Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jastrzębia czy gołębia RPP? Kurs złotego (PLN) oddaje ostatnie wzrosty

|
selectedselectedselected

Zmienność na amerykańskim rynku długu była wczoraj ograniczona, wobec oczekiwań na kolejne wypowiedzi przedstawicieli Fed. Przy braku istotnych impulsów EURUSD poruszał się w trendzie bocznym, oscylując wokół poziomu 1,074. Złoty oddawał zyski z ubiegłego tygodnia, a kursy EURPLN i USDPLN wzrosły, do odpowiednio 4,35 i 4,05. Słabą sesję zaliczył też węgierski forint, dużo lepiej radziła sobie czeska korona

Jastrzębia czy gołębia RPP? Kurs złotego (PLN) oddaje ostatnie wzrosty
depositphotos.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Na dzień przed posiedzeniem RPP krajowa krzywa rentowności obniżyła się w ograniczonym zakresie, o 2pb.

Najważniejszym wydarzeniem dnia będzie posiedzenie RPP, którego rozstrzygnięcie nie powinno być kontrowersyjne – stopy procentowe najpewniej zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie. Inflacja w grudniu ostatecznie okazała się nieco wyższa (6,2% r/r) niż wynik, którym dysponowała RPP na posiedzeniu w styczniu (6,1% r/r), ale to raczej relatywnie słabe dane o PKB w 2023 mogą stanowić ciekawszy temat do dyskusji. Poza rozczarowującymi wynikami PKB dostrzegamy kilka innych interesujących wątków, które mogą zostać wywołane w czasie konferencji prasowej Prezesa A.Glapińskiego (prawdopodobnie jutro). To m.in. dość jastrzębie zapowiedzi I.Dąbrowskiego dot. możliwości podwyżek stóp oraz rozpoczęcia zacieśniania ilościowego. Luty to ostatnie posiedzenie z listopadową projekcją, więc RPP może mieć nieco bardziej sprecyzowane oczekiwania odnośnie do pożądanej ścieżki inflacji w nowej projekcji, która warunkowałaby dalsze obniżki stóp.

Pomimo wczorajszego dobrego wyniku niemieckich zamówień fabrycznych (czyt. poniżej), szczegółowe dane oraz wskaźniki koniunktury wskazują raczej na słaby popyt w niemieckim przemyśle, który najpewniej przełożył się na ujemny wynik produkcji w grudniu.

 

Przegląd wydarzeń ekonomicznych:

GER: Zamówienia fabryczne w grudniu zaskoczyły pozytywnie, rosnąc o 8,9% m/m (sa) oraz o 2,7% r/r. Dobry wynik był jednak pod silnym wpływem mocnego wzrostu wolumenu dużych zamówień, a agregat z ich wyłączeniem obniżył się o 2,2% m/m. Wynik grudniowy w górę ciągnęły zamówienia w kategorii pozostałe środki transportu (samoloty, statki, pociągi itp.), w przypadku których zamówienia były prawie 2-krotnie wyższe niż w listopadzie. Spadki popytu kontynuowane były w kluczowych dla niemieckiego modelu gospodarczego branżach, takich jak motoryzacja(-14,7% m/m) oraz branża chemiczna (-3,7% m/m). W całym 2023 zamówienia na dobra pośrednie były niższe o 8,7% niż w 2022, na co wpływ miała przede wszystkim bardzo słaba 1h23 w branży chemicznej. Zamówienia na dobra kapitałowe spadły o 3,8%, przy ponadprzeciętnej skali spadku w motoryzacji oraz w produkcji maszyn i sprzętu, co było częściowo równoważone przez duże zamówienia transportowe skoncentrowane w lutym, czerwcu oraz właśnie w grudniu. Zarówno w danych o zamówieniach, jak i we wskaźnikach koniunktury, w tym w PMI, trudno na razie doszukać się wyraźnych sygnałów zapowiadających ożywienie w niemieckim przemyśle.

Reklama

 

jastrzebia czy golebia rpp kurs zlotego pln oddaje ostatnie wzrosty grafika numer 1jastrzebia czy golebia rpp kurs zlotego pln oddaje ostatnie wzrosty grafika numer 1

jastrzebia czy golebia rpp kurs zlotego pln oddaje ostatnie wzrosty grafika numer 2jastrzebia czy golebia rpp kurs zlotego pln oddaje ostatnie wzrosty grafika numer 2

 

EUR: Sprzedaż detaliczna w grudniu obniżyła się zgodnie z oczekiwaniami o 0,8% r/r, potwierdzając kontynuację recesji konsumenckiej. Względem listopada sprzedaż była niższa o 1,1%. Spadek był obserwowany we wszystkich głównych kategoriach, w tym najsilniejszy w przypadku żywności oraz napojów i wyrobów tytoniowych (-1,6% m/m). W całym 2023 sprzedaż obniżyła się o 1,8% względem 2022.

