Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dolar rusza do korekty. Sytuacja na kursie euro w relacji do amerykańskiej waluty (EUR/USD)

|
selectedselectedselected
Dolar rusza do korekty. Sytuacja na kursie euro w relacji do amerykańskiej waluty (EUR/USD)
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Na rynku dolara od wielu tygodni bardzo niewiele się działo. Utknął on w ruchu bocznym, który jednocześnie poprzedzony był sporym osłabieniem USD z poprzednich miesięcy, wraz z postępującym od marca odbiciem i wzrostem apetytu na ryzyko na rynkach.

Dolar rusza do korekty - 1Dolar rusza do korekty - 1

Bardzo dobrze widać to na głównej parze, czyli EUR/USD. Po dojściu pod 1,20 zaczęły się problemy z kontynuacją wzrostu, natomiast rynek przez wiele tygodni kreślił w tym miejscu dystrybucyjny układ, przypominający wymową nieco rozciągniętą głowę z ramionami. Od wczoraj presja umocnienia dolara zrobiła się na tyle zauważalna, że można już mówić o próbie opuszczenia dołem dotychczasowego zakresu zmienności, co z kolei otwiera teraz drogę do rozbudowania spadkowej korekty. Najbliższym wsparciem w tej dziennej skali są okolice 1,1485, gdzie poza wcześniejszymi szczytami znajdziemy też klaster 38,2% i 61,8% zniesień Fibo z wcześniejszych swingów wzrostowych.

Dolar rusza do korekty - 2Dolar rusza do korekty - 2

Interesująco prezentuje się również sytuacja na indeksie dolara, który na wykresie miesięcznym wyhamował spadek na poziomie długoterminowego wsparcia, skąd inicjowane jest obecnie umocnienie korekta. Byki w miesięcznym interwale mają tu jak widać szansę wypracowania objęcia hossy. Jeśli ruch udałoby się w tej skali rozbudować, indeks dolara może się skierować w stronę poziomu 100, czyli górnego ograniczenia wahań, w jakich utrzymuje się na przestrzeni ostatnich kilku lat.

Reklama

Dolar rusza do korekty - 3Dolar rusza do korekty - 3

Warto mieć też na uwadze, jak pozycjonują się kluczowi uczestnicy rynku kontraktów na dolara. Największe banki inwestycyjne (Commercials) od niemal roku zmniejszają swoją pozycję krótką netto, by w ostatnich trzech miesiącach przejść w długą pozycję netto, co historycznie rzadko się zdarza. Ta zwykle dobrze poinformowana grupa uczestników rynku ewidentnie pozycjonuje się na umocnienie dolara, być może wiedząc coś, czego nie wiedzą pozostali uczestnicy. Na wykresie zaznaczyłem również kilka przypadków z ostatnich lat, pokazujących co działo się z indeksem dolara, gdy Commercials redukowali swoją pozycję netto short. Zwykle taki ruch poprzedzał większe umocnienie dolara.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Tomasz Gessner

Tomasz Gessner

Związany z rynkiem od 2001 roku. Pracował jako analityk rynków finansowych w domach maklerskich IDM, BDM oraz EFIX. W latach 2006-2022 komentator bieżącej sytuacji na Stooq, a obecnie analityk rynków finansowych w Tavex.


Reklama
Reklama