Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Komentarz poranny: notowania euro do złotego (EUR/PLN) forsują poziom 4,65 zł.!

|
selectedselectedselected
Komentarz poranny: notowania euro do złotego (EUR/PLN) forsują poziom 4,65 zł.! | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Początek tygodnia zaczął się od dobrych danych z Państwa Środka. Zaskoczyła produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna. Nadal jednak dynamika wzrostu pozostaje słaba. Konsumpcja raczej nie dogoni w najbliższym czasie poziomu sprzed pandemii. Indeks Hang Seng na dzisiejszej sesji wypadł dość płasko. Inne giełdy azjatyckie radziły sobie lepiej. Koreański KOSPI zyskał ponad 1 proc.

Dane o aktywności gospodarczej w Chinach za października okazały się lepsze od konsensusu,

co wydaje się być pierwszą pozytywna informacją po wielu negatywnych nagłówkach w ostatnich miesiącach. Szczególnie dobrze wypadła sprzedaż detaliczna, która urosła o 4,9 proc. rok do roku. Miesiąc wcześniej odczyt był na poziomie 4,4 proc. Oczekiwania pokazywały wzrost na poziomie 3,7 proc. Z kolei produkcja przemysłowa wzrosła o 3,5 proc. r/r, we wrześniu było to 3,1 proc. Szczególnie zyskały inwestycje w środki trwałe (6,1 proc w okresie styczeń – październik). Dane wyższe od oczekiwań mogą cieszyć, jednak sama dynamika wzrostu pozostawia wiele do życzenia. Prognozy pokazują, że niestety konsumpcja nie wróci szybko na poziomy sprzed wybuchu pandemii. Oznacza to, że COVID-19 przyniósł trwałe szkody dla popytu krajowego. Pamiętajmy, że konsumpcja stanowi ok. dwie trzecie gospodarki, dlatego też dane wskazują na dość ponure perspektywy na przyszłość. Nastroje na rynku chińskim ostatnio pogorszyły się znacznie. To oczywiście efekt niewypłacalności w sektorze nieruchomości oraz kryzysu energetycznego. Widać dużą zdolność Pekinu do kontrolowania gospodarki. W ostatnim czasie dzięki interwencji rządu produkcja węgla wzrosła o 4 proc. r/r z -0,9 proc w poprzednim miesiącu.

W piątek światło dzienne ujrzały dane na temat wzrostu gospodarczego w Polsce w trzecim kwartale

Dane zaskoczyły pozytywnie. Wzrost kwartał do kwartału wyniósł 2,1 proc. (oczekiwano 1,8 proc.). Pomimo postępujących ograniczeń, które weszły w życie w Polsce od końca lutego i które trwały przez większą część II kwartału, w całym pierwszym półroczu odnotowano wyższą od oczekiwań realną aktywność gospodarczą. W rezultacie w trzecim kwartale nasza gospodarka miała mniej do nadrobienia. Złoty pomimo dobrych danych nadal jest słaby. PLN jest pod wpływem globalnego sentymentu. Spadki EUR/USD nie pomagają w aprecjacji naszej waluty. Złotemu nie pomógł wywiad prof. Glapińskiego dla PAP, w którym stwierdził, że wzrost kosztu pieniądza na kolejnym posiedzeniu (grudniowym) jest bardziej prawdopodobne niż brak jakiegokolwiek ruchu.

EUR/PLN po raz kolejny przetestował opór techniczny na 4,6480

Para walutowa prawie dotarła do 4,65. Dziś rano widać, że sforsowanie tego poziomu nie będzie aż tak łatwe. Aktualne kurs schodzi poniżej 4,63. 

Reklama

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Łukasz Zembik

Łukasz Zembik

Kierownik Departamentu Analiz w TMS Brokers. Absolwent kierunku Finanse i Rachunkowość na Wydziale Zarzadzania na Uniwersytecie Warszawskim. Rynkami zajmuje się od 2010 r. – uzyskał Certyfikat Dealera Rynków Finansowych WIB/ACI Polska. W TMS Brokers odpowiada za programy edukacyjne, stworzył m.in. cykl Live Trading. 

Autora możesz obserwować na LINKEDIN 


Reklama
Reklama