Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Euro (EUR) dalej traci na tle dolara (USD). Czy możemy liczyć na odbicie w tym tygodniu?

|
selectedselectedselected
Euro (EUR) dalej traci na tle dolara (USD). Czy możemy liczyć na odbicie w tym tygodniu? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rodzime obligacje zareagowały spokojnie na odczyty zza Oceanu. Na głównych węzłach krzywa SPW przesunęła się w górę o 2, 3 oraz 4 pb. do odpowiednio 5,18% (2Y), 5,04% (5Y) oraz 5,35% (10Y). Względna siła krajowych obligacji w relacji do Bunda wynikała jednak głównie z zmian na rynku stopy procentowej, a nie kompresji percepcji ryzyka (redukcji spreadu SPW-Bund). Krzywa EUR IRS podniosła się o ok. 5-7 pb. w górę, a PLN IRS jedynie o ok 2 pb.

W tle Ministerstwo Finansów ogłosiło, że zaoferuje do sprzedaży 12 grudnia obligacje o łącznej wartości 5-8 mld zł, serii OK1025, WS0428, WZ1128, WS0429 i DS1033. Dziś podobnie jak na rynku bazowym oczekujemy względnie spokojnej sesji i czekania na kolejne, pełne danych makroekonomicznych dni.

 

EURUSD pozostaje pod presją sprzedających

Dobre dane z amerykańskiego rynku pracy połączone z rozszerzeniem spreadu miedzy krótkim końcem UST i Bunda (szczegóły w akapicie o bazowym FI) przeceniły EURUSD. Para próbowała jeszcze ratować się przed spadkiem po dobrych danych Uniwersytetu Michigan (nastroje Amerykanów w górę, oczekiwania inflacyjne w dół), ale ostatecznie ta sztuka się nie udała. Euro w relacji do dolara straciło 0,3%, zamykając tydzień na poziomie 1,0760.

Pierwsze kwotowania w Europie nie przynoszą poprawy wyceny EURUSD. Parze mogą ciążyć dane z Chin. Opublikowany podczas weekendu CPI z Chin za ub. m. wniósł -0,5% r/r (kons. -0,1% r/r). Agregat został obniżony przez silną deflację cen żywności (-4,2% r/r), co może delikatnie zmniejszać obawy o pogorszenie koniunktury w Państwie Środka. Podobnie jak w poprzednich dniach nie oczekujemy odbicia w wycenie euro do dolara.

Reklama

 

Zobacz także: Złoty (PLN) liczy na wzrosty kursu eurodolara (EUR/USD)

 

 

Złoty pozostaje wyjątkowo stabilny

Zmienność na krajowej walucie była niska w piątek. Zakres wahań EURPLN zawierał się w przedziale 4,3250-4,3350, a zamknięcie wypadło blisko górnego jego ograniczenia po wzroście o 0,1% (4,3330). Niewiele wydarzyło się również w regionie poza delikatnym umocnieniem forinta do euro. Nie spodziewamy się podwyższonej zmienności na EURPLN w kolejnych godzinach. Oczekujemy handlu na parze w przedziale 4,32-4,34.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama