Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs euro do złotego (EURPLN) zalicza obniżkę. EBC pójdzie śladem NBP?

|
selectedselectedselected

Dolar osłabiał się, a kurs EURUSD zamknął sesję powyżej 1,09. Słabszy dolar oraz relatywnie jastrzębi wydźwięk komunikatu RPP wspierały złotego – EURPLN obniżył się do 4,30. Rentowności polskich obligacji wzrosły. 

Kurs euro do złotego (EURPLN) zalicza obniżkę. EBC pójdzie śladem NBP?
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

 

Dziś rynkowa uwaga skoncentrowana będzie wokół decyzji EBC, a w jej tle znajdą się dane o zamówieniach przemysłowych z Niemiec oraz cotygodniowy raport o zasiłkach dla bezrobotnych z USA. Drugi dzień z rzędu przed Kongresem występować będzie J.Powell.

 

W przypadku posiedzenia EBC oczekujemy utrzymania stóp na niezmienionym poziomie, zgodnie z wcześniejszymi wypowiedziami przedstawicieli banku, oraz rewizji w dół prognoz wzrostu PKB i inflacji na 2024. Rewizję wspierać będzie słaba aktywność gospodarcza, w szczególności w Niemczech, co pokazał niższy niż prognozowano w grudniu wzrost PKB w strefie euro w 4q23. W kontekście inflacji spowolnienie wzrostu wynagrodzeń w 4q23 może z jednej strony zwiastować osłabienie presji płacowej, z drugiej, ostatnie dane PMI dla usług sugerują raczej odwrotną tendencję. Normalizacja dynamiki wynagrodzeń to jedyny element gospodarczej układanki, na który czeka EBC, zanim zacznie obniżać stopy procentowe. Spodziewamy się, że na konferencji prasowej podtrzymane zostanie forward guidance z posiedzenia w lutym, zgodnie z którym jest jeszcze za wcześnie, by mówić o rozpoczęciu obniżek stóp. Nowa projekcja inflacyjna może skłonić EBC do nieco bardziej gołębiej komunikacji, ale nie sądzimy, by padły jakiekolwiek twarde deklaracje odnośnie do momentu pierwszej obniżki (my pierwszego ruchu oczekujemy już w czerwcu).

 

Reklama

Pomiędzy comiesięcznymi raportami z amerykańskiego rynku pracy - wczorajszym raportem ADP i JOLTS a jutrzejszym raportem BLS - dziś opublikowane zostaną tygodniowe dane o zasiłkach dla bezrobotnych. Prawdopodobnie pokażą one kontynuację dotychczasowych tendencji i tylko minimalnie większy niż przed tygodniem, wzrost liczby osób ubiegających się o zasiłek.

 

Przegląd wydarzeń ekonomicznych:

POL: RPP, zgodnie z oczekiwaniami, pozostawiła po raz piąty z rzędu stopy procentowe bez zmian, w tym stopę referencyjną na poziomie 5,75%. Rada dysponowała na posiedzeniu nową projekcją inflacji i PKB, której horyzont został wydłużony na 2026. Ścieżka inflacji została obniżona względem założeń z listopada, w szczególności na 2024. W ostatnim roku projekcji inflacja ma wynieść średnio 2,9%, co pozwala sądzić, że rozbicie kwartalne pokaże jej trwały powrót do celu w 2h26. Do czynników ryzyka dla przyszłej ścieżki dynamiki cen, oprócz kwestii regulacyjnych oraz polityki fiskalnej, dodano też sytuację na rynku pracy. Więcej w Makro Flashu: Na obniżenie stóp trzeba jeszcze poczekać.

 

USA: W czasie wystąpienia w Kongresie Prezes Fed Powell ponownie zasygnalizował, że do obniżki stóp procentowych dojdzie jeszcze w tym roku, jednak dodał, że konieczne są dalsze dowody, że inflacja powróci do celu. Fed nie będzie się spieszyć z cięciami stóp w warunkach, gdy gospodarka i rynek pracy pozostają mocne. J.Powell zwracał uwagę na symetryczne ryzyko zbyt wczesnego obniżenia stóp, jak również zbyt późnego luzowania polityki pieniężnej. W Beżowej Księdze Fed wskazano, że aktywność w amerykańskiej gospodarce nieznacznie wzrosła od stycznia, przy czym widoczne były oznaki podwyższonej wrażliwości cenowej konsumentów i ograniczania zakupu dóbr innych niż pierwszej potrzeby. W tym kontekście firmy raportowały rosnące trudności w przerzucaniu wyższych kosztów na klientów. Wysokie ceny przekładały się na spadek popytu w zakwaterowaniu i gastronomii. Odnotowano kolejne oznaki łagodzenia napięć na rynku pracy. Pracodawcom łatwiej było zapełnić wakaty, wzrost płac nieznacznie spowolnił, a oczekiwania płacowe były zbliżone do historycznych średnich.

