Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dziennik Rynkowy: Rosnąca fala zachorowań na COVID-19 w Polsce może wzmacniać obligacje i osłabiać złotego (PLN)

|
selectedselectedselected
Dziennik Rynkowy: Rosnąca fala zachorowań na COVID-19 w Polsce może wzmacniać obligacje i osłabiać złotego (PLN) | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W środę złoty miał tendencję do osłabiania się w relacji do głównych walut, gdzie kurs EUR/PLN zbliżył się na krótko do 4,60, a USD/PLN do 3,95.

 

Krajowe dane na temat produkcji przemysłowej miały umiarkowany wpływ na rynek walutowy

Dynamika produkcji spadła z 13,2% r/r w sierpniu do 8,8% we wrześniu, jednak przebiła rynkowe oczekiwania na poziomie 8,2%. Trend w polskim przemyśle pozostaje pozytywny, co nie powinno negatywnie ważyć na wzroście gospodarczym w najbliższym czasie. Z punktu widzenia RPP istotne są kolejne dane inflacyjne, gdzie wskaźnik PPI (producentów) wyniósł we wrześniu 10,2% r/r (konsensus: 10,0%, poprzednio: 9,6%). Ryzyko odkotwiczenia oczekiwań inflacyjnych może przyczynić się do kolejnej podwyżki stóp procentowych w Polsce jeszcze w tym roku, co powinno wspierać notowania polskiej waluty. W tym kontekście ciekawa może okazać się czwartkowa publikacja minutes z ostatniego posiedzenia Rady, która może ujawnić jakie czynniki skłaniałyby RPP do kontynuacji cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. Naszym zdaniem do czasu posiedzenia RPP w listopadzie kurs EUR/PLN będzie poruszał się w przedziale 4,56-4,60.

W krótkim terminie negatywnie na sentyment rynkowy oraz notowania złotego mogą wpływać informacje na temat wzrostu zachorowań na COVID-19. Przy relatywnie niższym poziomie zaszczepienia w krajach bałtyckich niż w całej UE rośnie ryzyko wprowadzenia obostrzeń, gdzie Łotwa zdecydowała się na ogłoszenie lockdownu. W Polsce minister zdrowia ostrzegł, że wzrost zakażeń oraz hospitalizacji mógłby prowadzić do wprowadzenia zasad z zeszłego roku.

Dla kursu PLN wciąż istotny jest również konflikt z organami UE, który sprzyja podwyższonej zmienności waluty. Według doniesień agencji Reuters, na czwartkowym szczycie UE może zostać poddany pod dyskusję wątek praworządności w Polsce.

Reklama

 

Na krajowym rynku stopy procentowej środa przyniosła spadek krzywych dochodowości

Może to być sygnał świadczący o tym, że trend wzrostowy wytraca powoli momentum. Warta uwagi była publikacja wrześniowych danych nt. PPI i produkcji przemysłowej. Dane potwierdziły narastającą presję inflacyjną i kontynuację ożywienia gospodarczego w Polsce. W przypadku produkcji odnotowaliśmy jednak negatywne zaskoczenie, co po części było spowodowane problemami z globalnymi łańcuchami dostaw (szczególnie w sektorze motoryzacyjnym). Ten średnioterminowy czynnik ryzyka dla wzrostu gospodarczego mógł przyczynić się do spadku krótkiego końca krzywej dochodowości. Ponadto wypowiedź J. Zyżyńskiego z RPP, chociaż sygnalizowała kontynuację cyklu podwyżek stóp procentowych, to była bardziej umiarkowana niż wyceny rynkowe. Komentarz sugerował stopniowy wzrost stopy referencyjnej NBP do przedpandemicznego poziomu 1,5% i możliwość kolejnej podwyżki stóp dopiero w grudniu lub styczniu.

 

W czwartek najciekawszym wydarzeniem będzie aukcja zamiany

Ministerstwo Finansów zaoferuje OK0724, PS1026, WZ1126, WZ1131 i DS0432 w zamian za PS0422, OK0722 i WS0922. W tym kontekście warto pamiętać, że na początku października MF odwołało przetarg. Od tamtego czasu sytuacja na rynku pozostaje niestabilna. W takiej sytuacji oczekiwać można generalnie niższego popytu. Średnio resort finansów sprzedawał obligacje o wartości nieco ponad 4 mld PLN na jednej aukcji. Tym razem wynik może być wyraźnie słabszy. W kontekście bieżącej sytuacji na krajowym rynku długu, aukcja nie powinna mieć większego wpływu na notowania. Ważniejsze będzie zbliżające się listopadowe posiedzenie RPP. Prawdopodobne większe umiarkowanie w zakresie zarówno decyzji jak i retoryki w relacji do oczekiwań rynkowych (wskazują na to wszystkie wypowiedzi członków Rady) powinno sprowokować spadek krzywych dochodowości obligacji i IRS. Taki scenariusz wzmacniać będzie pogarszająca się sytuacja epidemiologiczna w Polsce i ostatni wzrost zachorowań na COVID-19.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Tematy

covid-19 COVID szczepionka na covid rodzaje szczepionek na covid szczepionki na covid ile trwa covid ile kosztuje test na covid covid polska objawy covid rejestr covid zachorowania covid test antygenowy covid strefy covid krajowy rejestr covid covid objawy covid 19 polska chorwacja covid szczepienia covid covid statystyki test na covid rozporządzenie covid amantadyna covid objawy covid 19 objawy covid u dzieci covid 19.gyncentrum/sanepid covid dzisiaj wysypka covid zachorowania covid polska test kasetkowy covid test antygenowy covid cena mapa stref covid covid niemcy powikłania po covid saturacja covid polska covid zapisy na szczepienia covid szczepienie covid test na covid cena test pcr covid testy na covid kalkulator szczepień covid zapisy na szczepienie covid covid zachorowania raport covid hiszpania covid odwrócona krzywa dochodowości krzywa dochodowości obligacji krzywa dochodowości w polsce krzywa dochodowości usa krzywa dochodowości teoria oczekiwań krzywa dochodowości obligacji skarbowych normalna krzywa dochodowości krzywa dochodowości polska płaska krzywa dochodowości zerokuponowa krzywa dochodowości krzywa dochodowości ytm krzywa dochodowości normalna pozioma krzywa dochodowości rosnąca krzywa dochodowości immunizacja a krzywa dochodowości krzywa dochodowości stopy natychmiastowe krzywa dochodowości to zależność między spłaszczona krzywa dochodowości krzywa dochodowości rosnąca krzywa dochodowości wibor natychmiastowa krzywa dochodowości krzywa dochodowości w kształcie garbu klasyczna krzywa dochodowości covid polska dzisiaj covid polska statystyki wlochy covid cena testu na covid wynik testu na covid obostrzenia covid ból w klatce piersiowej covid pulsometr covid wypadanie włosów po covid skuteczność szczepionek na covid test pcr covid warszawa nominalna krzywa dochodowości teoria oczekiwań krzywa dochodowości krótkoterminowa krzywa dochodowości w polsce immunizacja portfela krzywa dochodowości krzywa dochodowości kształt krzywa dochodowości stopy procentowe krzywa dochodowości ilustruje zależność co obrazuje krzywa dochodowości stroma krzywa dochodowości odwrócenie krzywej dochodowości odwróconej krzywej dochodowości interpretacja krzywej dochodowości normalny kształt krzywej dochodowości teorie krzywej dochodowości terminowe stopy procentowe wyznaczone z krzywej dochodowości teoria krzywej dochodowości przesunięcie krzywej dochodowości zmiana krzywizny krzywej dochodowości przesunięcie krzywej dochodowości w górę kształt krzywej dochodowości terminowe stopy procentowe policzone z krzywej dochodowości zmiana nachylenia krzywej dochodowości ryzyko krzywej dochodowości zmienność walut zmienność kursów walut
Reklama
Reklama