Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Informacje rynkowe. Kurs euro (EUR/PLN) rozpoczyna nowy tydzień tuż przy niezwykle ważnym oporze technicznym! Jak mocny był wzrost płac?

|
selectedselectedselected
Informacje rynkowe. Kurs euro (EUR/PLN) rozpoczyna nowy tydzień tuż przy niezwykle ważnym oporze technicznym! Jak mocny był wzrost płac?
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kurs EUR/PLN rozpoczyna nowy tydzień tuż przy niezwykle ważnym oporze technicznym (4,6328), na którym znalazł się w ślad za umacniającym się na rynkach międzynarodowych dolarem (efekt wyższego odczytu inflacji CPI w USA i ponownego nasilenia oczekiwań na normalizację polityki pieniężnej w tym kraju).

Dość bliskie notowaniom jest także pandemiczne maksimum kursu (4,6722)

Liczymy jednak, iż w najbliższych dniach rynek mocniej niż dotychczas koncentrować się będzie na fundamentach polskiej gospodarki tj. piątkowym wyższym od konsensusu wzroście gospodarczym w trzecim kwartale w Polsce. Pomocne w próbie niewielkiego umocnienia złotego będą także dzisiejsze wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego, iż obecnie bardziej prawdopodobna jest podwyżka stóp procentowych niż pozostanie ich na dotychczasowym poziomie. O trwałości oczekiwanego przez nas niewielkiego umocnienia złotego w tym tygodniu zadecyduje jednak sentyment międzynarodowy. Ten natomiast nie powinien być mocno zmienny zważywszy chociażby na kalendarium publikacji makroekonomicznych tego tygodnia, które nie zawiera istotnych odczytów.

Jak mocny wzrost płac w październiku?

W piątek o godz. 10:00 poznamy dane z rynku pracy w sektorze przedsiębiorstw za październik. Spodziewamy się, że przeciętna liczba pełnych etatów wzrosła o 0,4% r/r, po wzroście o 0,6% r/r we wrześniu, a realizacja tych oczekiwań oznaczałaby stabilne zatrudnienie na początku 4Q br. Konsensus prognoz jest zbliżony i wynosi 0,5% r/r. Ciekawszym odczytem będzie przeciętne miesięczne wynagrodzenie. Tu spodziewamy się jego wzrostu o 9,5% r/r wobec 8,7% r/r przed miesiącem i konsensusu 8,9% r/r. Naszym zdaniem za optymistyczną prognozą przemawiają zakładane pozapłacowe składniki wynagrodzeń (premie, nagrody kwartalne) w związku z najprawdopodobniej dobrymi wynikami przedsiębiorstw w 3Q br. oraz nasilająca się z powodu inflacji presją na podwyżki ze strony zatrudnionych. Sytuacja na rynku pracy pozostaje bardzo dobra i nie sądzimy, aby szybkie podwyżki stóp procentowych znacząco zmieniły ten obraz.

We wtorek dane z przemysłu i handlu detalicznego w Stanach Zjednoczonych

We wtorek opublikowane zostaną dane o sprzedaży detalicznej (godz.14:30) i produkcji przemysłowej (godz. 15:15) w USA w październiku. Według konsensusu prognoz sprzedaż detaliczna wzrosła o 1,1% m/m po wzroście o 0,7% m/m we wrześniu. W przypadku produkcji przemysłowej oczekuje się jej wzrostu o 0,7% m/m po spadku o 1,3% m/m przed miesiącem. Realizacja tych oczekiwań wskazałaby na mocny początek 4Q br., w którym najpewniej wzrost gospodarczy przyspieszy. Listopadowy słaby odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan odzwierciedlający nastroje konsumenckie zwiększa jednak negatywne ryzyka dla tempa poprawy koniunktury w USA.

informacje rynkowe kurs euro eurpln rozpoczyna nowy tydzien tuz przy niezwykle waznym oporze technicznym jak mocny byl wzrost plac grafika numer 1informacje rynkowe kurs euro eurpln rozpoczyna nowy tydzien tuz przy niezwykle waznym oporze technicznym jak mocny byl wzrost plac grafika numer 1

W 3Q br. polski PKB wzrósł o 5,1% r/r, a w ujęciu kwartał do kwartału o 2,1%

Reklama

W okresie lipiec – wrzesień krajowa gospodarka kontynuowała ożywienie. Według najnowszych prognoz Komisji Europejskiej Polska w horyzoncie do 2023 r. powinna być jednym z liderów ożywienia w UE, choć piętrzą się ryzyka dla gospodarki, zwłaszcza wpływu kosztów inflacji i spóźnionej reakcji banku centralnego na nasilającą się presję inflacyjną.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama