Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

GPW nie sprzyja silny dolar (USD). Akcje Allegro i LPP liderami spadków

|
selectedselectedselected
GPW nie sprzyja silny dolar (USD). Akcje Allegro i LPP liderami spadków | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Poniedziałkowa sesja rozpoczęła się w Polsce i Europie na plusach, ale wbrew naszym oczekiwaniom o senności na starcie handlu nie mogło być mowy – przewagę od razu przejęła podaż i w ciągu zaledwie kilkunastu minut WIG20 po raz pierwszy zabarwił się na czerwono. W absencji istotnych danych najważnjszym punktem sesji stała się niezwykle jastrzębia wypowiedź członka Rady EBC, R. Holzmann’a, który w Davos stwierdził, że zagrożenia związane z uporczywością inflacji powstrzymają EBC przed obniżaniem w tym roku nawet pomimo tego, że nie można wykluczyć recesji w Europie.

Jako jeden z pierwszych decydentów w najważniejszych bankach centralnych wprost powiedział również, że konflikt na Bliskim Wschodzie wydaje się mieć potencjał do zaognienia i zmiany globalnych perspektyw inflacyjnych w 2024 r. Rynki zareagowały nerwowo pomimo tego, że Holzmann (szef Austriackiego Banku Narodowego) jest obok J. Nagel’a najbardziej radykalnym jastrzębiem w Radzie i nie reprezentuje poglądów większości. Osobiście całkowicie nie wierzymy w postawioną tezę, ale z pewnością każe się ona zastanowić nad prawdopodobieństwem obniżki już w marcu. Finalny bilans dnia na głównych europejskich indeksach to przecena od -0,18% (IBEX) do -0,72% (CAC40).

 

Warszawa wciąż zawodzi. WIG20 spadł w poniedziałek o 1,45%, mWIG40 o 1,12%, a sWIG80 o 0,75%. Kłopotem dla GPW pozostaje silny dolar, ale powoli faktycznie można zacząć się zastanawiać, czy coraz bardziej niestabilna sytuacja polityczna w kraju nie szkodzi Książęcej. W poniedziałek silnie traciły Allegro (-4,01%) i LPP (-3,49%), czyli być może ulubione obecnie przez inwestorów instytucjonalnych duże spółki. W drugim szeregu największe ujemne kontrybucje wnosiły ING (-5,27%), CCC (-5,27%) i Benefit (-1,82%).

 

Zobacz także: Ceny paliw w Polsce: sprawdzamy po ile będzie benzyna! Zobacz, ile kosztuje paliwo dzisiaj – 16.01.2024 r

Reklama

 

 

Giełda amerykańska była w poniedziałek zamknięta z uwagi na obchody Dnia Martina Luthera Kinga, a cała uwaga inwestorów skupiła się na republikańskich prawyborach w Iowa. Donald Trump został ogłoszony przez stacje telewizyjne zwycięzcą jeszcze zanim głosowanie na dobre się rozpoczęło i finalnie zmiażdżył rywali, uzyskując 51,3% głosów. Drugi DeSantis zdobył ich 21,3%, a po głosowaniu z wyścigu wycofał się czwarty (7,7% głosów) Vivek Ramaswamy, popierając byłego prezydenta.

 

W godzinach porannych bardzo słabo zachowuje się Azja. O 2% niżej znajduje się Hang Seng, ciągnięty w dół przez notowania banków, znajdujących się pod presją z uwagi na plany ratowania deweloperów przez sektor (listę 41 spółek, które mogą zgłaszać się po pomoc opublikował Ping An Bank). Pomimo nieustannego osłabienia jena względem dolara swoją niezwykłą passę sześciu zwyżkowych sesji z rzędu w niełatwym otoczeniu zewnętrznym przerwało Nikkei – w naszej ocenie znaleźliśmy się w wymarzonym punkcie do realizacji zysków na akcjach japońskich. Notowania kontraktów futures na europejskie i amerykańskie indeksy są wyraźnie ujemne, sugerując słabe otwarcie w Polsce i na kontynencie. Rynek wydaje obawiać się m.in. tego, co w godzinach wieczornych powie C. Waller z FOMC. Poranne odbicie rentowności długu w USA sugeruje, że agresywne zakłady na obniżkę stóp w marcu mogą zacząć być redukowane. Niepewnie wygląda też sytuacja geopolityczna – Iran wystrzelił wczoraj rakiety na cele w Iraku i Syrii, które określił jako „centrale szpiegowskie” Izraela.

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Kamil Cisowski

Kamil Cisowski

Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada licencję Maklera Papierów Wartościowych oraz tytuł CFA. Karierę rozpoczął w 2008 r., a doświadczenie zdobywał w Departamencie Skarbu Raiffeisen Bank Polska, w Domu Maklerskim X-Trade Brokers oraz w PKO Banku Polskim. Od września 2015 r. w MetLife TFI odpowiadał za makroalokację w funduszach zagranicznych, komunikację inwestycyjną, a także rozwój oferty produktowej. Pracę w Domu Inwestycyjnym Xelion rozpoczął w 2017 r.


Reklama
Reklama