Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs euro (EUR) do dolara (USD) w dół. Niższe otwarcie w Europie, oczy rynku zwrócone na nowe plany fiskalne Sunaka

|
selectedselectedselected
Kurs euro (EUR) do dolara (USD) w dół. Niższe otwarcie w Europie, oczy rynku zwrócone na nowe plany fiskalne Sunaka
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Pomimo słabych danych ekonomicznych, szczególnie w odniesieniu do PMI dla usług z Francji i Niemiec, rynki europejskie zdołały kontynuować odreagowanie od wtorku, wzmocnione perspektywą dalszego stymulowania fiskalnego. W szczególności jeden komunikat wprowadził bardziej pozytywny ton, kiedy to Europejski Bank Centralny wezwał przywódców UE, aby pomyśleli o Pandemicznym Funduszu Naprawczym jako o stałym narzędziu, którym mogliby finansować programy naprawy słabszych krajów UE. Chociaż był to pozytywny czynnik dla nastrojów w Europie, to bardziej negatywna ocena amerykańskiej gospodarki dokonana przez prezesa Fed - Powella, wobec braku nowych środków fiskalnych ze strony Kongresu USA, spowodowała, że amerykańskie akcje notowały wczoraj wieczorem spadki, po początkowo pozytywnym otwarciu.

Nasdaq po raz kolejny pomógł napędzać słabe nastroje, spadając ponad 3%. Główny problem Fed polega na tym, że amerykańscy politycy wydają się być bardziej zainteresowani kampanią wyborczą niż pomocą w uchwaleniu nowego planu stymulacyjnego, który pomógłby Amerykanom. Wydaje się, że ta znacznie bardziej ponura ocena gospodarki po raz kolejny podważyła nastroje przynosząc bardzo zmienny klimat inwestycyjny. Oczekuje się, że ten spadek przełoży się na słabszy start w Europie dzisiaj rano, po tym jak rynki azjatyckie również zanotowały zniżkę, a zwiększone napięcie między Koreą Północną i Koreą Południową, w związku z zabiciem południowokoreańskiego urzędnika, nie pomogło.

Potrzeba dalszych działań fiskalnych staje się coraz bardziej widoczna po publikacji niektórych nowszych danych ekonomicznych. Gospodarka Niemiec wykazuje szczególnie dwubiegunowe cechy. Najnowszy indeks PMI dla przemysłu za wrzesień pokazał, że sektor ten jest w dość pozytywnym nastroju z odczytem 56,6, w porównaniu z 52,2, jednak sektor usług pogrążył się w regresie z powodu rosnących obaw o wpływ wzrostu wskaźników infekcji na ogólne wydatki konsumentów. Podobna sytuacja ma miejsce we Francji, gdzie we wrześniu aktywność usługowa spadła jeszcze bardziej, do poziomu 47,5 z wartości 57,3, którą widzieliśmy jeszcze dwa miesiące temu. Rosnące wskaźniki infekcji i lokalne ograniczenia odcinają szanse na odbicie, zanim jeszcze gospodarka się rozkręciła. Dzisiejsze najnowsze badanie IFO za wrzesień prawdopodobnie wzmocni ten rozstrzał w niemieckiej gospodarce, zwłaszcza biorąc pod uwagę ostatnie zmiany w sposobie jego obliczania. Obecnie badanie koniunktury obejmuje znacznie większą część sektora usług, co oznacza, że spowolnienie obserwowane w ostatnich PMI powinno również znaleźć odzwierciedlenie w najnowszym odczycie. Biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia, wiele niemieckich firm będzie prawdopodobnie jeszcze bardziej zaniepokojonych perspektywą drugiej fali zachorowań, co może oznaczać, że powrót do poziomów, które widzieliśmy pod koniec ubiegłego i na początku tego roku, może być bardzo trudny. Oczekuje się w tej kwestii poprawy do 93,8 z 92,6, choć może to być myślenie życzeniowe, jeśli wskaźniki PMI są w tym wypadkiem jakimś wyznacznikiem. Podczas gdy niemiecki rząd zobowiązał się do kontynuowania swoich fiskalnych planów wsparcia rynku pracy do końca 2021 r., przedsiębiorstwa mogą powstrzymywać się od inwestycji na dużą skalę w swoich długoterminowych planach, jeśli długoterminowe wskaźniki dotyczące dalszego ożywienia zaczną słabnąć.

Wczoraj funt notował dość dobry dzień, czemu pomógł mocny koniec trzeciego kwartału, z przyzwoitymi wynikami z sektora usług i produkcji. Wrześniowe indeksy PMI trzymały się dobrze w porównaniu z wysokimi sierpniowymi wartościami, osiągając odpowiednio 54,4 i 55,1. Oczekuje się, że najnowsze dane o sprzedaży detalicznej CBI za wrzesień wykażą spowolnienie z -6 do -10. Co ważniejsze, w świetle zapowiedzi premiera z tego tygodnia o nowych ograniczeniach nałożonych na sektor hotelarski, narastają apele o przedłużenie istniejącego programu urlopowego lub nowy plan pomocy przedsiębiorstwom znajdującym się na krawędzi w wyniku nowych środków bezpieczeństwa. Wczoraj kanclerz skarbu Rishi Sunak ogłosił, że budżet, który miał zostać przedstawiony w przyszłym miesiącu, został anulowany, ponieważ on i Ministerstwo Skarbu planują rozpocząć nowy plan działań, który pozwoli firmom najbardziej dotkniętym pandemią dalej pracować. Program urlopowy prawdopodobnie zostanie zakończony, jednak z dużym prawdopodobieństwem zostanie on zastąpiony innym rodzajem planu, bardziej dostosowanym do wymagań małych i średnich firm. Oczekuje się, że szczegóły dotyczące kształtu i zakresu tego nowego systemu wsparcia zostaną ogłoszone później, wraz z kwestiami dopłat do wynagrodzeń i ukierunkowanej pomocy dla bardziej narażonych sektorów, aby utrzymać przedsiębiorstwa przy życiu aż do momentu pewnego rodzaju normalizacji. Ponieważ gubernator Banku Anglii, Andrew Bailey, również ma zabrać głos, może to być kolejny niespokojny dzień dla funta zwłaszcza, że  obawy o ujemne stopy procentowe wciąż pozostają w pamięci rynku.

Kurs euro do dolara EURUSD – para kontynuowała spadek, z testem na poziomie 1,1530 jako kolejny cel. 50-dniowa MA przy 1,1780 stanowi teraz opór dla ruchu.

Reklama

Kurs funta wobec dolara GBPUSD – para zanotowała spadek do 1,2675 i możliwa jest dalsza zniżka w kierunku 1,2500. Musimy skierować się z powrotem powyżej 1,2780, by otworzyć perspektywę powrotu w okolice 1,2870, gdzie znajdują się szczyty z poniedziałku.  

Kurs euro do funta EURGBP – dopóki poziom 0,9220 utrzymuje kurs, istnieje ryzyko powrotu do 0,9130 i następnie niżej, w okolice 0,9080.

Kurs dolara w relacji do jena USDJPY – para kontynuowała ruch od poziomu 104,00 i wygląda na to, że możemy oczekiwać powrotu w okolice 106,20. Obecnie znajdujemy się powyżej 105,20/30.

Indeks FTSE100 - oczekiwany spadek na otwarcie o 50 punktów do 5,849

Indeks DAX - oczekiwany spadek na otwarcie o 150 punktów do 12,493

Indeks CAC40 - oczekiwany spadek na otwarcie o 52 punkty do 4,750

Reklama

Sentyment rynkowy CMC Markets:

Germany 30 –  nastawienie Klientów CMC Markets przeprowadzających transakcje na kontrakcie CFD powiązanym z niemieckim indeksem DAX wskazuje na niezdecydowanie: po stronie ilości otwartych transakcji pewną przewagę mają byki – 57 % klientów posiada pozycje Kup, bez zmian w stosunku do danych ze środy. W kategorii Wartość Pozycji, transakcje Sprzedaj wynoszą 52% (wzrost o cztery punkty od ostatniej sesji).

US 30 - Klienci CMC Markets przeprowadzający transakcje na kontrakcie CFD powiązanym z indeksem Dow Jones, również nie są do końca zdecydowani odnośnie kierunku. Utrzymuje się natomiast niewielka przewaga byków. Pod względem ilości Klientów w chwili obecnej pozycje Kup stanowią 55%, z 3 punktowym spadkiem od wczoraj. Po stronie wartości transakcji – 54% to pozycje długie, z dwupunktowym spadkiem od środy.

EUR/USD – w dalszym ciągu przeważająca część Klientów posiadających otwarte pozycje na kontrakt CFD oparty o tę parę walutową, oczekuje osłabiania się euro w stosunku do dolara: ilościowo pozycje Sprzedaj stanowią teraz 61% (wzrost o punkt), a pod względem wartości otwartych transakcji, pozycje krótkie dominują w 55% (spadek o pięć punktów).

Niższe otwarcie w Europie, oczy rynku zwrócone na nowe plany fiskalne Sunaka - 1Niższe otwarcie w Europie, oczy rynku zwrócone na nowe plany fiskalne Sunaka - 1

 

 
Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Michael Hewson

Michael Hewson

Główny Analityk Rynkowy, CMC Markets (Wielka Brytania)

Michael posiada ponad 25-letnie doświadczenie w transakcjach na rynkach finansowych, specjalizuje się w analizie technicznej.

Najbardziej ceniony za szczery i bezpośredni styl komentarzy rynkowych. Michael jest rozpoznawalną twarzą zarówno w stacjach telewizyjnych o tematyce finansowej jak i mainstreamowej, regularnie pojawia się w BBC News, Bloomberg, CNBC, CNN, Fox Business i kilku innych stacjach w Wielkiej Brytanii, Ameryce Północnej oraz na Bliskim Wschodzie.

Jego głównym celem jest dostarczenie analizy technicznej i fundamentalnej dla codziennych ruchów mających miejsce na rynkach finansowych. Jest również autorem wnikliwych komentarzy, w których koncentruje się na aktualnych zagadnieniach finansowych i gospodarczych. Michael regularnie organizuje webinaria inwestycyjne dla klientów oraz seminaria o różnym poziomie zaawansowania na terenie Wielkiej Brytanii.

Michael posiada sześć lat doświadczenia w aktywnym przeprowadzaniu transakcji na rynku Forex, ze szczególnym naciskiem i wagą przykładaną do analizy wykresów oraz analizy technicznej. Zanim rozpoczął pracę w CMC Markets, pracował ponad 12 lat w firmie zajmującej się danymi rynkowi, prowadząc szkolenia z analizy technicznej dla inwestorów prywatnych i klientów korporacyjnych.

Michael prowadził seminaria dotyczące inwestowania i analizy technicznej dlaWorld Money Show, London Business School and London Stock Exchange. Posiada tytuł MSTA od UK Society of Technical Analysts (STA) a także tytuł CFTe od the International Federation of Technical Analysts (IFTA).

Michael regularnie wyprzedza analityków z 29 międzynarodowych banków i instytucji finansowych w cotygodniowych rankingach dla rynku Forex, bazując na miesięcznych, kwartalnych i rocznych prognozach na pięciu głównych par walutowych.

Autora możesz obserwować na LINKEDIN | TWITTER


Tematy

Reklama
Reklama