Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy kurs złotego eksploduje? RPP zszokowała rynek - podwyżka stóp procentowych w Polsce! Co z notowaniami euro (EURPLN)?

|
selectedselectedselected
Czy kurs złotego eksploduje? RPP zszokowała rynek - podwyżka stóp procentowych w Polsce! Co z notowaniami euro (EURPLN)? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Na dzisiejszym posiedzeniu, Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o podwyżce stopy referencyjnej NBP o 0,4 pkt. proc. do poziomu 0,50%. Rada tym samym mocno zaskoczyła inwestorów, gdyż rynkowy konsensus nie zakładał zmian kosztu pieniądza na październikowym posiedzeniu.

Ekonomiści BNP Paribas oczekiwali pierwszej podwyżki stóp procentowych w listopadzie, w wysokości 0,4 pkt. proc. Zwracamy uwagę, iż podwyżka stóp procentowych w Polsce będzie miała wpływ na wzrost oprocentowania depozytów i obligacji skarbowych. W przypadku obligacji już notowanych na rynku wtórnym oznacza to jednak spadek ich cen. Z drugiej strony decyzja ta będzie miała pozytywny wpływ na wyniki i notowania sektora bankowego na GPW.

 

Po podwyżce obecny poziom stóp procentowych w Polsce kształtuje się następująco:

  • Stopa lombardowa = 1,00%
  • Stopa dyskonta weksli = 0,52%
  • Stopa redyskonta weksli = 0,51%
  • Stopa depozytowa = 0,00%

 

Jednocześnie Rada podjęła decyzję o podwyższeniu podstawowej stopy rezerwy obowiązkowej z 0,5% do 2,0%

Jak podano w komunikacie po posiedzeniu, pomimo, iż podwyższona inflacja wynika w głównej mierze z oddziaływania czynników niezależnych od krajowej polityki pieniężnej, (m.in. wyższych cen surowców energetycznych i żywnościowych na rynkach światowych, podwyżek cen energii elektrycznej i opłat za wywóz śmieci oraz globalnych zaburzeń w transporcie i funkcjonowaniu łańcuchów dostaw), a oddziaływanie części czynników podażowych podwyższających obecnie inflację wygaśnie w przyszłym roku, to RPP zdecydowała się na podwyżkę stopy procentowej dążąc do obniżenia inflacji do celu NBP w średnim terminie.

Rada zauważa, że obserwowany obecnie wzrost cen surowców energetycznych i rolnych może nadal podbijać dynamikę cen w kolejnych kwartałach, co w otoczeniu dalszego ożywienia gospodarczego i korzystnej sytuacji na rynku pracy może przełożyć się na utrwalanie presji inflacyjnej i podwyższonej inflacji dłużej niż dotychczas oczekiwano. Jednocześnie NBP może nadal stosować interwencje na rynku walutowym oraz inne instrumenty przewidziane w Założeniach polityki pieniężnej. Terminy oraz skala prowadzonych działań będą uzależnione od warunków rynkowych.

Reklama

 

URL Artykułu

 

Ekonomiści BNP Paribas oczekują, że RPP będzie kontynuować cykl podwyżek stóp procentowych w przyszłym roku –

przewidywane są kolejne podwyżki o 100 pb. w 1H’22 oraz o 50 pb w 2H’22, przez co poziom stóp procentowych na koniec 2022 r. wyniesie 2,0%. Zacieśnienie polityki pieniężnej będzie motywowane dalszym wzrostem inflacji – ekonomiści BNP Paribas prognozują osiągnięcie jej szczytu w 1Q’22 na poziomie ok. 7% r/r. Chociaż w dalszej części roku (m.in. z uwagi na efekty bazowe) dynamika ta będzie już niższa, to średniorocznie inflacja w 2022 r. może wynieść ok. 5,3% (4,7% przewidywana średnia na bieżący roku).

Powyższe prognozy mogą ulec jednak zmianie w wyniku wcześniejszego ruchu RPP oraz w wyniku publikacji nowej projekcji inflacyjnej przez NBP przy okazji listopadowego posiedzenia Rady. Obecnie podtrzymujemy nasze neutralne nastawienie do polskiego rynku akcji oraz umiarkowanie negatywne względem obligacji.

W przypadku indeksu WIG, podwyżki stóp procentowych będą miały pozytywny wpływ na wyniki i wycenę banków, przy czym zauważamy największą koncentrację banków w indeksach WIG20 (ok. 35,5% razem z PZU) oraz mWIG40 (ok. 30%). Ponadto w środowisku rosnącej inflacji relatywnie lepiej powinny zachowywać się spółki cykliczne/value z takich sektorów jak surowce, energetyka i paliwa, wybrane spółki przemysłowe albo FMCG.

Reklama

 

 

Z drugiej strony możliwy jest wzrost zmienności na rynku akcji w najbliższych tygodniach w związku z obawami inwestorów o spowalniające tempo wzrostu gospodarczego, inflację i problemy podażowe w wybranych sektorach na świecie (np. dostępność surowców energetycznych), sytuację w chińskim sektorze przemysłowym i nieruchomości, zakończeniu skupu aktywów przez Fed albo ryzyku politycznym w USA związanym z uchwaleniem nowego budżetu i limitu zadłużenia.

W przypadku rynku obligacji skarbowych uważamy, że decyzja RPP potwierdza ryzyko związane z dalszym wzrostem inflacji, co przełoży się naszym zdaniem na kontynuację trendu wzrostowego rentowności obligacji skarbowych (a więc spadkiem ich cen). Wśród inwestycji konserwatywnych preferujemy więc obligacje korporacyjne i obligacje skarbowe o krótkim terminie zapadalności lub zmiennokuponowe.

 

W przypadku waluty podtrzymujemy nasze neutralne nastawienie

Reklama

Wprawdzie w krótkim terminie złoty po decyzji RPP może się umacniać, jest to jednak zgodne z naszą prognozą konsolidacji EUR/PLN w rejonie 4,50-4,60 w horyzoncie roku.

Czy kurs złotego eksploduje? RPP zszokowała rynek - podwyżka stóp procentowych w Polsce!   - 1Czy kurs złotego eksploduje? RPP zszokowała rynek - podwyżka stóp procentowych w Polsce!   - 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama
Reklama