Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dolar nowozelandzki po decyzji RBNZ

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rada banku centralnego Nowej Zelandii, postanowiła w dniu wczorajszym o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie wynoszącym 2,25%. Reakcja rynku po komunikacie była dość gwałtowna, reagując mocnym, 115 pipsowym impulsem wzrostowym, na parze NZDUSD.

Prezes Wheeler zwrócił uwagę, że kurs wymiany dolara nowozelandzkiego jest wyższy od jego oczekiwań. Wskazał również, że fakt istnienia słabych tendencji inflacyjnych za granicą, stanowi przeszkodę dla eksporterów, którzy mimo oferowania niskich cen swoich towarów, mogliby bardziej skorzystać, gdyby kurs znajdował się nieco niżej.

W oświadczeniu po spotkaniu rady RBNZ dużo miejsca zostało poświęcone inflacji. Obecnie wskaźnik inflacji w Nowej Zelandii wynosi 0,4%, natomiast cel inflacyjny mieści się w widełkach pomiędzy 1-3%. Rada RBNZ wskazuje na niskie ceny paliw oraz ceny innych dóbr importowanych jako źródła powolnego wzrostu cen. Trend ten jednak może ulec odwróceniu wraz ze wzrostami kosztów paliw, surowców oraz kontynuacji łagodnej polityki monetarnej, która zdaniem RBNZ będzie potrzebna, aby ustabilizować inflację w środku zakładanego przez siebie zakresu 1-3%

W komunikacie RBNZ poświęcono również miejsce na omówienie sytuacji na rynku mieszkaniowym w Nowej Zelandii, który wg. członków zarządu przejawia symptomy niestabilności, poprzez wysokie obecnie ceny domów. Wskazują, że dobrym środkiem zaradczym, który mógłby wprowadzić równowagę na rynku mieszkaniowym byłoby zwiększenie podaży nowych lokali na rynku.

Podsumowując, rynek oczekiwał jednak bardziej gołębiego stanowiska za strony RBNZ, a z pewnością jego część liczyła nawet na obniżki stóp procentowych. 7 na 17 analityków oczekiwało obniżenia stopy procentowej, więc faktycznie taka możliwość istniała. Przed dolarem nowozelandzkim otwiera się jednak nowy rozdział i w kolejnych tygodniach waluta ta może pozostawać mocna.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Mateusz Adamkiewicz

Mateusz Adamkiewicz

Trader kontraktów terminowych na światowe indeksy giełdowe. Na rynkach finansowych nieprzerwanie od 2008 roku.


Tematy

Reklama
Reklama