Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dziennik Rynkowy FX: umocnienie złotego trwa - kurs euro (EUR/PLN) spada, dolar (USD/PLN) pod poziom 3,81; co z kursem eurodolara (EUR/USD)?

|
selectedselectedselected
Dziennik Rynkowy FX: umocnienie złotego trwa - kurs euro (EUR/PLN) spada, dolar (USD/PLN) pod poziom 3,81; co z kursem eurodolara (EUR/USD)? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Środowy handel przyczynił się do umocnienia złotego, kurs EUR/PLN spadł poniżej 4,51 z kolei USD/PLN pod poziom 3,81. Notowania pary EUR/USD zakończyły sesję powyżej 1,18.

W regionie Europy Środkowo-Wschodniej największym beneficjentem pozostaje złoty,

który nabiera momentum poprzez wiarę uczestników rynku w podwyżki stóp procentowych w tym roku. Nasilają się spekulacje, że NBP mógłby interwencyjnie podwyższyć koszt pieniądza, chociażby symbolicznie, nie mówiąc jeszcze o ruchach, które dokonały banki w regionie pomimo, że inflacja w Czechach i na Węgrzech była niższa niż w Polsce. W odpowiedzi na wysoki odczyt inflacji, dotychczas pojawiły się mieszane komunikaty z RPP. G. Ancyparowicz sugeruje wstrzymać się z podwyżką stóp do czasu publikacji listopadowej projekcji inflacyjnej, z kolei jastrzębi Ł. Hardt przypomina, że ,,wszystkie warunki w kwestii ostrożnej normalizacji polityki pieniężnej są już spełnione”. Kluczowe będą dalsze wypowiedzi członków RPP odnośnie wysokiej presji inflacyjnej, co powinno w krótkim terminie stymulować zachowanie PLN na tle walut CEE.

Sesja w środę obfitowała w publikacje licznych danych makroekonomicznych z najważniejszych gospodarek po obu stronach Atlantyku

Europejskie indeksy PMI z przemysłu pozostają historycznie na wysokim poziomie, jednak w ostatnim czasie ich tendencja wzrostowa hamuje, co oznacza że aktywność sektora przemysłowego w dużym stopniu zdyskontowała silne odbicie gospodarcze w Europie po kryzysie wywołanym pandemią COVID-19. Z kolei szacunki ADP w USA, które są publikowane przed oficjalnymi danymi z amerykańskiego rynku pracy wypadły poniżej oczekiwań. Wskaźnik został odczytany na poziomie 374 tys. w sierpniu wobec oczekiwanych 613 tys. Inwestorzy będą pozycjonować swoje zakłady przed piątkową publikacją NFP. W przypadku słabszej miary nowego zatrudnienia w sektorze pozarolniczym rynki mogą zakładać przeciągnięcie ogłoszenia taperingu przez Fed co może ciążyć dolarowi na szerokim rynku.

Na rynku stopy procentowej środowa sesja przyniosła dalszy wzrost krzywych dochodowości obligacji skarbowych i kontraktów IRS

W efekcie notowania obligacji 10-letnich zbliżyły się w okolice 1,90%. Jest to jednocześnie nasza prognoza na koniec III kw. 2021 r. Poza obawami przed podwyżkami stóp procentowych w Polsce, w środę negatywny wpływ na krajowy rynek długu miały trendy w Europie. Tu z kolei widać negatywny wpływ ze strony wypowiedzi przedstawicieli EBC, którzy sygnalizują zmniejszenie skali skupu aktywów oraz bardziej optymistyczny scenariusz makroekonomiczny dla strefy euro.

Reklama

Podczas czwartkowej sesji najważniejszym wydarzeniem dnia będzie aukcja zamiany. Aukcja powinna mieć jednak neutralny wpływ na krajowy rynek długu. Po ostatnich wzrostach rentowności papiery 10-letnie powinny utrzymywać się w najbliższych tygodniach blisko 1,90%, a 2-letnich lekko rosnąć powyżej 0,5%.

Ministerstwo Finansów emitować będzie obligacje serii OK0724, PS1026, WZ1126, WZ1131 i DS0432 w zamian za DS1021, PS0422 i OK0722

Oczekujemy, że resort finansów uplasuje papiery o łącznej wartości 4,5 mld PLN. Wartość emisji papierów serii WZ może wynieść 2,1 mld PLN, a OK 0,2 mld PLN, PS 2,0 mld PLN i DS 0,2 mld PLN. Rentowności obligacji skarbowych OK0724 mogą zostać ustalone na poziomie 0,61%, PS1026 na 1,31% i DS0432 na 1,86%, natomiast ceny WZ1126 w okolicach 100,45 PLN i WZ1131 99,85 PLN. Ministerstwo Finansów zwiększyło w ostatnich miesiącach udział sprzedaży obligacji w oparciu o aukcje zamiany. Wynika to z dobrej sytuacji finansów publicznych. Z tegorocznych emisji obligacji skarbowych ok. 40% zostało wyemitowanych podczas aukcji zamiany. Widać jednak wzrost udziału w poszczególnych kwartałach. Podczas gdy jeszcze w I kw. udział aukcji zamiany w sprzedaży wynosił ok. 20%, to już w II kw. blisko 45%, a w III kw. sięga 60%. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że do końca 2021 r. organizowane będą wyłącznie aukcje zamiany (może za wyjątkiem października, kiedy zapadają papiery DS1021).

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama