Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Aprecjacja dolara (USD) na wieści zza Oceanu. Polski złoty (PLN) nie dał się wciągnąć w wir zmian

|
selectedselectedselected
Aprecjacja dolara (USD) na wieści zza Oceanu. Polski złoty (PLN) nie dał się wciągnąć w wir zmian
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Do momentu publikacji marcowej inflacji przez BLS amerykański dług delikatnie umacniał się. Wynikało to z oczekiwań, że CPI może być dość przytłumiony (pisaliśmy o tym wczoraj). Odczyt był jednak wyraźnie powyżej oczekiwań, co natychmiast podbiło dochodowość 10Y UST o 15 pb. do 4,50%. W kolejnych godzinach przecena długu pogłębiała się. Sprzyjała temu m.in. słaba aukcja Treasuries. Bid-to-cover był najniższy od ponad roku (2,34), a dochodowość podczas aukcji sprzedaży była ok. 3-4 pb. powyżej tej obserwowanej na rynku. Pod koniec sesji napłynęły jeszcze komentarze ze strony R. Bostica (centrowy, ostatnią skręcający w jastrzębią stronę przedstawiciel FOMC). Stwierdził w wywiadzie dla Yahoo Finance, że nie wyklucza braku cięć stóp procentowych w tym roku.

Ostatecznie na głównych węzłach amerykańska krzywa przesunęła się w górę o 23, 19, oraz 14 pb. do odpowiednio 4,97% (2Y), 4,55% (10Y) oraz 4,64% (30Y). Dochodowość Bunda również rosła, ale w skali o ponad połowę mniejszej niż za Oceanem. Zmiana rentowości na głównych węzłach niemieckiej krzywej wyniosła +9, +8 oraz +6 pb. do odpowiednio 2,96% (2Y), 2,45% (10Y) oraz 2,56% (30Y).

W kolejnych godzinach rynek będzie skupiony na przekazie z EBC. Spodziewamy się podtrzymania narracji o czerwcowej obniżce stóp procentowych i niezależności decyzji europejskich władz monetarnych od amerykańskich. Nie oczekujemy jednak, by przekaz z EBC miał szczególnie zaburzyć wyceną Bunda.

 

Udana aukcja krajowego długu

Reklama

Za nami relatywnie dobra sesja na SPW. W jej pierwszej części rynek dostał wsparcie z bazowego FI i udanej aukcji rodzimego długu. Ministerstwo Finansów sprzedało obligacje serii OK0426, PS0729, WZ1129, DS0432, DS1034 za łącznie 7,0 mld zł, przy popycie 9,8 mld zł. Bid-to-cover wyniósł 1,4 (poprz. 1,23, ostatnie 10 aukcji 1,44) i był szczególnie wysoki w przypadku tenora 10Y (2,24). Jednocześnie dochodowość podczas sprzedaży była ok. 3 pb. poniżej tej obserwowanej na rynku (zwykle jest to w przedziale -0,1-0,2 pb.). Nastroje na SPW zaburzył popołudniowy odczyt CPI z USA. Krajowe papiery były jednak „chronione” przez relatywnie przytłumiona reakcję Bunda i omawianą wcześniej solidną aukcję sprzedaży. Ostatecznie wiec krajowa krzywa przesunęła się w górę na głównych węzłach o 7,7 oraz 9 pb. do odpowiednio 5,27% (2Y), 5,51% (5Y) oraz 5,64% (10Y). Stawki PLN IRS wzrosły o 2-3 pb. więcej niż rentowość SPW, czego rezultatem był spadek marży ASW na 10Y o 3 pb. do 43 pb.

Dziś spodziewamy się relatywnie spokojnych notowań z ograniczonym prawdopodobieństwem odrobienia wczorajszych start. Scenariuszem bazowym jest handel nieco powyżej 5,60% na tenorze 10Y.

 

Zobacz także: Kurs eurodolara (EUR/USD) w rękach EBC. Złoty (PLN) stoi na mocnych fundamentach

 

Figura niżej na EURUSD

Wczorajsza sesja przyniosła silne przetasowania na FX. Gwałtowna aprecjacja dolara po wyższym od oczekiwań odczycie CPI zza Oceanu popchnęła EURUSD o 1% niżej (zamknięcie wypadło na 1,0740). Ruch został potwierdzony przez zachowanie innych aktywów. Amerykańska krzywa przesunęła się w górę o ponad 10 pb. więcej niż niemiecka, co przełożyło się na wyraźny wzrost dysparytetu stóp procentowych między oboma obszarami walutowymi. Jednocześnie obserwowaliśmy wzrost awersji do ryzyka, czego m.in. rezultatem była niespełna jednoprocentowa przecena S&P 500. Umocnienie amerykańskiej waluty przesunęło także wycenę USDJPY z okolic 152 do 153, co ustanowiło nowe ponad 30-letnie rekordy dolara w relacji do jena.

Reklama

Spodziewany rezultat dzisiejszego posiedzenia EBC oraz otoczenie zewnętrzne sygnalizują, że EURUSD będzie zmierzał raczej w stronę 1,0700 niż próbował wygenerować korektę wczorajszego ruchu.

 

Złoty i waluty regionu odporne na impulsy zewnętrzne

Środowe notowania złotego były spokojne. EURPLN poruszał się w przedziale 4,26-4,27. Wycena nie została zaburzona przez wysoki odczyt CPI zza Oceanu oraz globalny wzrost awersji do ryzyka. Analogicznie przedstawiała się sytuacja w CEE. Zarówno forint, jak i czeska korona, pozostały stabilne w relacji do euro. Podobnie jak wczoraj nie oczekujemy, by impulsy zewnętrzne wyraźnie wpłynęły na kwotowania EURPLN i spodziewamy się notowań pary w przedziale 4,26-4,28.

 


 

Reklama

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama