Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs dolara (USD) próbuje odreagować dotkliwe straty z poprzednich sesji

|
selectedselectedselected

W czwartek umocnienie złotego z ostatnich dni wyhamowało, kurs EUR/PLN oscylował w pobliżu 4,2650 a kurs USD/PLN podszedł pod poziom 3,93 przy spadku kursu EUR/USD w pobliże 1,0850.

 

Kurs dolara (USD) próbuje odreagować dotkliwe straty z poprzednich sesji
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Sesja nie obfitowała  w istotne z rynkowego punku widzenia wydarzenia a nieco słabszy od oczekiwań spadek inflacji bazowej w Polsce do 4,1% r/r nie miał zauważalnego przełożenia na notowania złotego. Z kolei odczyty makro z USA (wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, produkcja przemysłowa) wpisały się w kreujący się od kilku tygodni obraz schłodzenia amerykańskiej gospodarki i tamtejszego rynku pracy, jednak nie odbiegały one znacznie od oczekiwań. Stąd też dolar znalazł przestrzeń do nieznacznego odreagowania części dotkliwych spadków z poprzedniej sesji co nie zmienia jednak kształtującego się od początku maja jego spadkowego trendu.

 

kurs dolara usd probuje odreagowac dotkliwe straty z poprzednich sesji grafika numer 1kurs dolara usd probuje odreagowac dotkliwe straty z poprzednich sesji grafika numer 1

 

Końcówka tygodnia nie przyniesie istotnych publikacji makro a zaplanowane na piątek wystąpienia bankierów centralnych (L. de Guindos z EBC oraz Ch. Waller z Fed) nie powinny wnieść przełomu w oczekiwaniach rynkowych co do przyszłego kształtu polityki pieniężnej EBC i Fed. Wydaje się, że uwaga globalnych uczestników rynku przesunie się teraz w kierunku zaplanowanego na sam koniec maja odczytu amerykańskiej inflacji PCE za kwiecień, który może dla Fed stanowić, w zależności od rezultatu,  potwierdzenie lub zaprzeczenie powrotu ścieżki amerykańskiej inflacji do trendu spadkowego. Do tego czasu główne pary z dolarem mogą wejść w trend boczny. W neutralnym otoczeniu zewnętrznym oraz przy braku nowych lokalnych impulsów ciężko będzie znaleźć złotemu przestrzeń do pokonania tegorocznych maksimów stąd też oczekujemy w nadchodzących dniach konsolidacji kursów EUR/PLN oraz USD/PLN w strefach odpowiednio 4,26-4,28 oraz 3,91-3,95. 

Reklama

 

kurs dolara usd probuje odreagowac dotkliwe straty z poprzednich sesji grafika numer 2kurs dolara usd probuje odreagowac dotkliwe straty z poprzednich sesji grafika numer 2

 

Na globalnym rynku stopy procentowej czwartek przyniósł stabilizację krzywych dochodowości w kraju i na świecie. Można to świadczyć o tym, że krótkoterminowo potencjał do spadku rentowności obligacji wyczerpuje się, po ostatnich mocnych zmianach notowań.

 

kurs dolara usd probuje odreagowac dotkliwe straty z poprzednich sesji grafika numer 3kurs dolara usd probuje odreagowac dotkliwe straty z poprzednich sesji grafika numer 3

Reklama

 

W czwartek napłynęły z USA kolejne słabsze od oczekiwań dane makroekonomiczne i już reakcja na nie była stonowana. Niemniej warto podkreślić, że opublikowane tygodniowe dane z rynku pracy pokazały po raz drugi wyższy od oczekiwań i tegorocznej średniej przyrost liczby nowych bezrobotnych. Może to świadczyć o tym, że w maju podobnie jak w kwietniu sytuacja na amerykańskim rynku pracy ulegnie wyraźnemu schłodzeniu w relacji do zaskakująco mocnego I kw. 2024 r. Zwraca też uwagę kontynuacja procesu dezinflacji i tendencja do spadku cen ropy naftowej widoczna w maju. W takim otoczeniu rosnąć może prawdopodobieństwo szybszych i mocniejszych obniżek stóp procentowych Fed (wyceniane są dwa ruchy po 25 pb. w 2024 r. począwszy od listopada). W tym kontekście w najbliższych dniach możliwa jest stabilizacja rentowności 10-letnich US Treasuries blisko 4,30%-4,35%. Niewykluczone, że powrót do poziomów z końca marca (4,20%) może wymagać kilku tygodni poprzedzonych krótką stabilizacją notowań na obecnych poziomach. Podczas piątkowej sesji za takim scenariuszem przemawia brak istotnych wydarzeń w kalendarzu publikacji makroekonomicznych. Dalszy rozwój wydarzeń na rynkach bazowych będzie miał kluczowe znaczenie z punktu widzenia wyceny polskich obligacji. Jeśli w ramach scenariusza bazowego rynek amerykański w najbliższych tygodniach zaneguje cały kwietniowy wzrost rentowności UST, dałoby to silny impuls do spadku rentowności papierów również w Polsce (potencjał wynosi nawet 20 pb.).

 

Wykres dnia: W ostanich tygodniach waluty rynków wschodzących, w tym złoty,  zdecydowanie lepiej performują do dolara niż waluty bazowe.

kurs dolara usd probuje odreagowac dotkliwe straty z poprzednich sesji grafika numer 4kurs dolara usd probuje odreagowac dotkliwe straty z poprzednich sesji grafika numer 4

Źródło: Refinitiv

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama