Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Funt pod presją - co zrobi dziś Bank Anglii?

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dziś poznamy najnowszą decyzję Banku Anglii w sprawie stóp procentowych. Jest to prawdopodobnie najważniejsze wydarzenia tego tygodnia na rynku walutowym i może wywołać silne wahania kursu funta. Czego możemy zatem spodziewać się po kończącym się posiedzeniu MPC?

 

Czytaj również: Czerwcowa sesja banków centralnych - na rynku walutowym będzie gorąco

 

Reklama

Poprzednie posiedzenie MPC (Monetary Policy Committee – odpowiednik polskiej RPP) osłabiło funta. Nie wynikało to jednak z braku podwyżki stóp procentowych, gdyż oczekiwania co do takiego ruchu drastycznie spadły już wcześniej i funt dyskontował je jeszcze przed posiedzeniem. Reakcja funta związana była z obniżeniem prognoz makroekonomicznych, co uznano za negatywny sygnał w kontekście przyszłych ruchów. Drugiej podwyżki w ramach rozpoczętego w ubiegłym roku ‘cyklu’ zacieśniania polityki pieniężnej (składającego się jak na razie z jednej podwyżki) nie zobaczymy z bardzo wysokim prawdopodobieństwem również dziś. Choć odczyty danych z gospodarki od czasu ostatniego posiedzenia decyzyjnego nie były już tak rozczarowujące jak przed nim, to i tak nie stanowią argumentu przemawiającego za potrzebą dokonania szybkiej podwyżki. Dziś decydenci nie opublikują nowych prognoz makroekonomicznych, co oznacza, że funt będzie tym razem reagował na inne czynniki, o których później.

 

Publikacje makroekonomiczne

Publikacje makroekonomiczne od czasu ostatniego posiedzenia MPC miały mieszany charakter. Kluczowe z nich jednak zawiodły. Dotyczy to przede wszystkim spadki inflacji. Dynamika cen jest coraz bliższa poziomowi celu Banku Anglii (2%), co zmniejsza presję na decydentach, by Ci dokonali kolejnej podwyżki stóp procentowych. Przypomnijmy, że ubiegłoroczna podwyżka wynikała z tego, że inflacja znacząco przekroczyła poziom docelowy (wzrosła nawet ponad poziom 3%). Przy cały czas spowalniającej gospodarce kolejne podwyżki stóp procentowych nie wydają się już tak pilne jak wtedy. Co istotne, obecnie nie widać oznak presji inflacyjnej ze strony rynku pracy. Wręcz przeciwnie. W ostatnich miesiącach tempo wzrostu wynagrodzeń spadało. Zagrożenie wyraźnym wzrostem inflacji w takich warunkach nieco maleje. Z drugiej strony pojawiają się jednak pozytywne sygnały dla gospodarki. Mocno rośnie sprzedaż detaliczna, co sygnalizuje silny popyt. Optymizm widać także wśród przedsiębiorców, co odzwierciedlają wzrosty indeksów PMI. Poprawa perspektyw gospodarczych może być pozytywnym sygnałem w kontekście możliwych podwyżek stóp procentowych w przyszłości.

Najważniejsze publikacje makroekonomiczne od czasu ostatniego posiedzenia decyzyjnego:

  • Inflacja spadła w kwietniu z 2,5% do 2,4% (prognoza: 2,5%) i utrzymała się na tym poziomie w maju (zgodnie z prognozą)
  • Inflacja bazowa spadła w kwietniu z 2,3% do 2,1% (prognoza: 2,2%) %) i utrzymała się na tym poziomie w maju (zgodnie z prognozą)
  • Tempo wzrostu wynagrodzeń (z uwzględnieniem premii) spadło w marcu z 2,8% r/r do 2,6% r/r (prognoza: 2,7% r/r), a w kwietniu do 2,5% r/r (zgodnie z prognozą)
  • Stopa bezrobocia utrzymała się w marcu i kwietniu na poziomie 4,2% (zgodnie z prognozą)
  • Sprzedaż detaliczna wzrosła w kwietniu o 1,8% m/m (pierwotny odczyt: 1,6% m/m; prognoza: 0,8% m/m), a w maju o 1,3% m/m (prognoza: 0,5% m/m)
  • Produkcja przemysłowa spadła w kwietniu o 0,8% m/m (prognoza: +0,2% m/m)
  • Indeks PMI dla usłus wzrósł w maju z 52,8 do 54,0 (prognoza: 52,9)
  • Indeks PMI dla przemysłu wzrósł w maju z 53,9 do 54,4 (prognoza: 53,5)

 

Na co zareaguje funt?

Sama decyzja dotycząca stóp procentowych może mieć dziś małe znaczenie. Rynki i ekonomiści nie spodziewają się podwyżki stóp, więc jej brak nie powinien wyraźnie osłabić funta. Ekonomiści ankietowani przez Bloomberga obniżyli swoje typy dotyczące podwyżek stóp procentowych w kolejnych miesiącach względem ankiety sprzed majowego posiedzenia. Nie widzą oni możliwości podwyżki w czerwcu, ale w przypadku sierpnia ich września ich typy kształtują się już na poziomie ok. 50%. Wyższe prawdopodobieństwo (80%) przypisali dopiero listopadowi. Rynki są nieco mniej optymistyczne względem sierpnia i przypisują mu niewiele ponad 40% szans na podwyżkę stóp.

Reklama

Niskie oczekiwania, czy też ich praktyczny brak, co do czerwcowej podwyżki sprawiają, że jej brak nie będzie dla rynków zaskoczeniem. Na co może więc reagować funt? Pierwszym czynnikiem może tutaj być rozkład głosów. Oczekuje się, że będzie on taki sam jak w maju (7:2), a za podwyżką stóp znów zagłosują Ian McCafferty i Michael Saunders. Ewentualne zmiany w rozkładzie głosów mogą zasugerować, że Komitet jest bliższy lub dalszy decyzji o podwyżce. Kluczowy dla funta powinien okazać się mimo wszystko charakter oświadczenia do decyzji. Część uczestników rynków spodziewa się sygnału możliwości podwyżki stóp w sierpniu, co oznacza, że neutralny lub gołębi charakter oświadczenia osłabi funta. Jeśli jednak decydenci zasygnalizują chęć podwyżki ‘w najbliższym czasie’, to powinien to być czynnik umacniający brytyjską walutę.

Wszelkie wątpliwości rozwieje ostatecznie komunikat BoE, który zostanie opublikowany o godzinie 13:00.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

Reklama
Reklama