Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs euro (EUR) dobrze zaczął, ale na koniec dnia to dolar (USD) był na wygranej pozycji

|
selectedselectedselected

Wczorajsza sesja była negatywna dla rynków EM. Traciły waluty krajów rozwijających się i rosła dochodowość ich długu. Ta tendencja była również widoczna w naszym regionie. Bez konkretnego impulsu dochodowość czeskiego oraz węgierskiego długu na tenorze 10Y wzrosła odpowiednio o 9 oraz 23 pb. (dla Węgier w porównaniu do czwartku).

Kurs euro (EUR) dobrze zaczął, ale na koniec dnia to dolar (USD) był na wygranej pozycji
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Przecena nie ominęła również rodzimych obligacji. Na głównych węzłach rentowność SPW przesunęła się w górę w ruchu wystramiającym o 1, 11 oraz 11 pb. do odpowiednio 5,18% (2Y), 5,40% (5Y) oraz 5,56% (10Y). Stawki PLN IRS wzrosły o ok 2-3 pb. mniej niż dochodowość SPW, co spowodowało kolejne rozszerzenie marży ASW (na tenorze 10Y o 3 pb. do 55 pb.). Oceniamy, że wczorajsze osłabienie długu w regionie może wynikać z pozycjonowania przed środową decyzją FOMC i spekulacjami dotyczącymi jego względnie jastrzębiego przekazu. Jednocześnie, pomijając wczorajszą sesję, dług CEE zachowywał się dość spokojne w minionym tygodniu i tracił nieco mniej niż bazowy FI. Niewykluczone również, że za przeceną stały obawy o hipotetyczny przekaz ze strony BoJ (ryzyko odwracania części „carry trade”), który jednak, jak pokazuje dzisiejsza reakcja na jenie i japońskich obligacjach, był relatywnie łagodny.

Dziś oczekujemy uspokojenia nastrojów na SPW z potencjałem od odrobienia części wczorajszych strat i powrotem tenora 10Y do przedziału 5,50-5,55%.

 

EURUSD poniżej 1,0900

Wycena euro do dolara była w minionych godzinach stabilna. Nie zaburzyła jej wyraźnie przecena walut EM oraz dzisiejsza podwyższona zmienność jena pod decyzji BoJ. W pierwszych godzinach wczorajszej sesji EURUSD nieco zyskiwał na wartości, ale ostatecznie para zakończyła dzień niewielkim spadkiem (-0,15%) do 1,0870. Na zbliżonych poziomach obserwujemy kwotowania na początku wtorkowego handlu w Europie. Potencjał do zwiększenia zmienności na FX pochodzących z danych makro jest dziś ograniczony, zakładając brak przełomu na wynagrodzeniach w strefie euro. Jednocześnie bliskość decyzji FOMC powinna redukować chęć do zbyt agresywnego modyfikowania pozycji. Stąd oczekujemy, że para utrzyma się poniżej 1,0900 przy ograniczonej zmienności.

 

Zobacz także: Decyzja Fed może wystrzelić kurs eurodolara (EUR/USD). Korekta straszy coraz bardziej złotego (PLN)

Reklama

 

Złoty pod presją

W piątek zwracaliśmy uwagę, że rośnie ryzyko przeceny krajowej waluty (tutaj). Pod koniec ub. tyg. ten scenariusz zrealizował się w ograniczonym stopniu. Wczoraj natomiast raczej zakładaliśmy stabilizację złotego przed posiedzeniem FOMC. Jednak negatywne impulsy na walutach EM wyraźnie popchnęły w górę EURPLN. Para zaczęła wyraźnie rosnąć od południa i zakończyła sesję aprecjacją o 0.5% do 4,3220. Analogiczna skala przeceny dotknęła forinta oraz czeską koronę. Zbliżona deprecjacja dotyczyła również meksykańskiego peso oraz koreańskiego wona (podczas dzisiejszej sesji w Azji). W kolejnych godzinach nie oczekujemy dalszego osłabienia złotego. Oceniamy, że hipotetyczne dostosowanie notowań walut EM może nastąpić dopiero po środowym posiedzeniu FOMC. Spodziewamy się więc handlu na EURPLN w przedziale 4,31-4,33 podczas dzisiejszej sesji.

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama