolara (EUR/USD)

 

EURPLN w okolicach 4,35

Do otwarcia notowań za Oceanem EURPLN poruszał się w przedziale 4,36-4,38. Później obserwowaliśmy wyraźniejsze umocnieni krajowej waluty. Nie było ono raczej spowodowane decyzją MNB o płytszym od oczekiwań cięciu stóp procentowych na Węgrzech (do 10% przy kons. 9,75%), gdyż takowa napłynęła wcześniej (godz. 14:00) i już wtedy wsparła forinta. Spadkowi EURPLN do 4,35 (-0,4%) towarzyszyła również analogiczna aprecjacja czeskiej korony stąd ten ruch odbieramy jako regionalny, a nie lokalny. Oczekujemy, że wczorajsze umocnienie złotego utrzyma się, a w kolejnych godzinach EURPLN będzie notowany w przedziale 4,34-4,36.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama