Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy EBC tym razem podniesie stopy procentowe? Niezależnie od Lagarde, bez zwiększonej zmienności na rynkach może się nie obyć!

|
selectedselectedselected
Czy EBC tym razem podniesie stopy procentowe? Niezależnie od Lagarde, bez zwiększonej zmienności na rynkach może się nie obyć!
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowane na czwartek posiedzenie EBC. Oczekujemy, że EBC utrzyma niezmieniony poziom stóp procentowych w strefie euro, jak również inne parametry polityki pieniężnej (w tym warunki programu luzowania ilościowego). W trakcie konferencji Ch. Lagarde najprawdopodobniej odniesie się do sytuacji makroekonomicznej (wyższej od oczekiwań inflacji i lepszych perspektyw wzrostu gospodarczego), która nasiliła w ostatnim czasie oczekiwania rynków na zacieśnianie polityki pieniężnej przez EBC. Uważamy, że wypowiedzi prezes EBC będą ukierunkowane na ostudzenie wspomnianych oczekiwań. Zapewne odniesie się ona również do publikacji marcowej projekcji inflacji, jako ważnego czynnika wpływającego na dalsze decyzje w polityce pieniężnej. Oczekujemy, że konferencja po posiedzeniu będzie oddziaływać w kierunku podwyższonej zmienności na rynkach finansowych.

 

W piątek poznamy ważne dane z amerykańskiego rynku pracy

Oczekujemy, że zatrudnienie poza rolnictwem wzrosło o 150 tys. osób w styczniu wobec wzrostu o 199 tys. w grudniu, przy stabilizacji stopy bezrobocia na poziomie 3,9%. Przed piątkową publikacją dodatkowych informacji nt. rynku pracy dostarczy raport ADP o zatrudnieniu w sektorze prywatnym (rynek oczekuje wzrostu o 250 tys. w styczniu wobec wzrostu 807 tys. w grudniu). We wtorek opublikowany zostanie indeks ISM dla przetwórstwa. Oczekujemy, że zmniejszył się on do 57,5 pkt. w styczniu wobec 58,8 pkt. w grudniu, co będzie zgodne z wynikami regionalnych badań koniunktury wskazujących na pogorszenie nastrojów związane z rozprzestrzenianiem się wariantu Omikron koronawirusa. Naszym zdaniem publikacje danych z USA w tym tygodniu będą neutralne dla rynków finansowych.

 

W tym tygodniu opublikowane zostaną istotne dane ze strefy euro

Reklama

Oczekujemy, że kwartalna dynamika PKB zmniejszyła się do 0,5% w IV kw. z 2,2% w III kw. Opublikowane w ubiegłym tygodniu wstępne szacunki PKB w kilku gospodarkach strefy euro stanowią ryzyko w dół dla naszej prognozy. Kwartalna dynamika PKB w Niemczech obniżyła się w IV kw. do -0,7% wobec 1,7% w III kw. (przy naszych oczekiwaniach równych 0,2%), we Francji spadła do 0,7% wobec 3,1% (0,7%), podczas gdy w Hiszpanii zmniejszyła się do 2,0% kw/kw wobec 2,6% (1,2%). Ponadto prognozujemy, że inflacja HICP w strefie euro zmniejszyła się nieznacznie w styczniu do 4,9% r/r z 5,0% w grudniu ze względu na spadek inflacji bazowej (do 2,1% r/r z 2,6% w grudniu). Materializacja naszej prognozy inflacji (wyższej od oczekiwań rynkowych – 4,4%) będzie oddziaływała w kierunku lekkiego osłabienia złotego i wzrostu rentowności polskich obligacji, podczas gdy publikacja danych o PKB najprawdopodobniej nie spotka się ze znaczącą reakcją rynku.

 

W ostatnich dniach poznaliśmy wyniki badań koniunktury dla chińskiego przetwórstwa

Indeks Caixin PMI dla chińskiego przetwórstwa zmniejszył się w styczniu do 41,9 pkt. wobec 50,9 pkt. w grudniu, kształtując się wyraźnie poniżej oczekiwań rynku (50,4 pkt.). Za pogorszenie koniunktury odpowiadał m.in. spadek nowych zamówień i bieżącej produkcji. Zgodnie z raportem firmy łączyły taką tendencję z nasileniem się pandemii COVID-19. W weekend poznaliśmy również indeks CFLP PMI dla chińskiego przetwórstwa, który obniżył się w styczniu do 50,1 pkt. wobec 50,3 pkt. w grudniu, kształtując się nieznacznie powyżej oczekiwań rynku (50,0 pkt.). Choć w przypadku obu wskaźników dane mogą być zaburzone przez wpływ obchodów Chińskiego Nowego Roku, to naszym zdaniem wskazują one na słabnący popyt krajowy, co stanowi wsparcie dla naszej prognozy spowolnienia wzrostu gospodarczego w Chinach do 4,9% r/r w 2022 r. z 8,1% w 2021 r. Uważamy, że dane z Chin są neutralne dla rynków finansowych.

 

Dzisiaj opublikowany zostanie szacunek PKB w Polsce za 2021 r.

Oczekujemy, że tempo wzrostu gospodarczego wyniosło 5,7% r/r wobec -2,5% w 2020 r. Głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku przyspieszenia wzrostu PKB były efekty niskiej bazy związane z wybuchem pandemii COVID-19 w 2020 r. Nasza prognoza PKB kształtuje się powyżej oczekiwań rynku (5,5%), a tym samym jej materializacja byłaby pozytywna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

Reklama

 

 czy ebc tym razem podniesie stopy procentowe niezaleznie od lagarde bez zwiekszonej zmiennosci na rynkach moze sie nie obyc grafika numer 1czy ebc tym razem podniesie stopy procentowe niezaleznie od lagarde bez zwiekszonej zmiennosci na rynkach moze sie nie obyc grafika numer 1

 

We wtorek poznamy styczniowe dane o koniunkturze w przetwórstwie przemysłowym w Polsce

Oczekujemy, że wskaźnik PMI zmniejszył się do 54,9 pkt. z 56,1 pkt. w grudniu. Wsparcie dla naszej prognozy stanowi znaczące pogorszenie koniunktury odnotowane zgodnie z badaniem GUS. Jednocześnie dostrzegamy ryzyko w górę dla naszej prognozy w związku ze znacząco wyższymi od oczekiwań publikacjami indeksów PMI dla przetwórstwa w Niemczech i strefie euro (patrz poniżej). Nasza prognoza kształtuje się poniżej konsensusu (56,1 pkt.), stąd jej materializacja byłaby lekko negatywna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Tematy

inflacja w Strefie Euro amerykański rynek pracy rynek walut stopy procentowe usa poziom inflacji w strefie euro pkb strefy euro zmienność na rynku walutowym wskaźnik inflacji w strefie euro inflacja europa decyzja ebczmienność na rynku zmienność na rynkach zwiększona zmienność na rynku zmienność na rynku walut zwiększona zmienność na wlautach rynek walut zmienność zagrożenia dla rynku walut zagrożenia dla rynku walutowego christina lagarde lagarde stopy procentowe poziom inflacji w strefie euro 2022 luty 2022 ebc decyzje ebc 2022 decyzje ebc 2022 luty luty 2022 decyzje w sprawie stóp decyzje w sprawie stóp luty 2022 luty 2022 decyzja w sprawie stóp w usd luty 2022 decyzja w sprawie stóp procentowych europejski bank centrlany europejski bank centralny poziom stóp europejski bank centralny poziom stóp procentowych stopy europejski bank centralny luty 2022 europejski bank centralny luty 2022 stopy europejski bank centralny luty 2022 decyzja europejski bank centralny co się wydarzy w lutym 2022 co się wydarzy na rynkach w lutym 2022 rynki finansowe 2022 poziom bezrobocie w usa poziom bezrobocie w usa luty 2022 amerykański rynek pracy luty 2022 luty 2022 rynek pracy luty 2022 rynek pracy w usa luty 2022 rynek pracy usa luty 2022 amerykański rynek pracy pkb w strefie euro 2022 pkb strefa euro 2022 pkb w strefie euro luty 2022 pkb strefy euro luty 2022 dynamika pkb luty 2022 dynamika pkb euro koniunktura w polsce 2022 decyzja w sprawie stóp usa stopy w usa luty 2022 stopy w usa 2022
Reklama
Reklama