 

Reklama

EUR: W styczniu sprzedaż detaliczna wzrosła o 0,1% m/m i ukształtowała się na poziomie o 1% niższym niż przed rokiem. Dane były lepsze od oczekiwań (kons.: -1,4% r/r). W górę zrewidowano również dane za grudzień. Wzrost na początku roku był wypadkową zwiększenia sprzedaży żywności, napojów i tytoniu oraz sprzedaży na stacjach benzynowych i spadku zakupów w pozostałych sklepach. W ujęciu geograficznym na uwagę zasługuje kontynuacja spadku sprzedaży w Niemczech i odbicie we Francji.

 

kurs euro do zlotego eurpln zalicza obnizke ebc pojdzie sladem nbp grafika numer 1kurs euro do zlotego eurpln zalicza obnizke ebc pojdzie sladem nbp grafika numer 1

kurs euro do zlotego eurpln zalicza obnizke ebc pojdzie sladem nbp grafika numer 2kurs euro do zlotego eurpln zalicza obnizke ebc pojdzie sladem nbp grafika numer 2

 

HUN: W styczniu sektor detaliczny odnotował wzrost sprzedaży o 0,6% r/r, co oznacza powrót do wzrostów w ujęciu rocznym po ponad rocznym okresie spadkowym. W dużej mierze jest to jednak zasługa efektów bazy oraz wyższej niż przed rokiem sprzedaży paliw. W ujęciu miesięcznym sprzedaż pozostała na tym samym poziomie, pomimo oczekiwanego sezonowego spadku, wspierana wzrostem płacy minimalnej i realnym wzrostem płac. Kontynuacja dekoniunktury w styczniu dotyczyła natomiast produkcji przemysłowej, która obniżyła się o 3,6% r/r, a spadek był obserwowany w większości branż. Poziom produkcji jest porównywalny do tego obserwowanego na początku 2021, co częściowo stanowi zapewne pokłosie słabego popytu inwestycyjnego (inwestycje są niższe niż przed pandemią). Nie pomaga również słaby popyt zagraniczny w zorientowanych na eksport branżach, w szczególności motoryzacyjnej.

Reklama

 

GER: Skala styczniowego ożywienia w handlu zagranicznym wyraźnie przewyższyła oczekiwania. Eksport wzrósł o 6,3% m/m (kons. 1,5% m/m), a import o 3,6% m/m (kons. 2% m/m). Jedną z przyczyn mocnego startu nowego roku był wzrost eksportu do Chin (o 7,8% m/m), zwiększył się także eksport do UE (w tym do strefy euro o 7,7% m/m i pozostałych państw UE o  11,7% m/m). Nadwyżka handlowa Niemiec wzrosła do 27,5 mld EUR. To pozytywny sygnał w kontekście niedawnych rewizji w dół prognoz wzrostu gospodarczego Niemiec na 1q24 m.in. na fali obaw o popyt globalny.

 

kurs euro do zlotego eurpln zalicza obnizke ebc pojdzie sladem nbp grafika numer 3kurs euro do zlotego eurpln zalicza obnizke ebc pojdzie sladem nbp grafika numer 3

 

USA: Liczba nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym w lutym wg raportu ADP wyniosła 140 tys., a wzrost zatrudnienia był nieco mniejszy niż oczekiwano (kons. 150 tys.). Presja płacowa obniżyła się do najniższego poziomu od sierpnia 2021, wzrost płac wśród osób niezmieniających pracy spowolnił do 5,1% r/r (vs 5,3% r/r w styczniu). Jednocześnie, po raz pierwszy od listopada 2022, przyspieszył wzrost wynagrodzeń osób zmieniających pracę. 

Reklama

 

USA: Raport BLS dotyczący wolnych miejsc pracy i rotacji pracowników (JOLTS) wykazał, że w styczniu liczba dostępnych miejsc pracy wyniosła około 8,86 mln, w porównaniu do zrewidowanej liczby 8,89 mln w grudniu. Liczba wakatów przypadająca na jednego bezrobotnego – miara której lubi przyglądać się Fed – utrzymała się na poziomie 1,4 (wobec poziomu 1,9 odnotowanego w szczycie na przełomie 2023). Liczba przyjęć do pracy również utrzymuje się w trendzie spadkowym (5,7 mln w styczniu wobec 5,8 w grudniu). Wszystkie te sygnały wskazują, że pracodawcy z coraz większą rezerwą podchodzą do nowych rekrutacji.

 

kurs euro do zlotego eurpln zalicza obnizke ebc pojdzie sladem nbp grafika numer 4kurs euro do zlotego eurpln zalicza obnizke ebc pojdzie sladem nbp grafika numer 4

 

USA: Haley ogłosiła wycofanie się z wyścigu o nominację Republikanów w wyborach prezydenckich. Decyzja o zawieszeniu kampanii miała miejsce po serii przegranych prawyborów, w których zwyciężył D.Trump.

Reklama

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama