Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Aluminium - kontrakty terminowe i różnicowe na rynek metali przemysłowych

|
selectedselectedselected
Aluminium - kontrakty terminowe i różnicowe na rynek metali przemysłowych | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Ceny aluminium w ostatnim czasie wystrzeliły, choć może w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę nie brzmi to zbyt fortunnie, to w pierwszych dniach inwazji osiągnęły historyczne szczyty i to mimo tego, że perspektywy cenowe dla tego metalu i tak były już wcześniej bardzo bycze. Zmienność na tym rynku jest ostatnio bardzo duża - w jaki sposób możemy ją wykorzystać spekulacyjnie? 

 

Rynek aluminium, co warto o nim wiedzieć?

Zaczynamy kolejny odcinek naszej serii CFD od A do Z, której partnerem jest Dom Maklerski XTB. Za nami odcinek poświęcony jednemu z czołowych metali przemysłowych, jakim jest miedź, dziś natomiast zajmę się metalem wykorzystywanym na znacznie większą skalę, który popularnością ustępuje jedynie stali. Mowa oczywiście o aluminium, które w ostatnim czasie notuje rekordowe ceny i - podobnie jak większość metali - jest bardzo zmienne cenowo, co daje spore pole do popisu spekulantom.

W tej serii skupiam się przede wszystkim na instrumentach pochodnych na konkretne surowce, które dają nam dostęp do dźwigni finansowej i pozwalają rozgrywać zarówno wzrosty, jak i spadki, natomiast zanim przejdę do samych derywatów, jak zawsze powiem kilka słów na temat samego instrumentu bazowego i specyfiki jego rynku.

 

Reklama

 

 

 

 

Zacznijmy od tego, że to, co potocznie nazywamy aluminium to tak naprawdę metal o nazwie glin, natomiast glin o czystości technicznej, czyli zawierający co najmniej 99,9% czystego pierwiastka określa się w przemyśle właśnie jako aluminium. Problem w tym, że czysty glin w przyrodzie nie występuje i trzeba go wzbogacić - pozyskuje się go głównie ze skał boksytowych. Po ich przetworzeniu wytwarza się najpierw tlenek glinu, a później w ramach procesów elektrolitycznych tlenek glinu przetwarza się w wolny metal, który można określić jako aluminium, jeśli nie ma zbyt wielu zanieczyszczeń, czyli ma wystarczającą czystość techniczną. 

Sam proces pozyskiwania czystego aluminium jest stosunkowo prosty i tani, natomiast glin jest trzecim pod względem powszechności pierwiastkiem w skorupie ziemskiej, który szacunkowo odpowiada za ponad 8% jej masy.

Reklama

Aluminium ze względu na swoje właściwości, w tym niską masę, odporność na korozję i to, że jest łatwe w obróbce przez niską gęstość, jest bardzo szeroko wykorzystywane w przemyśle, również w formie stopów aluminium (najczęściej z miedzią i magnezem).

25% popytu na aluminium pochodzi z sektora konstrukcyjno-budowlanego, gdzie wykorzystuje się go do produkcji materiałów budowlanych. Ponad 20% zapotrzebowania na aluminium generuje sektor transportowy - wykorzystuje się je przy budowie części samochodowych, elementów wykończenia i przy produkcji poszycia samolotów pasażerskich.

Ponad 10% popytu generuje elektronika użytkowa - w zasadzie w każdym sprzęcie elektronicznym, od smartfona, przez telewizor, po lodówkę, z najdziemy części wykonane z aluminium lub stopów glinu.

Co ciekawe, w 2020 roku ok. 8% całego popytu na aluminium pochodziło z produkcji puszek do napojów i opakowań aluminiowych.

Zobacz także: Jak handlować na rynku platyny z dźwignią i możliwością obstawiania wzrostów i spadków?

 

Co wpływa na cenę aluminium?

Jeśli chodzi o produkcję aluminium, to w zeszłym roku wyniosła ona rekordowe 67,24 mln ton metrycznych, z czego prawie 39 mln ton pochodziło z Chin. Na drugim miejscu są Indie, a zaraz za nimi Rosja, która w zeszłym roku wyprodukowała ponad 4 mln ton aluminium. Dalej znajdują się Zjednoczone Emiraty Arabskie i Australia.

Reklama

Największe złoża rudy aluminium ze skał boksytowych są natomiast rozlokowane w Gwinei (Afryka Zachodnia), Australii, Wietnamie i Brazylii.

Na początku marca, tuż po inwazji Rosji na Ukrainę notowania aluminium osiągnęły historyczny szczyt na poziomie niecałych 3850 USD za tonę, co w pewien sposób nakierowuje nas na to, co wpływa na cenę tego metalu. Tak jak w przypadku każdego surowca, są to przede wszystkim zaburzenia w strukturze popytu i podaży. Ostatnie wzrosty były związane z potencjalnym spadkiem globalnej produkcji aluminium, wynikającym z niepewności związanej z Rosją i tym jak będzie wyglądał eksport surowca z kraju, który ma dla niego strategiczne znaczenie.

