Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

de-dolaryzacja

Media donoszą, że sytuacja w strefie euro związana z inflacją buduje argumenty za obniżką stóp procentowych. Niemiecka inflacja w marcu okazała się niespodziewanie niższa niż oczekiwano, co stawia pod znakiem zapytania dzisiejsze dane dotyczące inflacji dla całej strefy euro.

Miękkie dane cenowe utrzymują inwestorów w przekonaniu, że Europejski Bank Centralny przeprowadzi pierwsze cięcie stóp procentowych w czerwcu - zgodnie z poglądem ING. Jednakże, mimo tych oczekiwań, euro nadal znajduje się pod presją wobec dolara, a ewentualny wzrost kursu EUR/USD będzie zależał od słabszych danych dotyczących aktywności i cen w USA oraz ponownej oceny polityki Fed.

 

>> Zobacz takżeCzy warto teraz kupić euro (EUR) 03.04.2024? Kurs euro (prognozy)

Reklama

 

Eurodolar EUR/USD

Wczoraj kurs EUR/USD znalazł nieco wsparcia powyżej poziomu 1,0700, ale aby wstrzymać coraz bardziej niedźwiedzi trend, musi zamknąć się powyżej 1,0800. Warto zauważyć, że inwestorzy nie są przekonani co do dalszego spadku EUR/USD, o czym świadczy fakt, że trzymiesięczny wskaźnik zmiany ryzyka - cena opcji put na euro w stosunku do ceny opcji call na euro - nie wykazał znacznego poszerzenia się.

 

Wzrost zatrudnienia ADP i wskaźnik ISM w sektorze usług pod lupą inwestorów. Pojawiają się ostrzegawcze sygnały dla dolara USD

W odniesieniu do danych ekonomicznych, dziś uwagę inwestorów skupiają dane dotyczące zatrudnienia ADP (prognoza 150 tys.) oraz wskaźnik ISM dla sektora usług, gdzie szczególną uwagę zwróci się na ogólną pewność siebie, ceny oraz zatrudnienie. Przewidywany jest umiarkowany wzrost w tych obszarach, co może wywierać lekkie wsparcie dla dolara.

Jednakże, zanim inwestorzy zaczną przygotowywać się na kolejny wzrost wartości dolara, pojawiają się pewne ostrzegawcze sygnały. Sprzedaż samochodów w marcu w USA była słabsza niż oczekiwano, co wskazuje na możliwe spowolnienie sprzedaży detalicznej. Dodatkowo, notowania producentów pojazdów elektrycznych są dzisiaj pod presją na całym świecie po nieoczekiwanie słabych danych o dostawach Tesli w pierwszym kwartale. Ponadto warto zauważyć, że ceny metali szlachetnych (złota i srebra) nadal rosną. Zazwyczaj jest to związane ze spadkiem wartości dolara, chociaż obecnie może to być bardziej związane z zakupami dokonywanymi przez banki centralne - co dotyka tematu de-dolaryzacji.

Reklama

 

>> Czytaj także: Islandzka Polityka Monetarna w 2024 roku. Co czeka gospodarkę Islandii? Jaki kierunek obierze korona islandzka ISK?

 

Nadchodzące tygodnie kluczowe dla dolara

Choć nie porzucamy naszych prognoz o trendzie osłabienia dolara w tym kwartale, będziemy śledzić, jak dane z USA będą się rozwijać w nadchodzących tygodniach. Dla indeksu DXY, być może poziom 105 stanowi solidny opór psychologiczny, ale zamknięcie poniżej 104,40 będzie wymagane, aby spowolnić/rewersować obecnie zdecydowanie niedźwiedzi trend dla dolara.

 

Kalkulator walutowy Eurodolar EUR/USD

Reklama

Po ile jest dolar amerykański? 

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

W momencie pisania teog artykułu kurs EUR/USD wynosił  1.07810 USD. 

 

Tygodniowy wykres pare EUR/USD

Reklama

 grafika numer 2 grafika numer 2

 

Czytaj więcej