 

Reklama

HUN: Wstępne wyniki przemysłu za grudzień wskazują na niepewność rodzącego się ożywienia gospodarczego. Produkcja przemysłowa (skorygowana o dni robocze) zmalała o 8,7% r/r po spadku o 5,3% r/r w listopadzie. Jest to największy spadek od pandemii. Produkcja fabryczna spadła o 0,3% m/m. Słabe wyniki przemysłu są skutkiem słabszego popytu państw europejskich oraz konfliktu na Morzu Czerwonym. Ze względu na brak komponentów musiała zostać wstrzymana produkcja samochodów. Przy wciąż słabych wynikach produkcji popyt wewnętrzny uodparnia się na zewnętrzne szoki. Sprzedaż detaliczna w grudniu wzrosła o 1,4% m/m i r/r obniżyła się tylko o 0,2%, co jest najlepszym odczytem od ponad roku.

 

CZE: W grudniu 2023 produkcja przemysłowa spadła o 0,7% r/r, po spadku o 2,7% r/r w listopadzie. Spadek produkcji na przestrzeni roku był minimalny, podczas gdy ilość nowo złożonych zamówień przemysłowych odnotowała skromny wzrost. Sektor motoryzacyjny odegrał kluczową rolę w napędzaniu zarówno produkcji, jak i nowych zamówień. Największy wpływ na obniżenie produkcji miał sektor energetyczny, natomiast w przypadku zamówień, najwięcej problemów przysporzył spadek w produkcji metali podstawowych.

 

POL: Według GUS liczba cudzoziemców wykonujących pracę w Polsce na koniec sierpnia wyniosła 999 tys., a cudzoziemcy stanowili 6,5% ogółu pracujących. Pod względem narodowości najliczniejszą grupą nadal są Ukraińcy (691,6 tys.), choć wraz z częściowym odpływem migrantów z tego kraju oraz wobec rosnącej migracji z odleglejszych kierunków, ich udział w ogólnej liczbie pracujących cudzoziemców zmniejszył się od stycznia 2022 o 4,1 pp. Z całej populacji pracujących cudzoziemców ok. 40% było zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych. Dane odnoszą się do pracujących w gospodarce narodowej, co w tym ujęciu (zgodnie z definicją) zazwyczaj nie obejmuje osób wykonujących umowy cywilno-prawne, jednak w tym przypadku GUS uwzględnia takie osoby na podstawie rejestrów administracyjnych. Jednocześnie dane ZUS wskazują, że na koniec listopada liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS wyniosła blisko 1135 tys.

 

Reklama

EUR: W grudniu oczekiwania inflacyjne w strefie euro obniżyły się, przede wszystkim w krótszym horyzoncie czasowym. Mediana oczekiwanej w perspektywie roku inflacji obniżyła się 3. miesiąc z rzędu, do 3,2% z 3,5% w listopadzie, czemu towarzyszyła również niższa mediana postrzeganej inflacji (6,9% vs 7,6%). Pomimo nieznacznego wzrostu w grudniu (do 2,5% z 2,4% w listopadzie), mediana oczekiwań długookresowych w horyzoncie 3-letnim pozostaje zakotwiczona. Konsumenci, podobnie jak przed miesiącem, uważają, że ich nominalne dochody wzrosną o 1,2%, czyli wolniej od inflacji, co najpewniej będzie jeszcze przez pewien czas ciążyć na konsumpcji – oczekiwana dynamika nominalnych wydatków w 4q23 znajdowała się w trendzie spadkowym. Ankieta została rozszerzona o 5 dodatkowych krajów (Irlandię, Grecję, Austrię, Portugalię oraz Finlandię), tym samym obejmuje już obszar odpowiadający za 96% PKB strefy euro.

 

jastrzebia czy golebia rpp kurs zlotego pln oddaje ostatnie wzrosty grafika numer 3jastrzebia czy golebia rpp kurs zlotego pln oddaje ostatnie wzrosty grafika numer 3

 

USA: Mester (Fed) stwierdziła że można rozważyć obniżkę stopy procentowej, jeśli gospodarka USA zachowa się zgodnie z oczekiwaniami. Wspomniała jednak, że jest przedwczesne, aby omawiać konkretny termin wdrożenia łagodniejszej polityki pieniężnej ze względu na utrzymującą się niepewność co do inflacji. L.Mester podkreśliła, że solidny rynek pracy i dobre dane dotyczące wydatków konsumpcyjnych są czynnikami umożliwiającymi utrzymanie obecnej stopy procentowej. N.Kashkari (Fed) wypowiedział się w podobnym tonie. Wyraził zadowolenie z ostatniego obniżenia poziomu inflacji, ale jednocześnie zwrócił uwagę, że bank centralny wciąż nie osiągnął ustalonego przez siebie celu. N.Kashkari wskazał na trzymiesięczne oraz sześciomiesięczne wskaźniki inflacji, które osiągają poziom docelowy 2%.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama