Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Słabsza czerwcowa sprzedaż detaliczna, ale ożywienie polskiej gospodarki postępuje

|
selectedselectedselected
Dziennik ING: K. Harris bliżej nominacji Demokratów w wyścigu o prezydenturę w USA. Słabsza czerwcowa sprzedaż detaliczna, ale ożywienie polskiej gospodarki postępuje.
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wiadomości zagraniczne

USA: Kamala Harris prawdopodobną kandydatką Demokratów na prezydenta USA.

  • Wczoraj co najmniej 2579 demokratycznych delegatów zadeklarowało poparcie dla wiceprezydent Kamali Harris jako kandydatki tej partii w wyborach na prezydenta USA. Do nominacji wystarcza 1976 głosów. Wieczorem tego dnia potwierdziła to ona sama. Formalnie Harris może być zatwierdzona w głosowaniu wirtualnym 7 sierpnia lub podczas Konwencji Demokratycznej zaplanowanej w przyszłym miesiącu od 19 do 22. W poniedziałek wiceprezydent rozpoczęła kampanię wyborczą.
  • Sondaże wskazują, że przewaga Trumpa nad Harris to około 1,8pp wobec około 3,5pp ponad Bidenem. Trump z zapowiedziami ceł jest postrzegany jako proinflacyjny, jego wybór oznaczał mniejsze albo późniejsza cięcia stóp, więc pojawienie się mocniejszego kandydata Demokratów oznacza zatrzymanie wystromienia krzywej dochodowości w USD oraz tylko chwilowo osłabiło dolara (rynki finansowe wciąż widzą większą szansę na wygraną Trumpa).

Dziś poznamy decyzje banków centralnych Turcji i Węgier.

  • W Turcji stopy powinny pozostać bez zmian na poziomie 50%. Na Węgrzech również spodziewamy się utrzymania stóp (główna na poziomie 6,75%), podczas gdy konsensus skłania się ku obniżce o 25pb. Ostatnie komunikaty z NBH sugerują jednak, że dalsze cięcia stóp są nieuniknione. Obniżki Fed i ECB oznaczają mniejsze ryzyko osłabienia forinta nawet w przypadku kolejnego cięcia również na Węgrzech. W rezultacie obniżamy naszą prognozę stóp procentowych na koniec 2024 o 50pb do 6,50%.

Rada UE przedłużyła sankcje na Rosję do 31 stycznia 2025.

  • Lista sankcji wobec Rosji składa się m.in. z ograniczeń dotyczących handlu, w tym zakazu eksportu do tego kraju technologii, zakazu importu lub transferu ropy naftowej drogą morską oraz niektórych produktów ropopochodnych z Rosji, czy przeładunku rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego na terytorium UE. Sankcjami objęte zostały też transakcje z określonymi instytucjami kredytowymi i finansowymi, wspierającymi rosyjską bazę przemysłu obronnego. M.in. wykluczono kilka rosyjskich banków z systemu SWIFT, czyli systemu rozliczeń płatności międzynarodowych.

 

Zobacz także: Kurs dolara (USD) płynie na sprzyjających wiatrach. Rynki pozytywnie przyjęły rezygnację J. Bidena

 

Wiadomości krajowe

Oczekujemy dalszego spadku stopy bezrobocia rejestrowanego w czerwcu.

  • Dziś o 10:00 ukażą się dane dotyczące stopy bezrobocia. Nasza prognoza, zgodna z szacunkiem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS), wskazuje, że stopa bezrobocia rejestrowanego obniżyła się w czerwcu do 4,9% (konsensus na tym samym poziomie) z 5,0% w maju. Spadek stopy bezrobocia w czerwcu jest zjawiskiem sezonowym, a w naszej ocenie skala spadku liczby osób bezrobotnych była w czerwcu tego roku zbliżona do obserwowanej w tym miesiącu w ubiegłym roku.
Reklama

Słabsza od oczekiwań sprzedaż detaliczna w czerwcu sugeruje lekkie wyhamowanie tempa konsumpcji w 2kw24 po mocnym 1kw24. Ożywienie PKB jednak postępuje.

  • Sprzedaż detaliczna wzrosła w czerwcu o 4,4%r/r (ING: 5,1%; konsensus: 5,3%) po wzroście o 5,0%r/r w maju. Dane oczyszczone w wpływu czynników sezonowych wskazują na wzrost sprzedaży o 1,5%m/m.
  • Niezmiennie utrzymuje się wysoka sprzedaż samochodów (+24,3%r/r vs. +23,8%r/r w maju), a skala spadku sprzedaży pozostałych dóbr trwałego użytku (meble, RTV, AGD) była nieco niższa niż miesiąc wcześniej (-6,7%r/r vs. -8,4%r/r), jednak wyraźnie wyhamował wzrost sprzedaży w kategorii „pozostałe” (do 15,9%r/r z 23,5%r/r). Względnie stabilnemu wzrostowi sprzedaży cen paliw (+11,0%r/r vs. +9,0%r/r w maju) towarzyszył wyraźny spadek sprzedaży innych dóbr pierwszej potrzeby. W szczególności zakupy odzieży i obuwia były w czerwcu o 19,3% niższe niż rok wcześniej (w maju spadek o 13,5%r/r). Zakupy żywności obniżyły się o 4,0%r/r, po spadku o 1,0%r/r w maju.
  • Konsumenci pozostają ostrożni, a ostatnie badania koniunktury konsumpcyjnej wskazują na wzrost obaw gospodarstw domowych o przyszłą sytuację gospodarczą i sytuację finansową własnego gospodarstwa domowego. Ten drugi czynnik może być związany z częściowym wycofaniem tarczy energetycznej. Oczekiwany przez gospodarstwa domowe wyraźny wzrost rachunków za prąd i gaz może skłaniać je do ograniczania innych wydatków.
  • W 2kw24 sprzedaż detaliczna wzrosła o ok. 4,5%r/r, po wzroście o 5,0%r/r w 1kw24. Spodziewamy się, że tempo wzrostu spożycia gospodarstw domowych w 2kw24 było nieznacznie niższe odnotowanego w 1kw24 (4,3%r/r vs. 4,6%r/r). Dwa długie weekendy majowe prawdopodobnie sprzyjały jednak popytowi na usługi (hotele, restauracje). Roczne tempo spadku aktywności w budownictwie wyhamowało w 2kw24 w porównaniu do 1kw24, ale produkcja przemysłowa wzrosła w drugim kwartale w ujęciu rocznym po pięciu kwartałach z rzędu spadków.
  • Potwierdza to, że polska gospodarka kontynuowała ożywienie w 2kw24, jednak poprawa była nieco mniejsza niż się wcześniej spodziewaliśmy. Prognozujemy, że w 2kw24 wzrost PKB wyniósł 2,8%r/r wobec naszej dotychczasowej prognozy na poziomie 3,0%r/r oraz 2,0%r/r w 1kw24. W całym 2024 nadal widzimy szanse na wzrost gospodarczy w okolicach 3%.

Kolejny słaby miesiąc w budownictwie, ale są sygnały nadchodzącej poprawy.

  • W czerwcu produkcja budowlano-montażowa skurczyła się o 8,9%r/r, po spadku o 6,5%r/r w maju. To wynik zdecydowanie słabszy od oczekiwań (-4,6% r/r). Czerwiec tego roku miał jeden dzień roboczy mniej niż czerwiec 2023, co negatywnie wpływa na wynik budownictwa. Chociaż odnotowaliśmy wzrost wykorzystania mocy produkcyjnych w budownictwie, to ogólna kondycja budownictwa jest bardzo słaba.
  • Ponownie spadki w ujęciu r/r odnotowały wszystkie kategorie. Budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej skurczyła się o 0,9%r/r (-6,6% w maju). Tu mówimy przede wszystkim o dużym spadku aktywności, związanym z zakończeniem inwestycji z poprzedniej perspektywy unijnej w 2023 i bardzo powolnym startem projektów z KPO i nowego budżetu. Proces renegocjacji KPO jeszcze się nie zakończył i można przypuszczać, że na większą poprawę w tej kategorii poczekamy do 2025.
  • Budowa budynków zmniejszyła się o 17,9%r/r (-5,4% w maju). W tym przypadku obserwujemy najprawdopodobniej słabszą aktywność deweloperów mieszkaniowych. Popyt na nowe nieruchomości wyhamował po wyczerpaniu rządowego programu wsparcia rynku mieszkaniowego. Wg firm analizujących rynek nieruchomości, w ostatnich miesiącach do oferty wprowadzono więcej mieszkań niż sprzedano. Duży wzrost cen mieszkań na przełomie 2023/2024 spowodował również, że nawet przy wsparciu publicznym wielu osób na własną nieruchomość nie stać. Prawdopodobnie również słabsza jest kondycja budownictwa komercyjnego, czy to z uwagi na wysycenie rynku powierzchni magazynowych, czy ogólnie słabe inwestycje przedsiębiorstw.
  • Sa jednak sygnały zapowiadające pozytywne zmiany. Liczba rozpoczętych budów mieszkań wzrosła o 58,9% r/r. Ciągle tez nie jest jasne czy i kiedy wprowadzony zostanie program obecnie opracowany przez rząd. Duża liczba nowych inwestycji może jednak sygnalizować, że deweloperzy przygotowują się na ponowny wzrost popytu. Dane sugerują, że choć większe odbicie budownictwa jako całości prawdopodobnie nastąpi dopiero w 2025, to w budownictwie mieszkaniowym może to być już 2poł24.

Podaż pieniądza wzrosła w czerwcu o 8,4%r/r.

  • Podaż pieniądza (M3) wzrosła w czerwcu o 8,4%r/r, po wzroście o 8,0%r/r w maju – poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W porównaniu do maja podaż pieniądza zwiększyła się o PLN8,4mld. Depozyty gospodarstw domowych wzrosły o PLN10,8mld, depozyty przedsiębiorstw obniżyły się o PLN6,6mld, depozyty przedsiębiorstw pozostałych instytucji finansowych spadły o PLN2,2mld, a wartość gotówki w obiegu wzrosły PLN4,1mld.
  • W ujęciu transakcyjnym (po uwzględnieniu zmian w wycenie) depozyty gospodarstw domowych wzrosły o 11,5%r/r, a depozyty przedsiębiorstw o 2,7%r/r, wobec odpowiednio 11,9%r/r i 3,9%r/r w maju. Z kolei kredyty dla gospodarstw domowych wzrosły w czerwcu o 4,3%r/r, a kredyty dla firm o 0,8%r/r, wobec odpowiednio 3,8%r/r i 0,7%r/r miesiąc wcześniej.

W 1kw24 deficyt sektora general government wyniósł PLN2,6mld.

  • W 1kw24 deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych wyniósł PLN2,6mld, wobec PLN7,3mld w 1kw23 – poinformował Eurostat. W ujęciu płynnego roku (ostatnie 4 kwartały) deficyt obniżył się do 4,9% PKB z 5,1% PKB po 4kw23.
  • Prognozujemy, że w 2024 deficyt wzrośnie w okolice 5,5% PKB, a nałożenie procedury nadmiernego deficytu na Polskę będzie się wiązało z konsolidacją fiskalną w kolejnych latach, jednak jej tempo będzie najprawdopodobniej umiarkowane. Spodziewamy się, że rekomendując ścieżkę korekty nadmiernego deficytu i poziomy wydatków publicznych na kolejne lata Komisja Europejska (KE) weźmie pod uwagę obciążenia dla finansów publicznych związane z wojną w Ukrainie takie jak wydatki na zbrojenia czy przyjęcie uchodźców. W 2025 prognozujemy deficyt na 4,5% PKB.

MF nie widzi powodów zwiększania deficytu budżetowego w 2024.

  • Ministerstwo Finansów (MF) nie widzi obecnie powodu do podwyższania oczekiwanego poziomu deficyt budżetowego w 2024 – powiedział minister A. Domański. W jego ocenie budżet jest realizowany zgodnie z planem, a dochody z VAT i innych podatków idą bardzo dobrze.
  • W naszej ocenie założony na 2024 plan wpływów z VAT jest bardzo ambitny i trudno będzie go zrealizować. Ponadto MF nie otrzyma zaplanowanej wpłaty z tytułu zysku NBP w 2023, zaplanowanej w kwocie PLN6mld. Ministerstwo może uniknąć nowelizacji ustawy budżetowej jeżeli uda się zrekompensować ubytek w VAT wyższymi wpływami z innych podatków, lub uda się ograniczyć wydatki.

 

Komentarz rynkowy

W poniedziałek spokojnie na rynkach, stopniowe umocnienie złotego.

  • Początek tygodnia nie przyniósł większych zmian €/US$. Inwestorzy spokojnie przyjęli rezygnacje J.Bidena z ubiegania się o reelekcję i podjęcie walki przez K. Harris, prawdopodobnie zakładając, że D.Trump i tak pozostaje faworytem w wyścigu wyborczym. Obecnie rynek prawdopodobnie czeka na kolejne dane. Nie przeszkodziło to jednak w korekcie po zeszłotygodniowej przecenie złotego. Kurs €/PLN cofnął się wczoraj do 4,28.
  • Rentowności Treasuries zakończyły poniedziałek praktycznie bez zmian, jednak dochodowości na krzywej niemieckiej podniosły się 2-3pb. Nie miało to przełożenia na SPW, które, podobnie jak Treasuries, zakończyły poniedziałek praktycznie bez zmian.
Reklama

Stopniowe umocnienie złotego, możliwy lekki wzrost €/US$ pod dane z USA.

  • W kolejnych dniach zachowanie €/US$ powinno zależeć od danych o koniunkturze ze strefy euro i inflacji bazowej PCE w USA, kluczowych z punktu widzenia najbliższych decyzji Fed i EBC. Spodziewamy się zbliżonych do oczekiwań wyników z USA oraz strefy euro. Kolejny odczyt inflacji nie wyższy od 0,2%m/m z USA (czego się spodziewamy) powinien utwierdzić inwestorów w przekonaniu, że szanse na wrześniową obniżkę Fed są duże. Sugeruje to raczej wzrost €/US$ w tym tygodniu. Końcówka ubiegłego tygodnia pokazała jednak, że wzrost kursu ponad 1,0950 może być trudny.
  • Po wakacjach uwagę rynków powinny skupić tematy geopolityczne, szczególnie wybory prezydenckie w USA. To podnosi szanse na umocnienie dolara w 4kw24, szczególnie z tak wysokich poziomów US$/€. Szanse na wygraną D. Trumpa są wciąż wysokie, a zapowiadane przez niego polityki, np. większa ekspansja fiskalna i wprowadzenie lub podwyższenie ceł (a więc potencjalnie mniejsza przestrzeń na obniżki Fed), są wspierające dla dolara.
  • Spadek €/PLN rozpoczął się dość typowo, bo znów w poniedziałek. Na razie ruch zatrzymał się w okolicach pierwszego wsparcia na 4,28. Przy wysokim i raczej rosnącym €/US$ spodziewamy się dalszego przesunięcia €/PLN w dół, ale nie dalej jak do okolic 4,25 w ciągu tygodnia dwóch. Bez zmian pozostają stojące za złotym fundamenty, jak mocny rachunek obrotów bieżących i wysoki poziom stóp NBP oraz brak gotowości ich zmian, mimo zbliżających się obniżek Fed i EBC.
  • Średnioterminowym ryzykiem dla złotego są głównie obawy geopolityczne, szczególnie związane z wyborami prezydenckimi w USA. Sugeruje to ryzyko osłabienia PLN w 4kw24.

Na rynkach długu prawdopodobnie spokojnie, wystromienie krzywej dolarowej trwające od wygranej przez Trumpa debaty może się zatrzymać po rezygnacji Bidena.

  • W tym tygodniu najważniejsze dane to PMI z Eurolandu oraz pod koniec tygodnia inflacja z USA (deflator PCE). Kolejny odczyt inflacji z USA nie wyżej niż 0,2%m/m i ciągle słaba koniunktura w Europie sugerują, że bazowe rynki długu znajdą się w tym tygodniu w trendzie bocznym. Na razie rynek powinien nastawiać się na obniżki stóp Fed i EBC we wrześniu. Ogólnie niższej aktywności powinny sprzyjać również wakacje. Rynek walutowy spokojnie przyjął też wycofanie się J. Bidena z wyborów prezydenckich. Nie widać powodów, aby inaczej było w przypadku obligacji, chociaż mocne wystromienie krzywej dolarowej od czasu wygranej przez Trumpa debaty, nie powinno być kontynuowane, gdy pojawił się mocniejszy kandydat Demokratów.
  • W tym tygodniu nie spodziewamy się dużych zmian rentowności SPW, z ryzykiem małych spadków dochodowości. Otoczenie międzynarodowe powinno być neutralne lub sprzyjające. Rynek dość mocno kwestionuje też forward guidance prezesa NBP, z uwagi na słabszą od oczekiwań koniunkturę w kraju i za granicą. Na razie nie widać dużych napływów kapitałów zagranicznych na SPW, ale nadal liczymy, że po dużych stratach w LatAm inwestorzy zagraniczni mogą także decydować się na dywersyfikację swoich portfeli na korzyść aktywów CEE.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING Bank Śląski analizy i komentarze

Bank komercyjny z siedzibą w Katowicach, świadczący usługi bankowe dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji. Jest 5. bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów. W II kwartale 2021 bank obsługiwał ponad 4,3 mln klientów detalicznych oraz ponad 504 tys. klientów korporacyjnych.

Obserwuj autoraTwitterLinkedInYouTube


Reklama
Reklama