Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Eurodolar (EUR/USD) wstrzymuje oddech do posiedzenia EBC

|
selectedselectedselected

PL: Dziś o godz. 09:00 poznamy wyliczenie za luty indeksu PMI obrazującego nastroje w krajowym przemyśle. Spodziewamy się wzrostu wskaźnika do 47,6 pkt z 47,1 pkt w styczniu, za czym przemawiają lepsze w lutym niż przed miesiącem wskaźniki koniunktury w przemyśle publikowane przez GUS. Nie zmienia się jednak ocena niskiej aktywności w tym sektorze, który pozostaje pod wpływem recesji w przemyśle Niemiec.

Eurodolar (EUR/USD) wstrzymuje oddech do posiedzenia EBC
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

EZ: O godz. 11:00 Eurostat przedstawi wstępne dane o inflacji HICP w strefie euro w lutym. Konsensus prognoz wskazuje na jej spadek do 2,5% r/r z 2,8% r/r miesiąc wcześniej. W przypadku bazowego wskaźnika HICP oczekuje się zniżki do 2,9% r/r z 3,3% r/r. Wczorajsze dane dla dużych gospodarek strefy: Francji, Hiszpanii i Niemiec wskazują na postępującą dezinflację, choć ryzyka dla realizacji celu inflacyjnego Europejskiego Banku Centralnego utrzymują się. Nie spodziewamy się zatem, aby posiedzenie EBC w przyszłym tygodniu przyniosło zmianę retoryki ze stycznia br.
 

US: Godz. 16:00 to czas publikacji indeksu ISM dla amerykańskiego przemysłu w lutym. Według konsensusu prognoz wskaźnik wzrósł do 49,5 pkt z 49,1 pkt w styczniu. Realizacja tej prognozy oznaczałaby stagnację amerykańskiego przemysłu w 1Q 2024.

 

Rynki na dziś

Tydzień kończy się mocnym akcentem w postaci rozbudowanego kalendarium danych z USA, strefy euro oraz Polski. Podobnie jednak jak w czwartek tak i dziś niewiele musi z tego wynikać dla rynkowych notowań. Inwestorzy pozostają bowiem skoncentrowani na posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego w przyszły czwartek i do tego czasu nie spodziewamy się większej zmienności notowań. Scenariuszem dla kursu EUR/PLN pozostaje próba zbliżenia się do poziomu 4,30, a dla eurodolara ruchy oscylujące wokół 1,0830.

 

Zobacz także: Czy warto teraz kupić euro (EUR) 01.03.2024? Kurs euro (prognozy)

Reklama

 

Rynek krajowy

Za nami niezwykle spokojna sesja w wykonaniu kursu EUR/PLN. Wycena złotego do euro stabilizowała się wokół poziomu 4,32 generując niewielką zmienność. Zarówno struktura wzrostu gospodarczego w Polsce w czwartym kwartale 2023 roku, jak i liczne publikacje zagraniczne nie były w stanie podbić zmienności notowań. Podobnie jak informacja Komisji Europejskiej o wydaniu wstępnej pozytywnej oceny wniosku Polski o płatność z Funduszu Odbudowy. Niewiele działo się także na krajowym rynku długu, choć i tu informacji nie zabrakło. Z racji końca miesiąca resort finansów poinformował bowiem o planie podaży długu na marzec. Resort finansów planuje przeprowadzić dwa przetargi sprzedaży z łączną podażą 10-18 mld PLN. Planowany jest ponadto jeden przetarg zamiany. Stan środków na rachunkach budżetowych sięgnął ok. 137 mld PLN a stopień finansowania potrzeb pożyczkowych brutto budżetu na 2024 rok wyniósł ok. 43%.

 

Rynki zagraniczne

Niewiele jest w stanie odmienić notowania eurodolara i wczorajsza sesja była tego dobrym przykładem. Kurs EUR/USD koncentrował się wokół poziomu 1,0835 i z mniej niż pół centową zmiennością zakończył czwartkową sesję. Co ciekawe wrażenia na inwestorach nie zrobiły liczne i interesujące dane z amerykańskiej gospodarki, jak i z państw strefy euro. Podtrzymujemy zatem nasze oczekiwania, iż inwestorzy już od kilku dni wyczekują przyszłotygodniowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego (czwartek). To tłumaczyłoby także niewielką aktywność uczestników rynku obligacji bazowych w dniu wczorajszym.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama