Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs dolara pod presją - czekamy na decyzję Fed

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dziś uwaga uczestników rynku walutowego skupiona będzie na FOMC (Komitet ds. Operacji Otwartego Rynku), który będzie decydował o zmianach w nastawieniu polityki pieniężnej Fed. Sierpniowe posiedzenie Komitetu może nie być tak istotne jak czerwcowe i to zaplanowane na wrzesień, ale i tak ma szanse wpłynąć na kurs dolara amerykańskiego.

 

Już od ponad 2,5 roku Fed prowadzi cykl zacieśniania polityki pieniężnej. W tym okresie dokonano już 7 podwyżek stóp procentowych, z których ostatnia miała miejsce w czerwcu tego roku. Aktualnie przedział dla stopy funduszy federalnych ustalony jest na poziomie 1,75-2,00% - najwyższym od dekady.

Sierpniowe posiedzenie nie powinno wiązać się z żadnymi zmianami w polityce pieniężnej Fed i może mieć mniejsze znaczenie dla dolara niż czerwcowe. FOMC przyzwyczaił nas do tego, że zmian w parametrach polityki pieniężnej dokonuje na drugim posiedzeniu w danym kwartale, wiążącym się z konferencją prasową i publikacją nowych projekcji makroekonomicznych. Takie posiedzenie czeka nas dopiero we wrześniu i z dużym prawdopodobieństwem będzie się wiązało z kolejną podwyżką stóp procentowych. Aktualnie dla dolara nawet wrześniowe posiedzenie może nie mieć większego znaczenia, gdyż podwyżka stóp w tym miesiącu jest już praktycznie w pełni zdyskontowana. Rynek buduje aktualnie oczekiwania co do kolejnej podwyżki, która mogłaby mieć miejsce w grudniu.

 

Dane z gospodarki sprzyjają wzrostowi oczekiwań

Reklama

Oczekiwania co do scenariusza 4 podwyżek stóp procentowych w całym 2018 roku rosły w ostatnim czasie dzięki względnie pozytywnym odczytom z gospodarki. Kontynuacji zacieśniania polityki pieniężnej sprzyja inflacja, znajdująca się w pobliżu poziomu celu inflacyjnego Fed (2,0%) w przypadku wskaźników bazowych lub nawet wyraźnie powyżej niego (w przypadku wskaźników ogólnych). Istotny jest tutaj zwłaszcza indeks PCE, który jest preferowanym przez Fed wskaźnikiem inflacji – osiągnął on wartość najwyższą od 6 lat. Ostatnio co prawda nieznacznie zawiodły dane z rynku pracy i te dotyczące produkcji przemysłowej, ale pozytywnie wyglądały dane o obrotach w handlu detalicznym, a także wskaźniki wyprzedzające ISM i PMI.

Najważniejsze publikacje makroekonomiczne od czasu ostatniego posiedzenia FOMC.

  • PKB w II kwartale wzrosło w ujęciu annualizowanym o 4,1% (zgodnie z prognozą)
  • Inflacja (mierzona wskaźnikiem CPI) wzrosła w lipcu z 2,8% do 2,9% (zgodnie z prognozą), a inflacja bazowa z 2,2% do 2,3% (zgodnie z prognozą)
  • Inflacja bazowa (według wskaźnika PCE) wzrosła w maju z 1,8% do 1,9% (pierwotny odczyt: 1,9%; prognoza: 1,9%) i utrzymała się na tym poziomie w lipcu (prognoza: 2,0%)
  • Stopa bezrobocia wzrosła w lipcu z 3,8% do 4,0% (prognoza: 3,8%), zatrudnienie w sektorach pozarolniczych wzrosło o 213 tys. (prognoza: 200 tys.), a przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 0,2% m/m (prognoza: 0,3% m/m)
  • Sprzedaż detaliczna wzrosła w maju o 1,3% m/m (pierwotny odczyt: 0,8% m/m; prognoza: 0,4% m/m), a w lipcu o 0,5% m/m (zgodnie z prognozą)
  • Produkcja przemysłowa spadła w maju o 0,5% (pierwotny odczyt: -0,1% m/m; prognoza: +0,2% m/m), a w lipcu wzrosła o 0,6% m/m (prognoza: 0,5% m/m)
  • Indeks ISM dla przemysłu wzrósł w czerwcu z 58,7 do 60,2 (prognoza: 58,4)
  • Indeks ISM dla usług wzrósł w czerwcu z 58,6 do 59,1 (prognoza: 58,3)
  • Indeks PMI dla przemysłu (wstępny odczyt) wzrósł w lipcu z 55,4 do 55,5 (prognoza: 55,1)
  • Indeks PMI dla usług (wstępny odczyt) spadł w lipcu z 56,5 do 56,2 (prognoza: 56,5)

 

Na co zareaguje dolar?

Po sierpniowym posiedzeniu FOMC nie odbędzie się konferencja prasowa. Nie zostaną opublikowane także nowe prognozy makroekonomiczne i projekcje dotyczące ścieżki zmian poziomu stóp procentowych. Rynek będzie mógł dyskontować więc jedynie informacje zawarte w oświadczeniu do decyzji Komitetu. Te będzie trzeba rozpatrywać w odniesieniu do aktualnych oczekiwań co do podwyżek stóp procentowych.

Wskaźnik CME FedWatch Tool wskazuje na kilka minimalne (kilkuprocentowe) oczekiwania co do podwyżki stóp w sierpniu i ponad 90% szans na podwyżkę we wrześniu. Widzimy więc, że istnieje mało przestrzeni do pozytywnego zaskoczenia (odrzucając w pełni możliwość podwyżki stóp w sierpniu). Oczekiwania co do kolejnej – grudniowej – podwyżki stóp kształtują się na poziomie ok. 70%.

W ostatnich miesiącach największe znaczenie dla dolara miało właśnie to, czy Fed dokona w całym 2018 roku 3 podwyżek stóp (jak wcześniej sygnalizował), czy przyspieszy tempo zacieśniania polityki pieniężnej i dokona 4 podwyżek stóp. W przypadku oczekiwań na grudzień mamy już sporo przestrzeni zarówno do pozytywnego, jak i negatywnego zaskoczenia (wzrost lub spadek oczekiwań). Kluczowymi elementami komunikatu Fed będą więc informacje dotyczące średnioterminowych perspektyw gospodarczych i średnioterminowej wizji zmian w polityce pieniężnej. Utrzymanie jastrzębiego tonu może wspomóc dolara, ale jeśli decydenci mocno skupia się na czynnikach ryzyka (takich jak np. potencjalna wojna handlowa), to poziom niepewności co do tempa podwyżek stóp może się zwiększyć. Drugi z tych scenariuszy jest niekorzystny dla amerykańskiej waluty.

Reklama

Decyzję FOMC poznamy dziś o godzinie 20:00 czasu polskiego.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Reklama
Reklama