Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Komentarz walutowy – optymizm nie opuszcza rynków – polski złoty (PLN) nie wykorzystał potencjału globalnej poprawy nastrojów!

|
selectedselectedselected
Komentarz walutowy – optymizm nie opuszcza rynków – polski złoty (PLN) nie wykorzystał potencjału globalnej poprawy nastrojów! | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Inwestorzy nie przejęli się na długo słabszymi danymi z Chin, a takie tematy jak Evergrande, kryzys energetyczny czy początek ograniczania dodruku już nie robią na nich wrażenia. Kolejne rynkowe rekordy są na wyciągnięcie ręki.

Od ubiegłej środy na rynkach globalnych obserwujemy powrót optymizmu

Słabsze dane z Chin, o których pisałem wczoraj popsuły nieco nastroje, ale start sesji na Wall Street diametralnie zmienił obraz rynku. Czynnikiem dokładającym cegiełkę do rynkowej euforii jest zapowiadany na dziś debiut ETF na kontrakty na Bitcoin w USA. Przede wszystkim jednak na rynku jest nadal ogrom nadpłynności. Nawet jeśli Fed zacznie zmniejszać zakupy, na rynek wpłynie to dopiero po jakimś czasie, wraz z nowymi emisjami długu. Na ten moment jednak skala operacji reverse repo jest nadal blisko rekordów (i są to poziomy dużo wyższe niż wiosną), a to pokazuje, że uczestnicy rynku nie mają co zrobić z pieniądzem. To zachęca do podejmowania ryzyka i sprzyja kolejnym rynkowym rekordom.

Inwestorom kompletnie nie przeszkodziły też bardzo słabe dane o produkcji z USA,

wpisujące się w tezę, że strona podażowa nie nadąża za popytem, co będzie przekładać się na wysoką presję inflacyjną. Dziś przede wszystkim sporo wypowiedzi przedstawicieli Fed. Pomiędzy 14:50 a 20:50 naszego czasu głos zabiorą Harker, Daly oraz Bostic. Powinni oni wskazać na rychłe rozpoczęcie ograniczania zakupów przez Fed, ale dla dolara może to być za mało. Rynek zastanawia się, co z podwyżką stóp, a jak do tej pory Fed odsuwał w ogóle od siebie tę dyskusję. Para EURUSD odbiła wczoraj powyżej 1,16 korzystając z dobrego sentymentu i gołębie wypowiedzi w kontekście podwyżki mogą dolarowi zacząć szkodzić.

Reklama

Złoty jest stabilny, ale to też oznacza niewykorzystany potencjał globalnej poprawy nastrojów.

 

 

O 8:00 euro kosztuje 4,5884 złotego, dolar 3,9379 złotego, frank 4,2734 złotego, zaś funt 5,4225 złotego.

 

Reklama

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Przemysław Kwiecień

Przemysław Kwiecień

Główny Ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent UW i London Metropolitan University (tytuł MSc). Najlepszy analityk makroekonomiczny 2014 roku według NBP, Rzeczpospolitej i Parkietu. Wielokrotnie w czołówce rankingów prognoz walutowych agencji Bloomberg.

Autora możesz obserwować na LINKEDIN | TWITTER


Reklama
Reklama