Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inflacja PPI w Niemczech najwyższa w historii. Cena euro (EUR) pod presją

|
selectedselectedselected
Inflacja PPI w Niemczech najwyższa w historii. Cena euro (EUR) pod presją | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Inflacja w strefie euro zdaje się stale rosnąć, na co mogą wpływać rosnące koszty energii elektrycznej oraz nośników energii. Dzisiejsza publikacja dotycząca cen producentów w Niemczech sugeruje, że w strefie euro szczyt inflacji może być dopiero przed nami.

Niemcy to największa gospodarka strefy euro, zatem publikowane odczyty dla tej gospodarki mogą w dużym stopniu wpływać na dane dla całej wspólnoty. 

 

Energia dla przedsiębiorców droższa o 105 proc.

Dziś dowiedzieliśmy się, że w lipcu ceny producentów (inflacja PPI) rosły w Niemczech w najszybszym tempie w historii. Inflacja PPI w ujęciu rocznym wyniosła aż 37,2 proc. Miesiąc wcześniej wzrost cen kształtował się na poziomie 32,7 proc., konsensus rynkowy zakładał zaś inflację na poziomie 32 proc. Ceny energii wciąż zdają się pozostawać głównym czynnikiem napędzającym koszty producentów. Koszty wspomnianej energii dla przedsiębiorstw wzrosły o 105 proc. w porównaniu do lipca 2021 r. Gdyby nie ten czynnik, to ceny producentów mogłyby rosnąć o wiele wolniej, gdyż tylko o 14,6 proc. – wynika z opublikowanych danych.

Przedsiębiorcy mogą tak istotny wzrost kosztów przekładać na swoje produkty, co w rezultacie może podnieść również inflację konsumencką CPI. Stąd też niewykluczone, że ewentualny szczyt inflacji w strefie euro jest dopiero przed nami. Może on wypaść w ostatnim kwartale tego roku, bądź na początku roku przyszłego, przy założeniu, że ceny energii zaczną się stabilizować lub spadać. W innym przypadku gospodarka strefy euro może pogrążyć się w głębokim kryzysie.

Reklama

 

EUR/USD znów blisko parytetu

Kurs pary EUR/USD spadł dziś 1,0084 (wczoraj wynosił ok. 1,0200) i ponownie zbliżył się do parytetu 1,0000. Obawy o gospodarkę strefy euro mogą być odzwierciedlone w kursie walutowym. Wydaje się jednak, że reakcja na negatywne dane staje się coraz mniejsza, jakby rynek w pewnym stopniu już zdyskontował cześć złych informacji, które mogą się pojawić w niedalekiej przyszłości.

Najbliższe działania Europejskiego Banku Centralnego mogą hamować wyprzedaż euro. Według rynku stopy procentowej EBC może zdecydować się tej jesieni na dwie podwyżki stóp procentowych po 50 pkt bazowych. Rynek zakłada, że w całym cyklu EBC podniesie główną stopę procentową do poziomu 1,5 proc. W przeciwieństwie do Fed, który z końcem roku może zmniejszać tempo podwyżek, EBC może dopiero ruszyć z szybkim wzrostem oprocentowania.

 

 

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Reklama

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 82,59% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Daniel Kostecki

Daniel Kostecki

Główny Analityk Rynków CMC Markets Polska - waluty, indeksy, surowce. Prywatnie inwestuję przez instrumenty z GPW oraz kontrakty CFD. Członek rady nadzorczej w GAMING FACTORY S.A.


Reklama
Reklama