Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Korelacja: czym jest i jak działa? Ostateczny przewodnik po korelacjach dla wszystkich klas aktywów

|
selectedselectedselected
Korelacja: czym jest i jak działa? Ostateczny przewodnik po korelacjach dla wszystkich klas aktywów | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Analizując opinie analityków, często spotykamy się ze stwierdzeniami o zależności cen surowców od dolara lub negatywnym wpływie rentowność obligacji na rynek akcji. Zdarza się, że są one nadużywane, bez podparcia konkretnymi badaniami. W celu lepszego zrozumienia obecnej sytuacji na rynku, zdecydowaliśmy się zatem dokładnie przeanalizować dane z ostatnich 10 lat, aby określić, które klasy aktywów są ze sobą najbardziej powiązane. Postaramy się też wyjaśnić, jaki to może mieć wpływ na obecną sytuację?

 

Kilka słów o korelacji

Korelacja w świecie inwestycji to związek (między dwoma lub więcej zmiennymi) określający, wzajemną zależność. Korelacja wskazuje nie tylko siłę, ale też kierunek związku między np. dwoma zmiennymi aktywami finansowymi. Na potrzeby analizy przyjmijmy następujące klasy aktywów: akcje, obligacje, waluty, surowce (w tym metale szlachetne), kryptowaluty i nieruchomości.

Korelacja między aktywami może być pozytywna, negatywna lub neutralna w skali od -1 do 1. Pozytywna korelacja oznacza, że dwie zmienne poruszają się w tym samym kierunku, np. wzrost jednego aktywa skutkuje wzrostem drugiego. Negatywna korelacja oznacza, że dwie zmienne poruszają się w przeciwnych kierunkach, np. wzrost jednego aktywa skutkuje spadkiem drugiego. Brak korelacji oznacza, że zmiany jednej zmiennej nie wpływają na drugą zmienną.

Korelacja jest ważnym narzędziem analizy ryzyka inwestycyjnego, ponieważ pozwala inwestorom na dywersyfikację swojego portfela inwestycyjnego. Poprzez dobór aktywów o różnych korelacjach, inwestorzy mogą zmniejszyć ryzyko inwestycyjne i zwiększyć szanse na osiągnięcie potencjalnych zysków przy niskim poziomie ryzyka. W tabeli poniżej przedstawiono wyniki analizy.

Reklama

Korelacja: czym jest i jak działa? Ostateczny przewodnik po korelacjach dla wszystkich klas aktywów - 1Korelacja: czym jest i jak działa? Ostateczny przewodnik po korelacjach dla wszystkich klas aktywów - 1

Źródło: Tabela korelacji, Opracowanie własne

 

Rynek akcji mocno zależny od siebie i nie tylko…

Pierwszą klasą aktywów, której się przyjrzymy, jest rynek akcji. Największa zależność wynosząca, aż 0,95 wystąpiła między indeksem S&P 500 (US500) a indeksem spółek technologicznych ze Stanów Zjednoczonych Nasdaq (US100). Wysoka korelacja (wynosząca 0,57 i 0,51) wystąpiła również między tymi indeksami a niemieckim indeksem DAX (DE40). Najmniej między akcjami skorelowany był indeks Nasdaq względem japońskiego indeksu Nikkei (JP225). 

Korelacja między S&P 500 a indeksem nieruchomości Vanguard Real Estate Index Fund była szczególnie wysoka (0,75), co oznacza, że zmiany na giełdzie mogą wpłynąć na ceny nieruchomości w Stanach Zjednoczonych. Dlatego można przypuszczać, że wzrosty na S&P 500 mogą skutkować wzrostem cen notowanych na funduszach inwestujących w nieruchomości, np. na iShares Residential and Multisector Real Estate ETF (REZ).

Co ciekawe, największą negatywną korelacją z indeksem S&P 500 cechowały się dwa rodzaje inwestycji: obligacje (korelacja minus 0,28) oraz para walutowa dolara amerykańskiego z dolarem kanadyjskim (korelacja minus 0,21).

Reklama

Korelacja: czym jest i jak działa? Ostateczny przewodnik po korelacjach dla wszystkich klas aktywów - 2Korelacja: czym jest i jak działa? Ostateczny przewodnik po korelacjach dla wszystkich klas aktywów - 2

Źródło: Contoxia MT5, REZ, Daily

 

Rynek walutowy i jego zależności

Najbardziej powiązane były pary walutowe dolara nowozelandzkiego (NZD/USD) z australijskim (AUD/USD), gdzie korelacja wynosiła aż 0,82. Na drugim miejscu najbardziej powiązanych par walutowych był dolar kanadyjski (USD/CAD) z australijskim (AUD/USD) (korelacja minus 0,68). 

Największą zależność między główną parą euro do dolara amerykańskiego (EUR/USD), możemy znaleźć dla pary dolara z frankiem szwajcarskim (USD/CHF) (korelacja minus 0,6).

Waluty zdają się być raczej średnio skorelowane z innymi klasami aktywów. Mimo to występuje negatywna zauważalna zależność między indeksem dolara amerykańskiego a metalami szlachetnymi. Największe powiązanie widoczne jest między indeksem dolara a cenami złota, gdzie korelacja wynosi minus 0,4. Oznacza to, że gdy dolar amerykański osłabia się, można ze średnim prawdopodobieństwem spodziewać się wzrostu cen złota. Aktualne wzrosty cen złota powyżej 2000 USD wydają się dobrze odzwierciedlać tę sytuację. Wzrost poziomu spowolnienia gospodarczego i kryzys bankowy w Stanach Zjednoczonych mogą przyczynić się do dalszego osłabienia dolara, co może pozytywnie wpłynąć na wzrost cen złota w średnim terminie.

Reklama

Korelacja: czym jest i jak działa? Ostateczny przewodnik po korelacjach dla wszystkich klas aktywów - 3Korelacja: czym jest i jak działa? Ostateczny przewodnik po korelacjach dla wszystkich klas aktywów - 3

Źródło: Conotoxia MT5, XAUUSD, Daily

 

Surowce i metale szlachetne

Zgodnie z oczekiwaniami najwyższą zależność (korelacja 0,79) możemy znaleźć między notowaniami srebra i złota. Wynikać może to z ich powszechnego zastosowania w jubilerstwie, ale też zgodnie z historią metale szlachetne dobrze sprawdzały się jako zamiennik waluty fiducjarnej. Warto tu zwrócić uwagę na wysoką zależność platyny i srebra (korelacja 0,65), która jest wyższa od tej ze złotem.

Teoria o roli złota jako bezpiecznej przystani inwestycyjnej wydaje się tylko częściowo uzasadniona. Wprawdzie korelacja złota z indeksem S&P 500 wynosząca prawie 0 rzeczywiście może nas zabezpieczać przed potencjalnymi spadkami na akcjach, jednak w długim terminie może nie przekładać się na zyski. Podobnie wygląda sytuacja złota i obligacji długoterminowych (np. fundusz iShares 20 Plus Year Treasury Bond ETF), gdzie korelacja wynosi 0,25. Oznacza to, że prędzej złoto może być  powiązane ze zmianami na obligacjach, które również są uważane za tzw. bezpieczną przystań, niż możliwością zarobienia na potencjalnych spadkach indeksów.

Korelacja: czym jest i jak działa? Ostateczny przewodnik po korelacjach dla wszystkich klas aktywów - 4Korelacja: czym jest i jak działa? Ostateczny przewodnik po korelacjach dla wszystkich klas aktywów - 4

Reklama

Źródło: Conotoxia MT5, TLT, Daily

 

Grzegorz Dróżdż, CAI, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Nota prawna Conotoxia Ltd.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Cinkciarz.pl null

Cinkciarz.pl

Portale finansowe Cinkciarz.pl i Conotoxia.com udostępniają usługi wielowalutowe, w tym: wymianę walut, przekazy pieniężne, płatności, karty wielowalutowe, pożyczki w wielu walutach oraz usługi inwestycyjne (Invest.Cinkciarz.pl). Dostawcami usług dla biznesowych oraz indywidualnych użytkowników portali są spółki należące do grupy Conotoxia Holding. Ich biura znajdują się w Zielonej Górze, Warszawie, Chicago i Limassol.


Reklama
Reklama