Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs euro do złotego (EUR/PLN) oraz notowania USDPLN testują techniczne opory

|
selectedselectedselected

Na krajowym rynku FX czwartek przyniósł osłabienie złotego, kurs EUR/PLN wzrósł w okolice 4,2950, a USD/PLN w pobliże 3,9450. Kurs EUR/USD zniżkował natomiast w pobliże 1,0890. Czwartkowe zmiany na rynkach FX, to skutek publikacji danych makro z USA, które wpłynęły na spadek rynkowych oczekiwań dotyczących skali i tempa obniżek stóp Fed.

Kurs euro do złotego (EUR/PLN) oraz notowania USDPLN testują techniczne opory
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Rynek stopy procentowej - Na rynkach FI spore zmiany.
  • Rynek walutowy - Złoty pozostaje póki co odporny na globalne otoczenia.

 

W efekcie, mocno wzrosły rentowności obligacji na rynkach bazowych FI, co przełożyło się na globalne umocnienie amerykańskiego dolara, który historycznie jest ujemnie skorelowany z siłą walut EM. W takim otoczeniu złoty pozostawał pod presją, a kursy EUR/PLN oraz USD/PLN ponownie testowały techniczne opory znajdujące się odpowiednio w pobliżu 4,2950 oraz w strefie 3,94-3,9550, które póki co zostały obronione. Warto dodać, że pomimo globalnego umocnienia dolara, żadne poważne zmiany w obrębie trendu jego indeksu (DXY) oraz na EUR/USD póki co nie miały miejsca, w przeciwieństwie do zmian na bazowych rynkach FI.

 

kurs euro do zlotego eurpln oraz notowania usdpln testuja techniczne opory grafika numer 1kurs euro do zlotego eurpln oraz notowania usdpln testuja techniczne opory grafika numer 1



Kolejne obniżenie rynkowych oczekiwań odnośnie skali i tempa obniżek stóp Fed w 2024 roku może w krótkim terminie poprzez presję na umocnienie dolara oraz pogorszenie oczekiwanego dysparytetu stóp negatywnie wpływać na PLN. Dopóki jednak ww. opory nie zostaną wyraźnie pokonane, sygnałów zmiany krótkoterminowych trendów na EUR/PLN i USD/PLN nie ma. Być może większe przesunięcia na rynku FX wygenerują dzisiejsze odczyty makro z USA (produkcja przemysłowa oraz wstępne dane o marcowych nastrojach konsumentów z USA w postaci Indeksu Uniwersytetu Michigan), szczególnie jeśli byłyby wyższe od rynkowych oczekiwań.

Reklama

 

kurs euro do zlotego eurpln oraz notowania usdpln testuja techniczne opory grafika numer 2kurs euro do zlotego eurpln oraz notowania usdpln testuja techniczne opory grafika numer 2

 

Czwartek na bazowych rynkach stopy procentowej przyniósł wzrosty rentowności obligacji skarbowych w zakresie 2-11 pb., wyraźnie mocniejsze dla papierów amerykańskich. W kraju rentowności SPW poszły w górę o ok. 3 pb. Kolejne pogorszenie nastrojów na rynkach FI, to efekt publikacji serii danych makro z USA, które były niesprzyjające dla rynkowych oczekiwań dotyczących ścieżki stóp procentowych Fed. Inflacja PPI była po raz kolejny wyższa od rynkowego konsensusu (główna miara +1,6% r/r vs. oczekiwane 1,1%, bazowe PPI +2% r/r vs. oczekiwane 1,9% r/r), a dodatkowo tygodniowe odczyty z rynku pracy (wnioski o zasiłek dla bezrobotnych) wskazały, iż pozostaje on mocny. Co prawda sprzedaż detaliczna za luty była nieco niższa od rynkowych oczekiwań ale i tak znacząco wyższa od danych za styczeń br. Rynek skupił się na pierwszych dwóch z ww. odczytów, co spowodowało mocne wzrosty rentowności głównie obligacji amerykańskich, które np. w tenorze 10-cio letnim pokonały ważny, techniczny opór znajdujący się w okolicach 4,20%. Dodatkowo rynek zmniejszył swoje oczekiwania co do skali tegorocznych obniżek stóp w USA do 75 pb., przesuwając jednocześnie termin oczekiwanej, pierwszej pełnej obniżki o 25 pb. z czerwca na lipiec br. W takim otoczeniu krajowe SPW zachowywały się relatywnie spokojnie, choć warto zaznaczyć, że rentowność 5-letnich SPW w ciągu dnia naruszyła szczyt z lutego br., a wygenerowane na początku marca wybicia dołem z trendów bocznych dla rentowności papierów 5- i 10-letnich zostały zanegowane.        

 

kurs euro do zlotego eurpln oraz notowania usdpln testuja techniczne opory grafika numer 3kurs euro do zlotego eurpln oraz notowania usdpln testuja techniczne opory grafika numer 3

Reklama



Naszym zdaniem po czwartkowej sesji obraz bazowych rynków FI, w tym głównie obligacji amerykańskich, wyraźnie się pogorszył co może w najbliższych dniach skutkować atakiem ich rentowności (być może skutecznym) na maksima z lutego br. (dla US10YT to 4,35%). Taki scenariusz będzie zapewne ciążyć krajowym SPW, choć w tym przypadku podczas dzisiejszych notowań wsparciem dla nich może być odczyt inflacji CPI za luty br., która to znalazła się prawdopodobnie w celu inflacyjnym, blisko 3% r/r.

 

Zobacz także: Inflacja w Polsce w marcu 2024: mamy już nowe szacunki!

 

Wykres dnia: Po serii opublikowanych w czwartek danych makro z USA rynek wyceniał cięcie stóp Fed o 75 pb. w 2024 roku oraz oczekiwał pierwszej pełnej obniżki o 25 pb. dopiero w lipcu br. 

kurs euro do zlotego eurpln oraz notowania usdpln testuja techniczne opory grafika numer 4kurs euro do zlotego eurpln oraz notowania usdpln testuja techniczne opory grafika numer 4

Źródło: Refinitiv

Reklama

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama