Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inwestorzy w Japonii odetchnęli z ulgą. Co dalej z kursami walut? Sprawdzamy aktualną sytuacje na jenie i dolarze

|
selectedselectedselected
Inwestorzy w Japonii odetchnęli z ulgą. Co dalej z kursami walut? Sprawdzamy aktualną sytuacje na jenie i dolarze | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kurs pary USD/JPY zwyżkował dziś w nocy w pewnym momencie o ponad 2,5 proc. w reakcji na decyzję Banku Japonii oraz oświadczenie do tejże oczekiwanej przez rynek decyzji. W efekcie notowania ruszyły z okolic 128 JPY za USD do ponad 131,50 JPY, aby w okolicach godziny 8:00 ustabilizować się przy 130,00 jenach za dolara.

Przed decyzją Banku Japonii z dzisiejszej nocy kurs pary USD/JPY znajdował się w okolicach najniższych poziomów od maja 2022 r., spadając łącznie od październikowego szczytu o ponad 16 proc. Wydaje się, że duże oczekiwania na zaostrzenie polityki banku centralnego mogły prowadzić do tego, że jeszcze w ubiegłym tygodniu JPY był najsilniejszą walutą z grona głównych walut świata. Dziś z kolei jest najsłabszą. Czy BoJ aż tak bardzo rozczarował rynek?

 

Decyzja Banku Japonii i wpływ na kursy

Bank Japonii jednogłośnie zdecydował o utrzymaniu swojej podstawowej stopy procentowej na poziomie -0,1 proc. Również bez zmian pozostał przedział dla dopuszczalnego zakresu wahań rentowności 10-letnich obligacji. Cel wynosi 0 proc. z wahaniami w dół i w górę o 0,5 pkt. proc. Zatem po grudniowej zmianie tego przedziału obecnie BoJ nie widzi potrzeby dalszych dostosowań tego zakresu. W efekcie dziś rentowność 10-letnich obligacji Japonii spadła do poziomu 0,41 proc., co mogło odbić się na notowaniach jena oraz indeksu Nikkei.

Inwestorzy w Japonii odetchnęli z ulgą. Co wpływa na kurs jena (JPY) i Nikkei? - 1Inwestorzy w Japonii odetchnęli z ulgą. Co wpływa na kurs jena (JPY) i Nikkei? - 1

Reklama

Źródło: CMC Markets, USD/JPY, D1

 

Japończycy rewidują prognozy PKB

Rada przy Banku Japonii obniżyła nieznacznie prognozę wzrostu PKB w 2022 r. do 1,9 proc. z 2,0 proc., powołując się na spowolnienie w gospodarkach zagranicznych i wysokie ceny surowców. Na rok 2023 Bank również obniżył prognozę PKB do 1,7 proc. z 1,9 proc. W międzyczasie oczekwane odczyty CPI pozostają mniej więcej bez zmian, utrzymując się w okolicach 3 proc. w FY 2022 i 1,6 proc. w kolejnym roku. BoJ powtórzył, że w razie potrzeby podejmie dodatkowe działania łagodzące, oczekując jednocześnie, że krótko- i długoterminowe stopy procentowe pozostaną na obecnym lub niższym poziomie. Z jednej strony brak dalszej komunikacji co do zacieśniania polityki monetarnej, a wręcz wzmianka o możliwym luzowaniu, jeśli to będzie konieczne, mogło pomóc notowaniom indeksu Nikkei. Ten wzrósł dziś o 2,5 proc., co czyni go najmocniejszym z głównych indeksów giełdowych dziś o poranku.

 

Kuroda podczas konferencji prasowej

Haruhiko Kuroda, gubernator Banku Japonii od 2013 r., wyjaśnił podczas konferencji prasowej, że gospodarka Japonii wciąż wychodzi z pandemii COVID-19, dodając, że "teraz ważne jest, aby wspierać gospodarkę i zachęcać firmy do podnoszenia płac." Jeśli chodzi o podstawowy wskaźnik CPI w kraju, który obecnie wynosi około 3 proc., gubernator uważa, że w przyszłym roku fiskalnym będzie on wynosił poniżej 2 proc. Kuroda podzielił się również tym, że obecnie nie widzi potrzeby dalszego rozszerzania przedziału rentowności. Kuroda zapewnił, że jest jeszcze zbyt wcześnie, aby ocenić wpływ zmian dokonanych w grudniu – podał serwis BBN.

 

Reklama

 

Co dalej z kursem jena?

W ostatnich dniach doszło do gwałtownego cofnięcia w oczekiwaniach rynku co do możliwych podwyżek stóp procentowych w Japonii w 2023 r. Jeszcze 5 dni temu rynek wyceniał przez stawkę FRA 6x9 wzrostu rynkowej stopy procentowej w Japonii do 0,27 proc. Obecnie te oczekiwania spadły do 0,11 proc. Jeśli taka tendencja utrzyma się, to korekta na parze USD/JPY może przybrać na sile zwłaszcza, jeśli przedstawiciele Fed nadal będą mówić o tym, że w USA obniżki w 2023 r. są mało prawdopodobne. Dziś przed nami kilka wystąpień członków FOMC. O 15:00 przemawiać będzie Raphael Bostic z Fed z Atlanty, o 15:30 James Bullard, o 19:00 Esther George, a o 21:15 Patrick Harker.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Daniel Kostecki

Daniel Kostecki

Główny Analityk Rynków CMC Markets Polska - waluty, indeksy, surowce. Prywatnie inwestuję przez instrumenty z GPW oraz kontrakty CFD. Członek rady nadzorczej w GAMING FACTORY S.A.


Reklama
Reklama