Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Korekta na kursie EUR/PLN zostanie zweryfikowana rezultatem posiedzenia Fed

|
selectedselectedselected
Korekta na kursie EUR/PLN zostanie zweryfikowana rezultatem posiedzenia Fed
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

GE: Dziś o godz. 11:00 poznamy wyliczenie indeksu instytutu ZEW za marzec. Wskaźnik ten odzwierciedla oczekiwania analityków i inwestorów dotyczące gospodarki Niemiec w horyzoncie 6 miesięcy. Konsensus prognoz wynosi 20,2 pkt wobec 19,9 pkt. w lutym, co oznaczałoby stabilną ocenę przewidywanej koniunktury w Niemczech. Początek roku nie jest dobry dla gospodarki tego kraju i choć oczekiwania wskazują na poprawę aktywności, to nadal utrzymują się ryzyka spadku PKB w całym 2024 r. Słaby popyt z Niemiec, i szerzej ze strefy euro, jest odpowiedzialny za kurczenie się r/r polskiego eksportu w ostatnich miesiącach.

 

Rynki na dziś

W naszej ocenie rynki pozycjonują się pod posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej przyjmując możliwy nieco bardziej jastrzębi scenariusz niż dotychczasowa komunikacja i prognozy członków Fed. Efektem jest umacniający się dolar, czy zwyżkujące rentowności obligacji USA. Pokłosiem jest także osłabiający się złoty – tym bardziej, iż przecenę wspiera analiza techniczna – oraz taniejący polski dług. Podtrzymujemy nasz scenariusz, iż korekta kursu EUR/PLN rozciągnie się do poziomu 4,3285. Jego przełamanie uzależniamy zaś od wyniku kończącego się jutro posiedzenia Fed, tj. najważniejszego wydarzenia tygodnia. W tym tygodniu poznamy także decyzje innych banków centralnych, choć ich wpływ na polskie aktywa będzie wyraźnie mniejszy niż w przypadku Rezerwy Federalnej USA. Za nami już posiedzenia Banku Australii (utrzymanie stóp procentowych), czy Banku Japonii (wzrost do 0,00- 0,10%), który jako ostatni bank centralny na świecie porzucił politykę ujemnych stóp procentowych.

 

Rynek krajowy

Reklama

Mimo, iż kurs EUR/PLN pozostaje w krótkoterminowym trendzie spadkowym, to fakt, iż w ubiegłym tygodniu osiągnięte zostało jego dolnego ograniczenie (4,28) otwiera przestrzeń do ruchu korekcyjnego. W naszej ocenie nie jest ona znacząca i wygasa w okolicy 4,3285. Uważamy zatem, iż o ile pierwsza połowa tygodnia zdominowana zostanie przez opisywane czynniki techniczne (ruch korekcyjny), tak w drugiej połowie liczyć się będzie przede wszystkim narracja zakończonego posiedzenia Fed (środa) uzupełniona o wstępne odczyty indeksów PMI w największych gospodarkach (czwartek). Oznacza to, iż dość rozbudowany zestaw danych krajowych w połączeniu z przetaczającymi się wypowiedziami członków Rady Polityki Pieniężnej pozostaną neutralne dla polskich aktywów. Dominować będą aspekty techniczne i wpływ rynków bazowych. Za główny scenariusz posiedzenia Fed uznajemy utrzymanie ostrożnego podejścia Rezerwy Federalnej do kwestii cięć stóp procentowych w tym roku i podtrzymanie gotowości do łagodzenia monetarnego w 2024 roku w wymiarze 75 pkt. baz. (powtórzenie oczekiwań członków Fed z grudnia ub. roku). Jednocześnie zastrzegamy, iż Fed może zdecydować się na bardziej jastrzębie nastawienie. Efektem będzie niewielka presja na mocniejszego dolara, a tym samym na słabsze waluty rynków wschodzących. Wspomniany poziom 4,3285 będzie zatem pod sporą presją w tym tygodniu.

 

Zobacz także: Akcje LPP ponad 20% w górę! Inwestorzy skupieni na wynikach Dom Development

 

Rynki zagraniczne

W naszej ocenie ubiegły tydzień dobitnie wskazał na trudności kursu EUR/USD z wyjściem ponad istotną barierę techniczną 1,0951. Uważamy, iż najbliższe dni zdominowane będą przez oczekiwanie a następnie wydźwięk posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Naszym zdaniem bankierzy centralni USA nie wykażą się chęcią szybkiego rozpoczęcia cięć stóp procentowych i podtrzymają grudniowe prognozy dotplot zakładające cięcie stóp procentowych w 2024 roku o 75 pkt. baz (z ryzykiem bardziej ostrożnego podejścia). W naszej ocenie może to być sygnał dla rynku nieco prodolarowy tj. nie dający miejsca na spekulacje na temat bardziej agresywnej postawy Fed w kolejnych tygodniach. Tym bardziej, iż sygnały płynące ze strony przedstawicieli Europejskiego Banku Centralnego dają dość duży komfort dla oczekiwań premierowego cięcia stóp procentowych dopiero w czerwcu. Uważamy zatem, iż kurs EUR/USD przesunie się w stronę 200-dniowej średniej ruchomej tj. 1,0817, a potencjalne próby jej złamania uzależniamy od danych makroekonomicznych kolejnych dni, w szczególności czwartku, gdy poznamy wstępne odczyty indeksów PMI dla strefy euro, ale i USA.

 


Reklama

 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama