Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dolar USD czy euro EUR? Czy nieznaczne umocnienie się kursu dolara przekreśli szansę na wzrosty kursu euro?

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wczorajsze nocne informacje dotyczące prognoz sprzedażowych technologicznego giganta Apple zachwiały rynkiem walutowym Forex (czytaj więcej). Apogeum zmienność osiągnęła na parze dolar amerykański USD w stosunku do waluty jen japoński JPY -spadki sięgały ponad 300 pipsów w zaledwie 5 minut. Media na całym świecie nocne wydarzenia określają mianem tzw. flash crash. Informacja mówiąca o tym, że kapitał inwestorów zaczął przemieszczać się w stronę tzw. bezpiecznych przystani (safe haven) obiegł rynki finansowe. Sprawdźmy jak wygląda sytuacja kursu dolara oraz euro (o sytuacji na kursie funta możesz przeczytać tutaj). Czy indeks euro jest bardziej zmienny od indeksu dolara? Czego możemy spodziewać się po informacji na temat PKB Chin?

Indeks dolara USD - dolar umacnia się tylko w stosunku do niektórych walut

Żeby podsumować sytuację dolara amerykańskiego USD w porównaniu do innych walut najlepiej i najszybciej sprawdzić jak wygląda indeks dolara, a dokładnie kontrakt futures na indeks dolara amerykańskiego. Po pierwsze dolar nie jest tak mocny jak był w 2015 roku oraz 2017. Różnice indeksu dolara w przeciągu ostatnich 3 lat nie są duże. Od maksimum do minimum mamy zaledwie 12 indeksowych punktów. Daje to ponad 10% zmienność. Co ciekawe dolar w XXI wieku był zdecydowanie mocniejszy. Dokładnie w 2002 roku indeks dolara amerykańskiego osiągnął poziom 120 punktów.  Wyżej od tego poziomu indeks dolara był jeszcze w 1986 roku. Należy jednak dodać, że pomiędzy 1986 rok, a 2019 zmianie uległo przede wszystkim otoczenie makroekonomiczne.

 Indeks dolara maksymalny poziomIndeks dolara maksymalny poziom

Wykres kontraktu terminowego na indeks dolara amerykańskiego na stan 3 stycznia. W 1986 roku indeks dolara osiągnął historyczne maksimum cenowe

Reklama

W przypadku informacji, które pojawiły się podczas sesji azjatyckiej indeks dolara nie zareagował w dynamiczny, jednokierunkowy sposób. Tzn.  dolar zaczął umacniać się w stosunku do jednych walut, a zarazem osłabiać w stosunku do innych walut. Między innymi dolar zyskał na wartości w stosunku do złotego (kurs dolara do złotego USDPLN), do funta (kurs funta do dolara GBPUSD), do euro (kurs euro do dolara EURUSD), a także do liry tureckiej (USDTRY - kurs dolara do liry tureckiej). Z drugiej strony dolar tracił na wartości w porównaniu do jena japońskiego (kurs dolara do jena japońskiego USDJPY) oraz do dolara kanadyjskiego (USDCAD). Najmocniejsze ruchy dotyczyły głównej pary walutowej jaką jest dolar do jena japońskiego USDJPY co nie może dziwić, ponieważ informacje dotyczyły bezpośrednio jednej z największych spółek amerykańskich, a z drugiej strony bezpiecznej przystani dla inwestorów jakim jest japoński jen.

Dolar amerykański - czy FED podejmie bardziej gwałtowne decyzje

Tak dynamiczne otwarcie 2019 roku może spowodować, że banki centralne zaczną zaostrzać swoją politykę. Głównie po to, żeby zabezpieczyć się przed potencjalnym kryzysem na rynkach finansowych. Z jednej strony na FED naciska prezydent Trump, dla którego pozytywne rozstrzygnięcia na rynku akcyjnym mogą  być kluczowe dla utrzymania swojej pozycji. Z drugiej strony FED zaczyna małymi krokami przygotowywać się do gospodarczego wyhamowania Stanów Zjednoczonych. Kurs dolara z pewnością będzie tą walutą, na którą najchętniej będziemy spoglądali w 2019 roku.

Dolar czy euro? Która waluta pokazuje większą siłę?

Indeks euro utrzymuje się w spadkowym kanale cenowym. Podąża w nim aż od 2008 roku, kiedy to na rynkach finansowych wybuchnął kryzys finansowy za sprawą kredytów subprime. Co ciekawe 2008 rok zakończył 8 letnią hossę dla kursu euro. Indeks euro z poziomu 68,00 wzrósł aż w okolice 111,80. Daje to aż 64% umocnienie. Od historycznego maksimum indeks euro obsunął się w najniższym punkcie w okolice 87,00. Aktualnie indeks euro znajduje się 4 punkty poniżej wartości indeksu dolara.

 Indeks euro 3 styczniaIndeks euro 3 stycznia

Wykres indeksu euro od początku istnienia strefy euro

Jak zareagował kurs euro na nocne dane?

Reklama

W największym stopniu reakcje mogliśmy zaobserwować w przypadku kursu euro do jena japońskiego EURJPY. Podobnie jak w przypadku kursu dolara do jena japońskiego reakcja nie powinna dziwić inwestorów indywidualnych. Co ciekawe, reakcja spadkowa kursu euro w stosunku do kursu jena japońskiego była mocniejsza niż w przypadku spadków kursu dolara do jena japońskiego. Spadki sięgały momentami 450 pipsów.

Kurs euro do dolara wraca w okolice wsparcia

O ile w grudniu mogliśmy liczyć na zmianę trendu bocznego dla kursu euro w stosunku do dolara EURUSD o tyle aktualnie bardziej inwestorzy zaakceptowali ten fakt i widoczny jest handel od bandy do bandy.

 Kurs euro do dolara EURUSD wykresKurs euro do dolara EURUSD wykres

Wykres kursu euro do dolara EURUSD w ujęciu dziennym z zaznaczoną strefą wsparcia

Aktualnie zbliżamy się do poziomu wsparcia, który kształtuje się w okolicach 1.1297. Przełamanie tego poziomu mogłoby oznaczać dalsze umacnianie się dolara w stosunku do waluty europejskiej. Negatywnie na kurs euro może oddziaływać fakt Brexitu i kolejne informacje dotyczące tego tematu.

Reklama

Chcesz zarabiać na swoich analizach, ideach, komentarzach? 

SPRAWDŹ

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dawid Augustyn

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Inwestor indywidualny od 2004 roku. Propagator łączenia w inwestowaniu analizy fundamentalnej z aspektami technicznymi. Youtuber, prowadzący serię darmowych edukacyjnych materiałów na temat rynków finansowych oraz regularnych cotygodniowych analiz. Prelegent licznych konferencji o tematyce finansowej oraz inwestycyjnej. 

Obserwuj autoraTwitterLinkedInYouTube


Reklama
Reklama