Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dziennik Rynkowy: czy najbliższe dane o inflacji doprowadzą do zawirowań na rynku walutowym? [EURPLN, USDPLN]

|
selectedselectedselected
Dziennik Rynkowy: czy najbliższe dane o inflacji doprowadzą do zawirowań na rynku walutowym? [EURPLN, USDPLN] | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wtorkowa sesja nie przyniosła istotnych zmian notowań polskiej waluty. Para EUR/PLN pozostawała w okolicach 4,59, a USD/PLN przy 3,96.

Zmienność na złotym pozostaje umiarkowana i dopiero najbliższe dane o CPI mogłyby przyczynić się do wzmożonej zmienności, zwłaszcza jeśli inflacja ponownie zostałaby zrewidowana w górę. Zakładamy, że para EUR/PLN będzie w najbliższych dniach pozostać nieznacznie poniżej 4,60.

 

Bardziej interesujące w tym tygodniu są publikacje danych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej

Na Węgrzech zaskoczeniem okazał się październikowy odczyt inflacji, która wzrosła do 6,5% r/r z 5,5% w październiku (konsensus: 6%). Taki wynik może powodować, że Narodowy Bank Węgier zdecyduje się na zwiększenie skali swoich podwyżek stóp procentowych, które na ostatnich spotkaniach wynosiły 15 pb. Rynek FRA wycenia, że cykl na Węgrzech powinien przyspieszyć, a główna stopa MNB powinna wzrosnąć w przeciągu trzech miesięcy o 90 pb wobec wyceny wskazującej na 50 pb krótko po październikowym posiedzeniu Banku. Węgierski forint zyskiwał (EUR/HUF przy 360) po tych danych, gdzie oczekiwania, że MNB dołączy do innych banków w CEE w bardziej agresywnym podejściu do polityki pieniężnej.

Reklama

 

 

Blisko granicy 1,16 pozostaje para EUR/USD, gdzie dane o inflacji producentów (która pozostała na poziomie 8,6% r/r) nie miały większego wpływu na notowania. Ciekawsza może być publikacja CPI w środę, gdzie konsensus rynkowy zakłada przyspieszenie miary głównej w październiku do 5,8% r/r (z 5,4% we wrześniu) oraz bazowej do 4,3% r/r (z 4,0%). Potwierdzenie podwyższonej presji inflacyjnej stanowiłoby kolejny argument przemawiający za dalszym zacieśnieniem polityki pieniężnej w USA.

 

Na krajowym rynku stopy procentowej wtorek przyniósł wzrost krzywych dochodowości kontraktów IRS

Reklama

Osłabienie notowań było widoczne w przypadku krótkiego końca. Najwyższe notowania obserwujemy w sektorze 3 lat w okolicach 3%, co oznacza, że doszło do odwrócenia krzywej. Spread 3Y10Y jest ujemny i wynosi 10 pb. Negatywny wpływ na rynek mają wypowiedzi przedstawicieli RPP, którzy zapowiadają kontynuację podwyżek stóp procentowych. We wtorek w podobnym tonie wypowiedzieli się Ł. Hardt i R. Sura z RPP. Komentarze członków Rady oraz zbliżające się kolejne publikacje danych nt. inflacji sugerują, że w grudniu Rada może zdecydować się na bardziej agresywną podwyżkę stóp niż 50 pb. (rynek wycenia +75 pb.).

 

W kontekście perspektyw rynkowych istotne znaczenie mają środowe publikacje danych

W Czechach poznamy inflację za październik, która jak oczekuje rynek wzrośnie do 5,5% r/r wobec 4,9% miesiąc wcześniej. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na wtorkowy odczyt na Węgrzech (6,5% r/r prognozowane 6,0%) czy ostatni w Polsce (6,8% r/r prognozowane 6,5%), które wcześniej mocno zaskoczyły rynek. Inflację w październiku poznamy też w USA. Będzie on nawet ważniejszy. Bank centralny w Czechach podniósł na ostatnim posiedzeniu stopy aż o 125 pb., a tym samym dosyć mocno odpowiedział na nasilającą się presję cenową. W Stanach Zjednoczonych Fed dopiero zaczął proces redukcji programu skupu, co ma trwać do połowy 2022 r. Gdyby doszło do silniejszego wzrostu inflacji przy trwającej poprawie na rynku pracy, bank centralny ten proces mógłby przyspieszyć otwierając przestrzeń do szybszych podwyżek stóp w połowie 2022 r. Taki sygnał napłynąłby na rynek w istotnym momencie, gdy spadają rentowności US Treasurires.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama