Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Bank Anglii wkracza do akcji

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Podczas dzisiejszej sesji uwaga wszystkich inwestorów jest skoncentrowana na Banku Anglii, który ma zacząć naprawiać skutki referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Na razie twarde dane z gospodarki nie miały okazji się popsuć, ale już wskaźniki nastrojów wyraźnie zareagowały na to wydarzenie. Czego możemy się spodziewać?

 

Zanim przejdziemy do dzisiejszych działań, najpierw warto wspomnieć o przyczynach. W reakcji na Brexit przemysłowy indeks PMI spadł z poziomu powyżej 52 pkt. do niewiele powyżej 48 pkt.; zaś indeks dla usług spadł z 52.3 pkt. do 47.4 pkt. Same PMI nie oznaczają jeszcze recesji, ale umownie przyjmuje się, że publikacje poniżej 50 punktów do takiego scenariusza prowadzą. Bank Anglii woli dmuchać na zimne i wkroczyć do akcji zanim dane z realnej gospodarki podążą za indeksami nastrojów.

 

Rynek stopy procentowej wycenia dziś obniżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych i w podobnym tonie wypowiada się większość wielkich instytucji finansowej. Ujemne stopy procentowe na razie nie zostaną wprowadzone w Wielkiej Brytanii. Dodatkowym działaniem ma być wznowienie programu QE i tutaj pojawiają się różne kwoty, ale najczęściej wymienia się 50 miliardów funtów (poprzedni program 375 miliardów). Działania Banku Anglii wydają się być rozsądne w porównaniu z szalonym luzowaniem EBC czy Banku Japonii.

Reklama

 

Pytanie czy takie środki faktycznie wpłyną na realną gospodarkę, czy mają być demonstracją do gotowości wspierania wzrostu gospodarczego. Trudno przypuszczać, żeby jedno cięcie stóp procentowych zmieniło nastroje w biznesie, który znalazł się w niepewnej sytuacji. Przy tej okazji warto odnotować rekordowo wysoką krótką pozycję spekulacyjną w funcie. Ci, którzy grali na spadek wartości tej waluty robili to od dawna, a dziś istnieje duże ryzyko rozczarowania i większej korekty.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Mateusz Adamkiewicz

Mateusz Adamkiewicz

Trader kontraktów terminowych na światowe indeksy giełdowe. Na rynkach finansowych nieprzerwanie od 2008 roku.


Tematy

Reklama
Reklama