Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Amerykański dolar z hukiem wszedł na szczyt! To był najlepszy rok dla USD od 7 lat, a „zielony” wcale nie powiedział jeszcze ostatniego słowa

|
selectedselectedselected
Amerykański dolar z hukiem wszedł na szczyt! To był najlepszy rok dla USD od 7 lat, a „zielony” wcale nie powiedział jeszcze ostatniego słowa
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Bieżący tydzień na globalnych rynkach walutowych upływa pod znakiem niewielkiej aktywności inwestorów ze względu na okres świąteczno-noworoczny. Na głównych parach walutowych ruchy są niewielkie – w przypadku kursu EUR/USD dzisiaj obserwujemy konsolidację w rejonie 1,066-1,067, czyli na poziomach obserwowanych już praktycznie podczas każdej sesji tego tygodnia.

Ogólnie, na rynku dolara w tym tygodniu widać delikatną presję spadkową, jednak utrzymującą się w granicach dwutygodniowej konsolidacji – indeks dolara FUSD dzisiaj oscyluje w rejonie 103,60 pkt.

Mimo spadków wartości dolara w ostatnich miesiącach, cały rok dla amerykańskiej waluty najprawdopodobniej zakończy się na dużym plusie. Koszyk dolara w tym roku zwyżkował aż o około 8%, co sprawia, że bieżący rok będzie dla dolara najlepszy od 2015 roku, czyli od 7 lat.

Oczywiście, udany rok dla dolara to efekt przede wszystkim działań Rezerwy Federalnej. Zapowiedzi podwyżek stóp procentowych i późniejsze faktycznie zacieśnianie polityki monetarnej, jak również zapowiedzi utrzymania jastrzębiego podejścia również w 2023 roku – to wszystko wspierało dolara. Nie bez znaczenia były także turbulencje geopolityczne – sytuacja wokół Rosji i Ukrainy zwiększała atrakcyjność dolara jako tzw. bezpiecznej przystani na rynkach walutowych.

 

Reklama

 

OKIEM ANALITYKA – Dolar nie powiedział jeszcze ostatniego słowa?

Dzisiejsza sesja na rynkach walutowych – a zarazem ostatnia sesja 2022 roku – zapowiada się spokojnie. Na niektórych rynkach (Nowa Zelandia, Wielka Brytania) jest to sesja skrócona, co dodatkowo powinno zmniejszyć aktywność inwestorów.

Obecnie wielu z nich stawia już na podsumowanie bieżącego roku oraz próbę oceny tego, co czeka najpopularniejsze waluty w roku kolejnym. Nie ulega wątpliwości, że 2022 był czasem bardzo intensywnych zmian na wielu rynkach – akcji, surowców, także walut. Na niepewności i wzroście awersji inwestorów do ryzyka zyskiwał przede wszystkim amerykański dolar. Z kolei wiele walut kojarzonych z większym ryzykiem – w tym walut EM oraz walut antypodów – ten rok kończy relatywnie słabo. Dla przykładu, australijski dolar w tym roku stracił na wartości 7%, co sprawia, że jest to dla niego najgorszy rok od 2018 r.

Wielu inwestorów zakłada, że 2023 rok przyniesie zmiany trendów na globalnych rynkach walutowych, ale nie od razu. Dużo wskazuje na to, że dolar amerykański jeszcze nie powiedział bowiem ostatniego słowa. Na początku nadchodzącego roku oczekiwana jest kolejna fala umocnienia dolara za sprawą jastrzębiego Fedu oraz obaw związanych z globalną recesją.

Niemniej, przez światowe media i analizy coraz częściej przebijają się spekulacje na temat tego, kiedy nastąpi tzw. pivot Fed. Dotkliwa recesja w USA mogłaby go przyspieszyć, jednocześnie wyznaczając koniec dobrej passy dla USD.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dorota Sierakowska

Dorota Sierakowska

Analityczka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni i zapalona podróżniczka. Pierwsza w Polsce analityczka, specjalizująca się wyłącznie w rynku surowcowym – czyli inwestycjach w złoto, ropę naftową czy … kawę oraz autorka bestsellerowej książki: „Świat Surowców”. Jedna z niewielu kobiet-analityczek w branży inwestycyjnej w Polsce. Założycielka Girls Money Club.


Reklama
Reklama