Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dane z polskiego przemysłu wsparciem dla złotego (PLN)? Czy potrzebuje solidniejszych impulsów?

|
selectedselectedselected
Dane z polskiego przemysłu wsparciem dla złotego (PLN)? Czy potrzebuje solidniejszych impulsów? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

PL: Dziś poznamy indeks PMI dla polskiego przemysłu za październik. Oczekujemy jego wzrostu do 44,5 pkt z 43,9 pkt, głównie z powodu lepszych zamówień krajowych i niewielkiej poprawy bieżącej produkcji. Ciekawe będą też subindeksy cen sprzedawanych produktów oraz zatrudnienia. Dane te powinny potwierdzić stopniową odbudowę nastrojów w krajowym przemyśle, choć ze względu na słabą koniunkturę w strefie euro, proces ten następuje powoli.

 

Dane z polskiego przemysłu wsparciem dla złotego (PLN). Czy potrzebuje solidniejszych impulsów? - 1Dane z polskiego przemysłu wsparciem dla złotego (PLN). Czy potrzebuje solidniejszych impulsów? - 1

 

Wydarzenia i komentarze

Reklama

US: Zgodnie z oczekiwaniami amerykański Fed pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Stopa funduszy Fed wynosi 5,25-5,50%, najwyżej od 2007 r. Amerykańscy bankierzy centralni są zdeterminowani do sprowadzenia inflacji do celu tj. 2%. Fed będzie uważnie monitorował napływające dane i gotowy jest na odpowiednie dostosowanie w przypadku pojawienia się zagrożeń mogących utrudnić osiągnięcie celu inflacyjnego. W komunikacie zwrócono uwagę, że w 3Q aktywność gospodarcza rosła w szybkim tempie, a stopa bezrobocia pozostaje niska. W ocenie prezesa Fed proces trwałego obniżenia inflacji ma przed sobą długą drogę. Retoryka Fed pozostaje jastrzębia, choć prezes J. Powell wyraził zaniepokojenie wzrostem rentowności obligacji, a w konsekwencji restrykcyjności warunków finansowych w gospodarce. W naszej ocenie retoryka prezesa i wymowa komunikatu wspierają oczekiwania stabilizacji stóp w USA w najbliższych miesiącach. Obecnie rynki finansowe wyceniają, iż w prawdopodobieństwo podwyżki stóp w grudniu wynosi ok. 20%.

PL: Według szybkiego szacunku GUS inflacja CPI spadła w październiku do 6,5% r/r z 8,2% r/r miesiąc wcześniej, tj. nieco silniej od konsensusu rynkowego oraz naszego szacunku. Wyhamowanie inflacji w październiku to przede wszystkim efekt wysokiej bazy odniesienia sprzed roku w zakresie cen paliw i żywności. W samym październiku ceny paliw spadły o 4,2% m/m, nieco silniej niż zakładaliśmy, i było to główne źródło odchylenia od naszych szacunków. Dezinflacja ma jednak szeroki zakres i widoczna była także w elementach bazowych, choć spadek inflacji bazowej był znacznie mniejszy niż wskaźnika ogólnego. Według naszych szacunków inflacja bazowa netto, mierzona jako wskaźnik CPI po wyłączeniu cen żywności i energii obniżyła się do ok. 7,9% r/r z 8,4% r/r miesiąc wcześniej. W naszej ocenie przestrzeń do spadku inflacji w kolejnych miesiącach wyczerpuje się, a w grudniu wskaźnik CPI może nieznacznie wzrosnąć. W naszej ocenie dane te stanowią argument dla zwolenników cięcia stóp procentowych w listopadzie (zakładamy ich spadek o 25 pkt. baz.), jednak źródłem niepewności jest funkcja reakcji RPP w obliczu prawdopodobnej zmiany koalicji rządowej.


Zobacz także: Czas na raporty ING i Dino. WIG20 przebije poziomy z wtorkowej sesji?

 

 

EZ: Inflacja konsumencka, mierzona wskaźnikiem HICP, spadła w październiku do 2,9% r/r z 4,3% r/r miesiąc wcześniej, nieco silniej niż konsensus rynkowy. Zgodny z oczekiwaniami był natomiast spadek inflacji bazowej, która wyniosła w październiku 4,2% r/r wobec 4,5% r/r we wrześniu. Nieco niższa od oczekiwań była także dynamika PKB, która w 3Q wyniosła -0,1% kw/kw i 0,1% r/r. Dane te wpisują się w obraz słabej aktywności ekonomicznej oraz spadającej presji cenowej w gospodarce strefy euro. Wspiera to oczekiwania stabilizacji stóp procentowych przez EBC w najbliższych miesiącach i możliwość ich obniżki w 2Q 2024 r.

Reklama

 

Dane z polskiego przemysłu wsparciem dla złotego (PLN). Czy potrzebuje solidniejszych impulsów? - 2Dane z polskiego przemysłu wsparciem dla złotego (PLN). Czy potrzebuje solidniejszych impulsów? - 2

 

Rynki na dziś

Złoty pozostaje stabilny w relacji do euro wokół poziomu 4,46 i oczekuje na nowe impulsy. Wczorajsze posiedzenie Fed odebrało nieco potencjału do umocnienia dolara. Mimo jastrzębiej retoryki prawdopodobieństwo kolejnych podwyżek w ocenie rynku maleje. W naszej ocenie może to być argument za spadkiem także rentowności polskiego długu skarbowego, który podążą obecnie za trendami rynków bazowych.

 

Reklama

Dane z polskiego przemysłu wsparciem dla złotego (PLN). Czy potrzebuje solidniejszych impulsów? - 3Dane z polskiego przemysłu wsparciem dla złotego (PLN). Czy potrzebuje solidniejszych impulsów? - 3

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama