Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ceny mieszkań w Polsce i popyt. Co dalej z rynkiem nieruchomości? Ekspert obstawia dalsze spadki

|
selectedselectedselected
Ceny mieszkań w Polsce i popyt: tąpnięcie! Co dalej z rynkiem nieruchomości? Ekspert obstawia dalsze spadki | FXMAG INWESTOR
Ceny mieszkań w Polsce w dół. Co dalej z rynkiem nieruchomości? Ekspert obstawia dalsze spadki
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Według wstępnych szacunków opartych na danych PKO Banku Polskiego średnia cena transakcyjna m kw. mieszkania na rynku pierwotnym w 6 największych miastach w 3q22 wzrosła o 0,9% q/q i 10,5% r/r wobec wzrostu o 15,2% r/r w 2q22. W pozostałych 10 miastach wojewódzkich cena spadła o 5,0% q/q i wzrosła o 3,4% r/r wobec wzrostu o 15,4% r/r w 2q22.

Czytaj także: Nieruchomości: dojdzie do spektakularnej korekty cen mieszkań w Polsce?

 

 

Reklama

Średnia cena całkowita mieszkania w 3q22 spadła o 5,1% q/q i wzrosła o 6,1% r/r wobec wzrostu o 19,1% r/r w 2q22.

Charakterystyczny dla 3q22 jest dalszy spadek liczby transakcji na rynku mieszkaniowym – wyraźnie silniejszy w mniejszych miastach wojewódzkich. Popyt na mieszkania spadł istotnie mocniej w przypadku mieszkań tańszych, położonych w gorszych lokalizacjach. Odnotowaliśmy także spadek średniej powierzchni użytkowej mieszkań będących przedmiotem transakcji o 4 m kw. względem 2q22. Pomimo dalszego wzrostu czynszów na rynku najmu, obserwujemy również silny spadek popytu inwestycyjnego z uwagi na wzrost oczekiwanej stopy zwrotu.

Spadek cen jest opóźnioną reakcją rynku na silne hamowanie popytu w warunkach rosnącej podaży̨. Prognozujemy, że wobec sygnałów wciąż niskiego popytu oraz obserwacji rosnącej liczby mieszkań gotowych w ofercie rynku pierwotnego prawdopodobne są dalsze spadki cen mieszkań w perspektywie kilku najbliższych kwartałów. Zarysowany trend spadkowy cen może zostać wsparty przez zmniejszenie presji kosztowej w sektorze budownictwa mieszkaniowego.

Czytaj także: Ceny mieszkań w Polsce spadają. Eksperci wieszczą zmiany... [nieruchomości]

Ceny mieszkań w Polsce i popyt: tąpnięcie! Co dalej z rynkiem nieruchomości? Ekspert obstawia dalsze spadki  - 1Ceny mieszkań w Polsce i popyt: tąpnięcie! Co dalej z rynkiem nieruchomości? Ekspert obstawia dalsze spadki  - 1

 

Reklama

Oceniamy, że siła nabywcza na rynku mieszkaniowym osiągnęła już lub jest blisko minimum w obecnym cyklu, co ma przede wszystkim związek z sygnałami zakończenia lub bliskiego końca cyklu podwyżek stóp procentowych. W kolejnych kwartałach wzrost siły nabywczej będzie powolny. Wynikał on będzie z poprawy relacji tempa wzrostu nominalnych dochodów względem cen mieszkań. Oceniamy, że wysoki nominalny wzrost gospodarczy sprzyja osiąganiu wyższych nadwyżek finansowych szczególnie przez zamożniejsze gospodarstwa domowe, których budżety są mniej wrażliwe na inflację, a które w największym stopniu stanowią o sile popytu na rynku mieszkaniowym. W dalszym horyzoncie, co najważniejsze, do poprawy siły nabywczej przyczynią się obniżki stóp procentowych NBP.

Biorąc pod uwagę znaczną skalę redukcji nowych inwestycji mieszkaniowych, prognozę powolnej odbudowy popytu oraz lepkość cen mieszkań zakładamy, że powrót cen do silniejszego trendu wzrostowego jest możliwy od 2025.

Czytaj także: Ceny mieszkań w Polsce 2022: ekspert obstawia spadek cen w najbliższym czasie

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama