Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Coraz gorsze nastroje w strefie euro. Wspólna waluta (EUR) ucierpiała

|
selectedselectedselected
Coraz gorsze nastroje w strefie euro. Wspólna waluta (EUR) ucierpiała | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Na krajowym rynku finansowym dzień upłynął spokojnie. Złoty był względnie stabilny wobec EUR i USD. Rentowności krajowych obligacji skarbowych obniżyły się nieznacznie na całej długości krzywej. Wczoraj nieobecni na rynku byli inwestorzy z USA z uwagi na Święto Pracy. Europejskie indeksy giełdowe lekko spadły pomimo pozytywnych sygnałów z Chin dotyczących działań stymulujących rynek mieszkaniowy. Giełdy w Azji notowały dziś spadki po rozczarowującym wyniku indeksu PMI dla chińskiego sektora usługowego, który spadł w sierpniu do 51,8 pkt. z 54,1 pkt. potęgując obawy o kondycję gospodarki.

Coraz gorsze nastroje w strefie euro. Wspólna waluta (EUR) mocno ucierpiała - 1Coraz gorsze nastroje w strefie euro. Wspólna waluta (EUR) mocno ucierpiała - 1

Coraz gorsze nastroje w strefie euro. Wspólna waluta (EUR) mocno ucierpiała - 2Coraz gorsze nastroje w strefie euro. Wspólna waluta (EUR) mocno ucierpiała - 2

 

Wśród dzisiejszych publikacji warto zwrócić uwagę na finalne PMI dla sektora usługowego ze strefy euro w sierpniu – wstępne odczyty były sporym rozczarowaniem i sygnalizowały silne pogorszenie koniunktury. Istotne będą też dane o inflacji PPI ze strefy euro w lipcu, które pokażą, że presja kosztowa w sektorze już wygasła (kons.: -7,8% r/r vs -3,4% r/r w czerwcu). Pod koniec dnia poznamy jeszcze lipcowe dane o zamówieniach fabrycznych i zamówieniach na dobra trwałe w USA.

Reklama

Coraz gorsze nastroje w strefie euro. Wspólna waluta (EUR) mocno ucierpiała - 3Coraz gorsze nastroje w strefie euro. Wspólna waluta (EUR) mocno ucierpiała - 3

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ EKONOMICZNYCH:

EUR: Indeks Sentix dla strefy euro we wrześniu spadł do -21,5 pkt., poniżej poziomu sprzed miesiąca (- 18,9 pkt.) i rynkowych oczekiwań (-20,0 pkt.). Nastąpiło to przy gorszych ocenach obecnej sytuacji (-22 pkt.) i wciąż nieco lepszym indeksie oczekiwań (-21 pkt.). Trzeba jednak zwrócić uwagę, że oceny przyszłej koniunktury pogorszyły się wyraźnie (z -17,3 pkt. miesiąc wcześniej). Według autorów raportu Niemcy pozostają w recesji, coraz bardziej przypominającej załamanie po kryzysie finansowym z 2008 lub pierwszym lockdownie w 2020. Indeks Sentix dla Niemiec obniżył się po raz 5. z rzędu do najniższego od października 2022 poziomu (-31,1 pkt.), przy czym bieżąca sytuacja oceniana jest najgorzej od lipca 2020. Indeksy Sentix wskazują na recesję nie tylko w strefie euro, ale również w pozostałych europejskich państwach. Poziom analogicznego indeksu dla USA sygnalizuje schłodzenie koniunktury, a dla Azji stagnację.

Coraz gorsze nastroje w strefie euro. Wspólna waluta (EUR) mocno ucierpiała - 4Coraz gorsze nastroje w strefie euro. Wspólna waluta (EUR) mocno ucierpiała - 4

 

EUR: Prezes EBC, Ch.Lagarde, we wczorajszym wystąpieniu podkreślała kluczową rolę, jaką komunikacja banku centralnego odgrywa w sztuce prowadzenia polityki pieniężnej. Jednocześnie zmiany technologiczne i „dwukierunkowość” mediów społecznościowych czynią efektywną komunikację coraz trudniejszą, a jest ona istotna w procesie kształtowania oczekiwań inflacyjnych gospodarstw domowych. Obecne otoczenie zbyt wysokiej inflacji stwarza dla banków centralnych zarówno ryzyko, jak i szansę: ludzie zwracają większą uwagę na inflację, co może zwiększyć ryzyko odkotwiczenia oczekiwań inflacyjnych; ale dzięki tej większej uwadze mogą chętniej słuchać bankierów centralnych, co daje cenną możliwość przekazania kluczowych wiadomości. Jednym z działań zwiększających wiarygodność EBC jest przejrzyste wyjaśnianie błędów w prognozach inflacji.

Reklama

 

EUR: Szef Bundesbanku, J.Nagel zasygnalizował, że będzie za podniesieniem wymogów dotyczących rezerw obowiązkowych oraz podkreślił, że rynek powinien oczekiwać kontynuacji polityki ograniczania płynności. W lipcu EBC zredukował oprocentowanie rezerwy obowiązkowej do 0% z 3,5%. J.Nagel powtórzył również, że inflacja jest wciąż zbyt wysoka, a mandat Rady Prezesów jest jasny – to stabilność cen.

 

EUR: Szef banku centralnego Portugalii, M.Centeno, zwrócił uwagę, że istnieje ryzyko zbyt mocnego podniesienia stóp procentowych. Tym samym podtrzymał stanowisko, prezentowane wcześniej w Jackson Hole, że materializują się negatywne ryzyka dla aktywności gospodarczej i należy zachować ostrożność w zacieśnianiu polityki pieniężnej.

 

GER: Nadwyżka w bilansie handlowym w lipcu wyniosła 15,9 mld EUR. W ujęciu płynnego roku dodatnie saldo handlowe Niemiec wzrosło do 3,7% PKB (wobec 3,4% przed miesiącem). Eksport z Niemiec obniżył się w lipcu o 0,9% m/m i ukształtował się na poziomie o 1% niższym niż przed rokiem. Jednocześnie import wzrósł o 1,4% m/m, ale był aż o 10,2% niższy niż przed rokiem. Poziom eksportu i importu nieco przewyższył oczekiwania.

Reklama

Coraz gorsze nastroje w strefie euro. Wspólna waluta (EUR) mocno ucierpiała - 5Coraz gorsze nastroje w strefie euro. Wspólna waluta (EUR) mocno ucierpiała - 5

Coraz gorsze nastroje w strefie euro. Wspólna waluta (EUR) mocno ucierpiała - 6Coraz gorsze nastroje w strefie euro. Wspólna waluta (EUR) mocno ucierpiała - 6

 

POL: Agencja ratingowa Moody's ocenia, że deficyt fiskalny Polski będzie się obniżać od 2025, ale prognozowany wzrost długu sektora finansów publicznych do 54% PKB (w projekcie budżetu) w 2024 jest negatywny dla profilu kredytowego kraju. Agencja ratingowa prognozuje dług sektora finansów publicznych w 2024 na poziomie ok. 52% PKB. Moody’s podkreśla, że polskie rządy tradycyjnie były konserwatywne fiskalnie, a obecny szef rządu mówił o konieczności ograniczenia wydatków. Ewentualna zmiana władzy nie przyczyniłaby się do radykalnego wzrostu strukturalnych wydatków, np. na zbrojenia, czy znaczącej obniżki transferów społecznych. „Jednocześnie niższe mogłyby być wydatki pozabudżetowe ze specjalnych funduszy, a także wprowadzona mogłaby zostać kolejna reforma systemu podatkowego". Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Rating Polski według Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.

 

POL: Minister finansów M.Rzeczkowska oceniła, że poziom długu Skarbu Państwa w walutach obcych daje budżetowi elastyczność finansowania potrzeb pożyczkowych. Podkreśliła, że obowiązująca strategia zarządzania długiem zakłada utrzymywanie udziału długu w walutach obcych poniżej 25%, a obecnie jest to 22%. Minister powiedziała, że jeśli będzie taka potrzeba, to rząd podejmie decyzję o kontynuacji tarcz antyinflacyjnych w przyszłym roku.

Zobacz także: NBP nie może się zdecydować. Jest nowy termin - wiemy kiedy RPP obniży stopy procentowe

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama