Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Komentarz dzienny – kurs narodowej waluty (PLN) uzależniony od huśtawki nastrojów na eurodolarze (EURUSD). Nadchodzi zmiana sentymentu i rynkowa korekta?

|
selectedselectedselected
Komentarz dzienny – kurs narodowej waluty (PLN) uzależniony od huśtawki nastrojów na eurodolarze (EURUSD). Nadchodzi zmiana sentymentu i rynkowa korekta? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

PL: Dziś o godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane o produkcji sprzedanej w przemyśle w październiku. Spodziewamy się, że wzrosła ona w cenach stałych o 4,9% r/r po wzroście o 8,8% r/r miesiąc wcześniej. Konsensus prognoz wynosi natomiast 5,4% r/r. Za niższą dynamiką produkcji w październiku przemawia przede wszystkim niesprzyjający efekt kalendarzowy. Krajowy przemysł znajduje się pod niekorzystnym wpływem globalnych problemów podażowych, choć siła tego oddziaływania wydaje się w Polsce nieco niższa niż w innych gospodarkach UE.

PL: Wraz z danymi o produkcji poznamy także wyliczenie inflacji cen produkcji sprzedanej w przemyśle w październiku. Według naszych szacunków wyniosła ona 10,7% r/r wobec 10,2% r/r we wrześniu. Konsensus prognoz kształtuje się na 10,8% r/r.

 Komentarz dzienny – Kurs polskiej waluty (PLN) nadal nie napawa optymizmem. Nadchodzi korekta?  - 1Komentarz dzienny – Kurs polskiej waluty (PLN) nadal nie napawa optymizmem. Nadchodzi korekta?  - 1

Wydarzenia i komentarze

PL: Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w październiku o 0,5% r/r po wzroście o 0,6% r/r miesiąc wcześniej. Natomiast w ujęciu m/m liczba pełnych etatów zwiększyła się o 3,9 tys. m/m po spadku o 4,8 tys. m/m we wrześniu. Jak wskazuje komunikat Głównego Urzędu Statystycznego wzrost zatrudnienia w październiku wynikał „m.in. z przyjęć w firmach, zwiększania wymiaru etatów zatrudnionych pracowników do poziomu sprzed pandemii, a także mniejszej absencji w związku z przebywaniem na urlopach bezpłatnych". Dane te wskazują na stabilny popyt na pracę, który, jak wskazują indeksy koniunktury powinien się poprawiać. Przejściowym ryzykiem dla tych prognoz jest nasilenie pandemii w ostatnim okresie. Należy zaznaczyć, że o przyrosty zatrudnienia będzie coraz trudniej ze względu na ograniczoną liczbę pracowników o odpowiednich kwalifikacjach.

PL: Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w październiku o 8,4% r/r po wzroście o 8,9% r/r miesiąc wcześniej. Odczyt okazał się niższy zarówno od konsensusu prognoz, jak i naszych optymistycznych oczekiwań (+9,5% r/r). Pomimo tej niespodzianki sytuacja na rynku pracy pozostaje dobra, a popyt na pracę poprawia się. Według Szybkiego Monitoringu NBP ponad 1/3 firm spodziewa się podwyżek płac (jest to wysoka wartość). Oczekiwania co do rynku pracy pozostają optymistyczne, aczkolwiek niedopasowanie podaży od popytu na pracę generować będzie presję na dalsze solidne wzrosty wynagrodzeń. Tym bardziej, że inflacja jest najwyższa od 20 lat. Pomimo wysokiej spodziewanej inflacji konsumpcja gospodarstw domowych powinna być mocną stroną gospodarki, choć prognozy jej wzrostu w kolejnych latach ulegają rewizji w dół. Październikowe dane z rynku pracy nie zmieniają korzystnego obrazu rynku pracy. Stąd podtrzymujemy naszą prognozę podwyżki stóp procentowych już w grudniu o co najmniej 50 pkt baz.

Reklama

 Komentarz dzienny – Kurs polskiej waluty (PLN) nadal nie napawa optymizmem. Nadchodzi korekta?  - 2Komentarz dzienny – Kurs polskiej waluty (PLN) nadal nie napawa optymizmem. Nadchodzi korekta?  - 2

Rynki na dziś

Złoty rozpoczyna tydzień od oscylowania wokół poziomu 4,69. Niezmiennie perspektywy polskiej waluty pozostają umiarkowanie pesymistyczne, choć ostatnia seria nieprzerwanych spadków wartości polskiej waluty rodzi coraz większą potrzebę korekty technicznej. Docelowo jednak kurs EUR/PLN przesuwać się powinien w stronę istotnej bariery 4,73. Najbliższe dni mogą obfitować w zmienność rynków bazowych.

Kalendarium istotnych publikacji jest bowiem rozbudowane i zawiera między innymi wstępne odczyty indeksów PMI w strefie euro i USA, czy publikacje opisów z niedawnych posiedzeń Fed i Europejskiego Banku Centralnego (odmienne perspektywy polityki pieniężnej mogą nasilać trend spadku eurodolara). Inwestorzy śledzić będą ponadto potencjalną decyzję o wyborze prezesa amerykańskiej Rezerwy Federalnej oraz statystyki zachorowań na COVID-19 (w szczególności w Europie, gdzie w ubiegłym tygodniu kilka państw podjęło decyzję o ogłoszeniu lockdownów). Złoty pozostanie wrażliwy na zmiany rynku eurodolara, a słabsze nastroje nasilać mogą presję na spadek pary EUR/USD i tym samym na wzrost kursu EUR/PLN. Czynniki krajowe pozostaną w tle, choć nadal ich wymowa będzie niekorzystna dla polskiej waluty (opóźnienia w akceptacji Krajowego Planu Odbudowy, wciąż łagodne na tle innych banków centralnych nastawienie Rady Polityki Pieniężnej).

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama