Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dziś poznamy wyniki badań koniunktury w strefie euro. Jak zareagują kursy EURUSD i EURPLN?

|
selectedselectedselected
Dziś poznamy wyniki badań koniunktury w strefie euro. Jak zareagują kursy EURUSD i EURPLN? | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dzisiaj poznamy wyniki badań koniunktury w najważniejszych europejskich gospodarkach. Rynek oczekuje, że zagregowany indeks PMI w strefie euro zmniejszył się w lipcu do 49,7 pkt. wobec 49,9 pkt. w czerwcu. Tym samym byłby to już drugi miesiąc z rzędu, w którym indeks PMI ukształtował się poniżej granicy 50 pkt. oddzielającej wzrost od spadku aktywności.

Uważamy, że obniżenie indeksu PMI wynikało z pogorszenia sytuacji w sektorze usług, przy jej nieznacznej poprawie w przetwórstwie. Inwestorzy oczekują zwiększenia indeksu PMI w niemieckim przetwórstwie (do 41,0 pkt. w lipcu z 40,6 pkt. w czerwcu). Mimo nieznacznego wzrostu potwierdzi on tym samym utrzymywanie się tendencji recesyjnych w niemieckim przetwórstwie. Jutro opublikowany zostanie indeks Ifo obrazujący nastroje niemieckich przedsiębiorców reprezentujących sektor przemysłu przetwórczego, budownictwa, handlu i usług. Rynek oczekuje, że wartość indeksu zmniejszyła się do 88,0 pkt. w lipcu z 88,5 pkt. w czerwcu. Uważamy, że publikacja wyników badań koniunktury w strefie euro oraz w Niemczech będzie neutralna dla rynków finansowych.

 

Istotnym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowane na środę posiedzenie FOMC

Oczekujemy, że Fed zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych o 25pb (docelowy przedział dla wahań stopy funduszy Rezerwy Federalnej zwiększy się do [5,25%, 5,50%]). Taka decyzja będzie spójna z treścią Minutes z czerwcowego posiedzenia FOMC, ostatnimi wypowiedziami członków FOMC, a także danymi napływającymi z amerykańskiej gospodarki (por. MAKROmapa z 17.07.2023). Uważamy, że lipcowa podwyżka zakończy cykl podwyżek stóp procentowych w USA. Oczekujemy, że w komunikacie po posiedzeniu zostanie powtórzony zapis, zgodnie z którym kluczowe z punktu widzenia dalszej polityki pieniężnej Fed będą napływające dane z amerykańskiej gospodarki. Podwyżka stóp procentowych w USA o 25pb na lipcowym posiedzeniu byłaby zgodna z oczekiwaniami rynku, stąd uważamy, że nie będzie miała ona istotnego wpływu na ceny aktywów.

Dziś poznamy wyniki badań koniunktury w strefie euro. Jak zareagują kursy EURUSD i EURPLN? - 1Dziś poznamy wyniki badań koniunktury w strefie euro. Jak zareagują kursy EURUSD i EURPLN? - 1

Reklama

 

Kolejnym ważnym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowane na czwartek posiedzenie EBC

Oczekujemy, że EBC podniesie stopy procentowe o 25pb. Tym samym stopa refinansowa wzrośnie do 4,25%, a stopa depozytowa do 3,75%. Dopuszczamy jednak scenariusz alternatywny, w którym EBC podniesie jedynie stopę depozytową, podczas gdy swoje pozostałe stopy procentowe (stopę refinansową oraz lombardową) pozostawi bez zmian. Będzie chciał w ten sposób przywrócić symetryczny korytarz pomiędzy stopą depozytową, a stopami refinansową i lombardową, wyznaczający ramy dla kształtowania się stawki overnight na rynku międzybankowym. Nasze oczekiwania dotyczące decyzji EBC w tym tygodniu są zgodne z konsensusem rynkowym. Ewentualna decyzja EBC o podniesieniu jedynie stopy depozytowej i pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie może zostać odebrana jako gołębi sygnał, co oddziaływałoby w kierunku spadku kursu EURUSD oraz EURPLN. Uważamy również, że konferencja po posiedzeniu EBC (w tym ewentualne sygnały dotyczące przyszłych decyzji banku centralnego) będzie oddziaływała w kierunku podwyższonej zmienności na rynkach.

Dziś poznamy wyniki badań koniunktury w strefie euro. Jak zareagują kursy EURUSD i EURPLN? - 2Dziś poznamy wyniki badań koniunktury w strefie euro. Jak zareagują kursy EURUSD i EURPLN? - 2

 

W tym tygodniu poznamy istotne dane z amerykańskiej gospodarki

W piątek opublikowane zostaną dane o inflacji PCE. Uważamy, że zmniejszyła się ona do 3,0% r/r w czerwcu z 3,8% w maju, do czego przyczynił się spadek inflacji bazowej (4,1% r/r wobec 4,6%). W czwartek poznamy z kolei wstępny szacunek amerykańskiego PKB w II kw. Zakładamy, że sprowadzone do wymiaru rocznego tempo wzrostu gospodarczego wyniosło 1,9% w II kw. wobec 2,0% w I kw. Uważamy, że głównym źródłem wzrostu gospodarczego w II kw., podobnie jak w I kw., była konsumpcja. Prognozujemy, że zamówienia na dobra trwałe zwiększyły się w czerwcu o 3,5% m/m wobec wzrostu o 1,8% w maju. Uważamy, że silny wzrost zamówień wynikał przede wszystkim ze znaczących zamówień na samoloty otrzymanych przez firmę Boeing. Oczekujemy, że dane dotyczące sprzedaży nowych domów (715 tys. w czerwcu wobec 763 tys. w maju), podobnie jak inne czerwcowe dane z rynku nieruchomości (patrz poniżej), wskażą na spadek aktywności na amerykańskim rynku nieruchomości. Prognozujemy, że zarówno indeks Conference Board (112,0 pkt. w lipcu wobec 109,7 pkt. w czerwcu) oraz finalny indeks Uniwersytetu Michigan (72,6 pkt. w lipcu wobec 64,4 pkt. w czerwcu) wskażą na wyraźną poprawę nastrojów amerykańskich gospodarstw domowych. Naszym zdaniem publikacje danych z USA w tym tygodniu pozostaną w cieniu posiedzenia FOMC i będą neutralne dla rynków finansowych.

Zobacz także: Indeks PMI dla przemysłu i usług – najnowsze odczyty ze strefy euro. Zobacz jak reaguje kurs euro

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama