Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

spadki cen mieszkań

Wzrost cen nieruchomości, wyprowadzki poza wielkie aglomeracje, kupowanie mieszkań z większą liczbą pokoi (często powyżej ceny ofertowej) i nowe przepisy prawne… Z jakimi doświadczeniami kończymy 2021 rok i co nas czeka w 2022? Oto prognozy Otodom. 

 

O zmianach przyzwyczajeń Polaków, charakterystycznych zjawiskach obserwowanych obecnie na rynku nieruchomości i przewidywaniach na przyszłość branży Otodom rozmawiał z ekspertami w ramach debaty: „Trendy na rynku nieruchomości – podsumowanie roku 2021 i prognozy na 2022”.

Wzięli w niej udział: 

  • Piotr Bujak – główny ekonomista PKO BP,
  • Dawid Głowacki – współwłaściciel Advestor Premium House,
  • Katarzyna Kuniewicz – Head of Residential Research w obido, 
  • Magda Milert (Pieing) – architektka i urbanistka,
  • Konrad Płochocki – Wiceprezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

 

Nowa rola domu – na co zwracaliśmy uwagę przy zakupie mieszkania w ubiegłym roku?

Reklama

Tak jak w 2020 szukaliśmy mieszkań z choć małą zieloną przestrzenią, tarasem lub balkonem, tak dla minionego roku charakterystyczne jest zwracanie uwagi na liczbę pokoi. Wolimy mieć na tym samym metrażu więcej pomieszczeń, co gwarantuje lepszą organizację miejsca do pracy czy odpoczynku i pozwala w miarę swobodnie przearanżować przestrzeń w przyszłości.

 

Uzdrowienie rynku nieruchomości w 2022?

Oferta mieszkaniowa zmienia się bardzo szybko, a my chcemy mieszkać lepiej niż dotychczas. Zaproszeni goście debaty Otodom zgodnie przyznali, że popyt fundamentalny, oznaczający podstawowe zapotrzebowanie mieszkaniowe, jest na wysokim poziomie. Wzrost cen w 2022 roku jest jednak nieunikniony – m.in. ze względu na ograniczoną dostępność atrakcyjnych gruntów, wyższe koszty związane z zakupem działek oraz budowy i przygotowania nieruchomości dla klienta. Przewiduje się jednak, że w tym roku nie doświadczymy tak dużej niestabilności, jak w minionym.

 O czym jeszcze rozmawialiśmy z naszymi ekspertami?

  • Które z trendów związanych z branżą mieszkaniową były w 2021 najsilniejsze,
  • czym jest zjawisko przeludnienia i luki czynszowej,
  • jak branża nieruchomości powinna przygotować się na 2022 rok,
  • co będzie miało wpływ na ceny nieruchomości w tym roku

… i o wielu innych tematach, przydatnych zarówno osobom sprzedającym mieszkania, jak i tym, którzy w 2022 planują przeprowadzkę lub zakup inwestycyjny.

 Nagranie z debaty możesz w całości obejrzeć TUTAJ

 

Poznaj najważniejsze wnioski tegorocznej debaty:

  • Osoby wkraczające na rynek pracy nadal preferują mieszkania w centrach miast. Trzydziesto- i czterdziestolatkowie wolą natomiast obrzeża w zamian za większą przestrzeń, w której komfortowo pomieści się cała rodzina. Co ciekawe, starsze osoby coraz częściej zmieniają domy czy duże mieszkania na mniejsze, położone w centrach miast. Dzięki temu łatwiej załatwić im codzienne sprawy i zaspokoić bieżące potrzeby.j.
  • Jak dotąd deweloperzy skupiali się na obrocie nieruchomości w dużych aglomeracjach. Od pewnego czasu dostrzega się natomiast zwiększony popyt na nieruchomości w małych miejscowościach, na które decydują się osoby patrzące perspektywicznie na możliwość pracy zdalnej czy preferujące spokojniejszy tryb życia.
  • Z doświadczeń ekspertów wynika, że coraz częstszym zjawiskiem na rynku nieruchomości jest przebijanie ofert i finalne kupowanie mieszkań za cenę o nawet kilkadziesiąt procent wyższą od ofertowej. Jak wskazał Piotr Bujak, taki trend obrazuje gigantyczny popyt na nieruchomości i bardzo niską podaż.
  • Zwracając uwagę na to, że statystycznie w Polsce zbyt dużo ludzi mieszka na za małej przestrzeni, Magda Milert podkreśliła, że stawianie swoich potrzeb na pierwszym miejscu w procesie decydowania o miejscu mieszkania, pozytywnie wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Przenosimy się z kawalerek do mieszkań, zmieniamy dwa pokoje na trzy, a poza tym zwracamy uwagę na okolicę – dostępność zieleni czy odległość do szkoły.
  • Jak zauważył Konrad Płochocki, nowe przepisy mogą ograniczać rynek nieruchomości. Przykładowo, zaplanowanie tarasu na dachu należy traktować jako dobudowywanie nowego piętra. Przewiduje się, że nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, spowoduje wzrost cen mieszkań i domów o co najmniej 5%.
  • Na rynku nieruchomości cały czas dostrzega się wpływ pandemii. Jak twierdzi Katarzyna Kuniewicz, zostaliśmy przymuszeni do zmian, dostosowaliśmy się do nowych warunków życia, ale dziś jako społeczeństwo nie wiemy, dokąd chcemy pójść – nie jesteśmy w stanie przewidzieć, w jaki sposób sytuacja z koronawirusem się rozwinie i jak w związku z tym dysponować finansami. Nie zmienia to jednak faktu, że Polacy nie wahają się kupować mieszkań i traktować je jako inwestycyjne zabezpieczenie.
  • Eksperci biorący udział w debacie byli zgodni co do tego, że aktywna polityka władz miasta ogranicza wzrost cen. Na przykładzie Poznania czy Łodzi możemy zauważyć, że gwarantowanie zapasu pozwoleń na budowę idzie w parze ze stosunkowo niewielkim wzrostem cen mieszkań i ich szeroką dostępnością dla kupujących.
  • Jak wskazał Piotr Bujak, w 2022 rok czeka nas spory wzrost zatrudnienia, rekordowo niskie bezrobocie i, być może, definitywny koniec pandemii. Te wszystkie czynniki wiążą się ze stabilizacją na rynku nieruchomości. Ekonomista podkreślił, że rynek nieruchomości doświadczy spadku dynamiki, ale nie spadku cen – co oznacza, że będą one rosnąć wolniej niż dotychczas.
Reklama


Chcesz wiedzieć więcej na temat aktualnego stanu rynku nieruchomości? Zobacz całe spotkanie i zapoznaj się z przewidywaniami zaproszonych przez Serwis Otodom gości!

Tekst pochodzi z blogu Otodom: TRENDY NA RYNKU NIERUCHOMOŚCI – PODSUMOWANIE ROKU 2021 I PROGNOZY NA 2022

Czytaj więcej