Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dolar ustala nowe maksima. Największym rozczarowaniem zeszłego tygodnia korona szwedzka. A czym zaskoczył nas kurs dolara kanadyjskiego?

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Koszyk dolara wybił się na nowe maksima. Nie jest to bynajmniej kwestia zmiany postrzegania planów FED (w stronę bardziej „jastrzębiego” spojrzenia), a po prostu słabości lokalnych walut, których banki centralne zaczęły bardziej uderzać w „gołębie” nuty, czy też rozczarowań w tamtejszych odczytach makroekonomicznych.

____TradingDot zarabiaj na analizach____

Dla USA kluczowe dane napłynęły w piątek po południu – według pierwszych szacunków gospodarka rosła w I kwartale w zanualizowanym tempie 3,2 proc. przy wzroście prywatnej konsumpcji o 1,2 proc. – to wyniki pokazujące, że Amerykanie nadal mają się nieźle.

Największym rozczarowaniem okazała się korona szwedzka! Riksbank na czwartkowym posiedzeniu zarzucił ambitne plany szybkiego podwyższania stóp – krzywa oczekiwań stała się bardziej płaska, a Bank wspomina o potencjalnej podwyżce dopiero na przełomie 2019/2020 r. Do tego od lipca powrócić ma skup aktywów w wysokości 45 mld koron szwedzkich rozłożony w czasie do końca 2020 r. Decydenci uzasadniają takie ruchy obawami o negatywny wpływ globalnej koniunktury.

Zaskoczeniem okazała się też postawa banku kanady, który usunął z komunikatu sformułowanie mówiące o możliwości podwyżek stóp procentowych do poziomu neutralnego. Podczas konferencji prasowej prezes Poloz odcinał się jednak od możliwości rozważenia cięć stóp, chociaż Bank Kanady zrewidował w dół prognozy wzrostu PKB i dał do zrozumienia, że obawia się skutków globalnego spowolnienia.

Reklama

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Marek Rogalski

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Autora możesz obserwować na LINKEDIN TWITTER


Reklama
Reklama