Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dane o inflacji CPI z USA mogą namieszać na kursie dolara (USD) i rynku kryptowalut

|
selectedselectedselected

Dziś wydarzeniem dnia będzie publikacja danych o inflacji z USA. Można powiedzieć, że odnośnie do tego wątku, to łatwo już było i procesy dezinflacyjne zdecydowanie wyhamowały dla inflacji konsumenckiej, a tlą się jedynie dalej dla inflacji bazowej. Stąd też inwestorzy bardziej mogą zwracać uwagę na odchylenia od konsensusu niż na trendy dezinflacyjne, poza inflacją bazową.

Dane o inflacji CPI z USA mogą namieszać na kursie dolara (USD) i rynku kryptowalut
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Oczekiwania przed dzisiejszymi danymi

Roczna stopa inflacji w USA prawdopodobnie przyspieszyła drugi miesiąc z rzędu do 3,4% w marcu 2024 r. z 3,2% w lutym. Oczekuje się, że w porównaniu z poprzednim miesiącem CPI wzrośnie o 0,3%, nieco mniej niż 0,4% w lutym. Oczekuje się, że ceny biletów lotniczych i używanych samochodów spadną, podczas gdy koszty utrzymania będą rosły w wolniejszym tempie. Przewiduje się jednak, że ceny benzyny wzrosną szybciej niż w poprzednim miesiącu.

Tymczasem inflacja bazowa prawdopodobnie spowolniła do 3,7% w ujęciu rocznym, co oznacza najniższy poziom od kwietnia 2021 r., z 3,8% w lutym. Oczekuje się również, że miesięczny wskaźnik spadnie do 0,3% z 0,4%.

 

Rentowności obligacji w kluczowym miejscu

Po ostatnich danych z rynku pracy, który to rynek obok inflacji jest obserwowany przez Fed i stanowi podstawę do podejmowania decyzji w sprawie stóp procentowych, rentowności obligacji USA wzrosły do najwyższego poziomu od listopada 2023 r., osiągając 4,46%. Niemniej jednak wczoraj, na dzień przed dzisiejszymi danymi o inflacji, rentowności szybko się cofnęły do 4,36%. Tym samym dzisiejsza publikacja będzie mogła pokazać, czy wczorajszy zwrot to tylko korekta, czy może trwalsza tendencja.

 

Spadek rentowności a kurs euro i kurs dolara

Reklama

2 kwietnia kurs pary EUR/USD odnotował swój lokalny dołek, schodząc do najniższego poziomu od lutego. Od tamtego czasu nastąpiło dość szybkie odbicie z 1,0730 do 1,0850 obecnie. Przy spadku rentowności dolar amerykański może tracić na wartości, a to także może pomóc innym ryzykownym aktywom, w tym kryptowalutom.

 

Niższy odczyt inflacji może sprzyjać BTC

Cena bitcoina znajduje się o około 6,5% od swojego historycznego szczytu, a do halvingu pozostało 9 dni. Dane poniżej konsensusu mogą sprzyjać BTC w osiągnięciu po raz kolejny przed halvingiem rekordowej wyceny. Czy tak faktycznie będzie? Tego dowiemy się już po godzinie 14:30, gdy dane ze Stanów Zjednoczonych zostaną opublikowane.

 

Zobacz także: Korekta akcji spółki-giganta. Mocne uderzenie konkurencji - czy to przecena wyczekiwana przez giełdę?

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama