Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inwersja krzywej rentowności bije rekordy, a kurs EURUSD czeka na NFP

|
selectedselectedselected
Inwersja krzywej rentowności bije rekordy, a kurs EURUSD czeka na NFP | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W powoli kończącym się tygodniu kluczowym wydarzeniem pod kątem walki z inflacją w Stanach Zjednoczonych było wystąpienie szefa Fedu Jerome’a Powella, który deklarował przed amerykańskim parlamentem konieczność zwalczania utraty siły nabywczej. Podkreślał on, że podwyżki mogą być wyższe niż dotychczas wyceniane przez rynek, a ich maksimum zależy od zachowania rynku pracy, z którego spływają dobre dane, a ich ostateczny kształt poznamy w piątek o 14:30 naszego czasu.

Stabilizacja oczekiwań wobec Fedu coraz istotniejsza - 1Stabilizacja oczekiwań wobec Fedu coraz istotniejsza - 1

Notowania EUR/USD, 1Y, źródło: baha.com

 

Wypowiedzi szefa Rezerwy Federalnej w dalszym ciągu zdają się mieć w głównej mierze na celu ukształtowanie oczekiwań rynku co do poziomu zdecydowania walki Fedu z utratą siły nabywczej, przy jednoczesnym stabilizowaniu sytuacji gospodarczej. Stanowi o tym z jednej strony podkreślanie elastyczności podejmowanych decyzji w zależności od spływających danych gospodarczych, a z drugiej deklarowanie zwiększonego prawdopodobieństwa tego, że stopy procentowe będą wyższe, niż do tej pory przewidywano. Wszystko po to, by nie wywołać zbyt gwałtownych reakcji zarówno w gospodarce, jak i na rynkach.

Reklama

 

Taki sposób wypowiadania się to część inflation targetingu, na który nie składa się tylko ustalony procentowy poziom akceptowanej inflacji (2% w przypadku USA), ale m.in. także wspomniane kontrolowanie oczekiwań społecznych (mówi o tym w swoich publikacjach np. Ben Bernanke, były przewodniczący Rezerwy Federalnej). Ten czynnik zdaje się tym bardziej istotny, im mniejsze pole do podnoszenia stóp procentowych ma Fed – a to staje się coraz bardziej ograniczane z każdą decyzją o ich podniesieniu. Historycznie w USA stopy procentowe musiały przewyższać poziom inflacji, by ta zdecydowanie ustępowała. Może to przynieść trudno przewidywalne konsekwencje wobec wielkości zadłużenia gospodarek na świecie.

 

Za takim rozumowaniem przemawiają także ostatnie informacje rynkowe. Odnotowujemy rekordy w inwersji krzywej rentowności, która w przeszłości dobrze służyła do przewidywania recesji. Ponadto, oczekiwania rynku co do podwyżek rosną (ok. 5,75%) przy jednoczesnych rekordowych rozbieżnościach w prognozach analityków i banków inwestycyjnych co do poziomu amerykańskich indeksów na koniec 2023. Dorzucając do tego przewagę niedźwiedziego sentymentu nad byczym i dotychczasowe dobre dane z rynku pracy, których kolejny odczyt poznamy dziś o 14:30, dostajemy łącznie potencjalną mieszankę wybuchową. Jest to sytuacja niebezpieczna, ponieważ bez odpowiedniego prowadzenia narracji przez Fed może doprowadzić do znacznych niestabilności, a w konsekwencji spadków na rynkach akcji przy jednoczesnym wzroście oczekiwań co do inflacji.

 

Mateusz Szymański, Trader w Superfund TFI, 10.03.2023

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Superfund TFI S.A

Superfund TFI S.A

Założony w 1996. Pierwszy fundusz hedgingowy dostępny dla inwestorów detalicznych na całym świecie. Jeden z najbardziej renomowanych na świecie dostawców funduszy działających w oparciu o własne w pełni zautomatyzowane systemy transakcyjne


Reklama
Reklama