Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Komentarz dzienny – Sesja w oczekiwaniu na rezultaty posiedzenia amerykańskiego banku centralnego. Jak decyzje Fed wpłyną na notowania walut?

|
selectedselectedselected
Komentarz dzienny – Sesja w oczekiwaniu na rezultaty posiedzenia amerykańskiego banku centralnego. Jak decyzje Fed wpłyną na notowania walut? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

US: Dziś na pierwszym w nowym roku posiedzeniu amerykańska Rezerwa Federalna ogłosi decyzję odnośnie do parametrów polityki pieniężnej. Stopy procentowe utrzymane zostaną na niezmienionym poziomie i taki też jest konsensus rynkowy. Kluczowa dla rynków będzie jednak wymowa komunikatu oraz komentarze prezesa J. Powella.

W naszej ocenie amerykańscy bankierzy centralni mogą zasugerować perspektywę zbliżających się podwyżek stóp procentowych, która nastąpić może już w marcu. Nie wydaje nam się jednak, aby Fed jednoznacznie zapowiedział cykl stopniowego zacieśniania monetarnego. Być może pojawią się także nowe informacje o planach redukcji bilansu Fed. Najwyższa od niemal 40 lat inflacja w USA, której towarzyszy systematyczna poprawa na rynku pracy oraz wzrost presji płacowej napędzają oczekiwania na zacieśnienie warunków monetarnych. Co prawda nasilenie pandemii i wzrost ryzyka geopolitycznego zwiększają niepewność co do perspektyw gospodarki amerykańskiej, jednak obawy o utrwalenie inflacji na wysokim poziomie powinny przeważyć w narracji banku centralnego. Tym bardziej, że prezes Fed porzucił retorykę o tymczasowym charakterze inflacji, dostrzegając jednocześnie rosnącą rolę czynników popytowych w procesach cenowych. Obecnie rynek wycenił niemal 4 podwyżki stóp procentowych do końca tego roku (o łącznej skali 1 pkt proc.).

 Komentarz dzienny – Sesja w oczekiwaniu na rezultaty posiedzenia amerykańskiego banku centralnego. Jak decyzje Fed wpłyną na notowania walut? - 1Komentarz dzienny – Sesja w oczekiwaniu na rezultaty posiedzenia amerykańskiego banku centralnego. Jak decyzje Fed wpłyną na notowania walut? - 1

 

Wydarzenia i komentarze

GE: Indeks Instytutu Ifo najszerzej obrazujący nastroje przedsiębiorstw w gospodarce niemieckiej wzrósł w styczniu do 95,7 pkt z 94,8 pkt w grudniu przewyższając konsensus prognoz zakładający stabilizację wskaźnika. Składają się na niego dwa komponenty: bieżąca ocena oraz oczekiwania dotyczące sytuacji gospodarczej. Wskaźnik bieżący obniżył się w styczniu do 96,1 pkt z 96,9 pkt z powodu nasilenia pandemii oraz pogłębienia na początku roku problemów usług i handlu. Indeks oczekiwań wzrósł natomiast do 95,2 pkt z 92,7 pkt., po raz pierwszy od pół roku. Informacje te wskazują, że przełom 2021 i 2022 r. był trudny dla gospodarki niemieckiej z powodu pandemii i problemów zaopatrzeniowych w przemyśle. W przyszłości sytuacja powinna się poprawiać, a wzrost gospodarczy w Niemczech przyspieszyć, po szacowanym na 4Q 2021 skurczeniu się PKB.

Komentarz dzienny – Sesja w oczekiwaniu na rezultaty posiedzenia amerykańskiego banku centralnego. Jak decyzje Fed wpłyną na notowania walut? - 2Komentarz dzienny – Sesja w oczekiwaniu na rezultaty posiedzenia amerykańskiego banku centralnego. Jak decyzje Fed wpłyną na notowania walut? - 2

Reklama

HU: Rada Monetarna na Węgrzech podniosła podstawową stopę procentową do 2,90% z 2,40%, a więc silniej niż wskazywał konsensus rynkowy. Kontynuowany jest zatem cykl zacieśniania polityki pieniężnej, a kolejne miesiące powinny przynieść dalsze podwyżki kosztu pieniądza w tym kraju.

 Komentarz dzienny – Sesja w oczekiwaniu na rezultaty posiedzenia amerykańskiego banku centralnego. Jak decyzje Fed wpłyną na notowania walut? - 3Komentarz dzienny – Sesja w oczekiwaniu na rezultaty posiedzenia amerykańskiego banku centralnego. Jak decyzje Fed wpłyną na notowania walut? - 3

 

Rynki na dziś

Posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej jest najważniejszym momentem dzisiejszej sesji, a obok informacji w sprawie możliwego ataku Rosji na Ukrainę także głównym wydarzeniem trwającego tygodnia. Inwestorzy oczekują, iż dziś J.Powell zapowie możliwość podwyżki stóp procentowych podczas marcowego posiedzenia oraz być może także plan silniejszej redukcji bilansu banku (quantitative tightening). Z rynkowego punktu widzenia niespełnienie oczekiwań stawianych przed Fed może prowadzić do silniejszej reakcji (osłabienie dolara, zniżka dochodowości Treasuries, wzrost indeksów giełdowych) aniżeli realizacja scenariusza bazowego, czyli dalsze zaostrzanie narracji. Złoty pozostaje słaby. Mimo, iż dynamika osłabienia wytraca impet z każdym dniem (a oczekiwanie na wynik posiedzenia Fed powinno sprzyjać dalszemu uspokojeniu notowań), to atak na barierę 4,60 PLN za EUR wciąż jest wysoce prawdopodobny.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama