Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Które elementy minutek FOMC mogą się okazać kluczowe dla rynku?- komentuje analityk TeleTrade Bartłomiej Chomka

|
selectedselectedselected
Które elementy minutek FOMC mogą się okazać kluczowe dla rynku?- komentuje analityk TeleTrade Bartłomiej Chomka | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W opublikowanym marcowym komunikacie Rezerwy Federalnej poznaliśmy nowe optymistyczne prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego Stanów Zjednoczonych, jednak nadal najważniejszym elementem polityki monetarnej banku centralnego pozostają oczekiwania dotyczące inflacji. Fed zakłada krótkoterminowy wzrost inflacji do 2,4%, jednak w kolejnych latach ma się utrzymać w okolicy 2%. Warto również zwrócić uwagę na siedem głosów wśród przedstawicieli Fed, którzy są za pierwszą podwyżką stóp procentowych już w 2023 roku.

Inwestorów może interesować inflacja w latach 2022-23,

która może być najlepszym barometrem wskazującym wzrost stóp procentowych.   Oprócz inflacji oraz poziomie stóp procentowych ważną kwestią może być wzmianka o chęci redukcji bilansu przez Fed. Jerome Powell wspominał o dyskusji mogącej wyznaczyć konkretną datę, ale tylko w przypadku twardych danych świadczących o odbiciu w gospodarce. Jakie mogą to być dane? Tego nie wiemy, ponieważ Fed w ostatnich latach podaje coraz mniej konkretów (średni cel inflacyjny,  podważanie oficjalnych danych o bezrobociu w USA).

Kilku przedstawicieli Fed jest zainteresowanych redukcją bilansu,

a kolejne lepsze dane z gospodarki amerykańskiej mogą zachęcić pozostałych do zmiany zdania. Jeżeli w komunikacie pojawi się wzmianka o tym, że początek redukcji mógłby się pojawić jeszcze w tym roku, to rynki akcji mogą zareagować negatywnie. Rentowności 10- letnich obligacji amerykańskich utknęły w przedziale 1.60-1.77%, a powodem może być mniejsze zainteresowania inwestorów krótkimi pozycjami. Jeżeli w komunikacie pojawi się wzmianka o rentownościach obligacji amerykańskich to być może decydencie wytłumaczą wzrost rentowności ożywieniem gospodarczym.

Początek drugiego kwartału pokazał bardzo dobre dane z gospodarki amerykańskiej (rynek pracy, wskaźnik ISM)

i dlatego też warto zadać sobie pytanie: czy jest to jeden z końcowych etapów ożywienia gospodarczego w USA? Jeżeli okaże się, że jeszcze w tym kwartale tempo szczepień w Europie zacznie przyspieszać, a restrykcje będą szybko znoszone to przy neutralnych danych z USA uwaga rynku może się bardziej skupić na Europie.

Reklama

 

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Bartłomiej Chomka

Bartłomiej Chomka

Główny analityk TeleTrade. Z wykształcenia ekonomista. Trader z ponad 10-letnim doświadczeniem zdobytym na rynku walutowym oraz w firmach proptradingowych. Autor licznych wywiadów, artykułów eksperckich oraz komentarzy rynkowych.


Reklama
Reklama