Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs dolara amerykańskiego do dolara australijskiego i dolara nowozelandzkiego wyraźnie rośnie

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

We wtorek rano kurs dolara amerykańskiego wyraźnie rośnie. Do amerykańskiej waluty tracą m.in. dolar australijski i dolar nowozelandzki. Obie z tych walut w przypadku par dolarowych (AUD/USD i NZD/USD) znajdują się w nieciekawej sytuacji technicznej.

 

AUD/USD – kurs dolara australijskiego do dolara amerykańskiego po decyzji RBA

Najważniejszymi informacjami z perspektywy dolara australijskiego były te dotyczące decyzji RBA w sprawie stóp procentowych. Bank centralny, zgodnie z oczekiwaniami, nie zdecydował się na zmianę ich poziomu po raz 25. z rzędu. Rynki obawiały się, że po ostatnich słabszych danych z gospodarki oświadczenie do decyzji będzie miało dość gołębi charakter. Okazało się ono jednak neutralne, stąd reakcja kursu dolara australijskiego była pozytywna. Kurs dolara australijskiego do dolara amerykańskiego (AUD/USD) rósł po publikacji komunikatu o ponad 40 pipsów. W kolejnych godzinach został one jednak całkowicie zniesiony i dolar australijski powrócił do spadków.

 

Czytaj również: Kursy walut pod presją banków centralnych - wrzesień ważnym miesiącem dla kursu dolara amerykańskiego

Reklama

 

Na wykresie interwału H4 widzimy, że aktualna sytuacja techniczna pary AUD/USD jest pro spadkowa. Pod koniec sierpnia kurs wybił się z formacji trójkąta symetrycznego, zapowiadającej powrót do spadków. Jak na razie te zatrzymały się na wsparciu przy poziomie 0,718, ale potencjalny zasięg spadków (wynikający z wysokości formacji) wypada w okolicy poziomu 0,710. Warto odnotować, że teraz na wykresie powstała formacja flagi, będąca konsekwencją korekty wzrostowej silnego impulsu spadkowego. Wybicie dolnego ograniczenia kanału korekty, a także zamknięcie świecy poniżej strefy wsparcia będzie stanowić bardzo silny sygnał powrotu do spadków, które mogłyby sięgnąć nawet okrągłego poziomu 0,700.

 

Kurs dolara australijskiego do dolara amerykańskiego z silnymi sygnałami spadkowymi

Kurs dolara australijskiego do dolara amerykańskiego z silnymi sygnałami spadkowymiKurs dolara australijskiego do dolara amerykańskiego z silnymi sygnałami spadkowymi

 

Gdy spojrzymy na wykres kursu dolara australijskiego do dolara amerykańskiego z szerszej perspektywy, to ukaże nam się istotność poziomu 0,718. Jest to bardzo silne wsparcie, funkcjonujące od 2016 roku. Może więc okazać się potencjalnym miejscem odwrócenia trendu spadkowego. Póki co fundamenty nie popierają takiego scenariusza i w pierwszej kolejności zakładamy możliwość przebicia tego poziomu i test minimów z początku 2016 roku.

Reklama

 

Kurs dolara australijskiego do dolara amerykańskiego na kluczowym poziomie wsparcia

Kurs dolara australijskiego do dolara amerykańskiego na kluczowym poziomie wsparciaKurs dolara australijskiego do dolara amerykańskiego na kluczowym poziomie wsparcia

 

Warto mieć na uwadze to, że duży wpływ na kurs dolara australijskiego do dolara amerykańskiego może mieć publikacja danych o PKB Australii w II kwartale, zaplanowana na noc z wtorku na środę. Może ona doprowadzić do wybicia wspomnianego wyżej wsparcia, lub stanowić fundamentalny argument do zatrzymania trendu spadkowego.

 

NZD/USD – kurs dolara nowozelandzkiego do dolara amerykańskiego w pobliżu wieloletnich minimów

We wtorek rano nie tylko dolar australijski wyraźnie traci do dolara amerykańskiego. Podobną sytuację widzimy w przypadku kursu dolara nowozelandzkiego. Pokazuje nam to, że za poranne spadki kursu AUD/USD i NZD/USD odpowiada w dużej mierze silny dolar amerykański. Zmienność USD już rano jest dość wysoka, choć silniejszych ruchów spodziewaliśmy się dopiero w godzinach popołudniowych, gdy publikowany będzie indeks ISM dla sektora przemysłowego.

Reklama

Kurs dolara nowozelandzkiego do dolara amerykańskiego bardzo szybko zmierza dziś rano w kierunku wsparcia przy poziomie 0,6545. Jest to poziom docelowy dla scenariusza opartego o omawianą wcześniej formację podwójnego szczytu. Z jednej strony może on wyhamować spadki, ale z drugiej ich dynamika każe nam rozważać kontynuację wcześniejszego trendu spadkowego. Pokonanie lokalnych minimów byłoby równoznaczne z osiągnięciem najniższego poziomu od początku 2016 roku. Najbliższe wsparcia zlokalizowane jest dopiero w okolicach poziomu 0,643, który stałby się poziomem docelowym dla scenariusza spadkowego.

 

Kurs dolara nowozelandzkiego do dolara amerykańskiego może przebić dołki trendu

Kurs dolara nowozelandzkiego do dolara amerykańskiego może przebić dołki trenduKurs dolara nowozelandzkiego do dolara amerykańskiego może przebić dołki trendu

 

NA ten tydzień nie mamy zaplanowanych żadnych publikacji makroekonomicznych dotyczących dolara nowozelandzkiego, ani wydarzeń bezpośrednio związanych z tą walutą. Może więc okazać się, że kurs NZD/USD będzie kierowany przede wszystkim przez dolara amerykańskiego. Ten z kolei będzie miał do zdyskontowania sporo danych makroekonomicznych, spośród których najważniejsze poznamy w piątek – będą to dane z amerykańskiego rynku pracy za sierpień.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Reklama
Reklama