To jednak nie wszystko - analitycy Goldman Sachs jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie prognozowali, że w 2025 roku tona aluminium będzie kosztować ponad 5000 USD, co ma związek ze specyfiką produkcji tego surowca. O ile sam glin jest bardzo powszechny i nie ma ryzyka jego niedoborów, o tyle samo przetwarzanie skał boksytowych na czyste aluminium wymaga wykorzystania paliw kopalnych, w tym głównie gazu ziemnego. Wzrost cen surowców energetycznych oznacza rosnące koszty produkcji aluminium. Do tego dochodzą też koszty środowiskowe, takie jak certyfikaty emisji, które będą podnosić cenę aluminium w najbliższych latach przy jednocześnie rosnącym popycie.

Zobacz także: Pallad - jak uzyskać dźwignię i możliwość rozgrywania wzrostów oraz spadków na metal szlachetny droższy niż złoto?

 

Kontrakty terminowe na aluminium

Przechodząc do tematu, który traderów interesuje najbardziej, jeśli chodzi o możliwości uzyskania ekspozycji na ten rynek, mamy do wyboru przede wszystkim derywaty różnego rodzaju. Zaczynając od instrumentów pochodnych z rynku regulowanego, benchmarkiem cenowym dla rynku aluminium są futuresy notowane na LME, czyli londyńskiej giełdzie metali. Tzw. “duży futures” ma mnożnik 25 ton aluminium i jest rozliczany fizycznie, dlatego też inwestorów indywidualnych interesuje znacznie bardziej kontrakt mini z tickerem MA, który jest rozliczany gotówkowo i mnożnik w jego przypadku to 5 ton aluminium.

To oznacza, że przy kursie 3500 USD za tonę, wartość nominalna kontraktu to 17 500 USD. Przy założeniu, że minimalny depozyt zabezpieczający to 7.5%, otworzymy najmniejszą pozycję potrzebując do tego 1312,50 USD, czyli niecałe 5500 PLN, nie wliczając w to prowizji transakcyjnych.

Zobacz także: Kontrakty terminowe futures. Dla kogo ten instrument finansowy?

Reklama

 

Kontrakty CFD na aluminium

Jeśli natomiast chodzi o instrumenty z rynku OTC, to mamy do dyspozycji kontrakty różnicowe na aluminium, które są w ofercie sporej części brokerów CFD z poszerzoną ofertą instrumentów na surowce.

Jeśli chodzi o dźwignię finansową, to zgodnie z europejskimi regulacjami ESMA może ona wynosić maksymalnie 10:1, czyli 10% depozytu zabezpieczającego.

Specyfikacja samego kontraktu może się różnić w zależności od konkretnego brokera. Jeśli chodzi o platformę xStation 5 od XTB, to wartość 1 lota wynosi 50 ton, czyli 2x więcej niż w dużym kontrakcie na LME. Oczywiście w przypadku kontraktów różnicowych możemy otwierać pozycje o wolumenie poniżej 1 lota, aż do 1/100 jego części, czyli 1 mikro lota. I taką najmniejszą pozycję przy kursie 3500 USD otworzymy z depozytem 733,50 złotego.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Tematy

CFD od A do Z CFD jak zacząć regulacje ESMA Notowania aluminium kurs aluminium aluminium cena cena aluminium CFD jakie ryzyko aluminium kurs cena złomu aluminium cena aluminium w skupie cena aluminium na skupie cena aluminium felgi skup aluminium cena cena aluminium puszki cena aluminium na złomie notowania cen aluminium ceny aluminium aluminium jak zainwestować rynek metali przemysłowych aluminium cena za kg co to jest aluminium ile kosztuje aluminium ile kosztuje kilogram aluminium po ile jest aluminium dlaczego aluminium nie da się pomalować ile kosztuje kg aluminium ile kosztuje aluminium na złomie ile kosztuje kilo aluminium ile kosztuje 1 kg aluminium po ile aluminium jak spawać aluminium tig ile kosztuje spawanie aluminium aluminium ile za kg jak skleić aluminium co to aluminium gęstość aluminium Rynek aluminium Rynek aluminium - co warto o nim wiedzieć? glin zastosowanie aluminium aluminium jakie ma zastosowanie sektor konstrukcyjno-budowlany sektor transportowy do czego wykorzystywany jest aluminium popyt na aluminium Co wpływa na cenę aluminium? jak powstaje aluminium które kraje produkują aluminium czyste aluminium Kontrakty terminowe na aluminium duży futures duży futures na aluminium jak spekulować na aluminium jak kupić aluminium na rynku futuresy na aluminium aluminium jak uzyskać ekspozycję Kontrakty CFD na aluminium CFD na aluminium kontrakty różnicowe na aluminium aluminium czy warto zainwestować CFD aluminium XTB czy cena aluminium może jeszcze wzrosnąć Jak spekulować na rynku metali przemysłowych metale przemysłowe czy będą zyskiwać inwestowanie w metale szlachetne i przemysłowe jak spekulować aluminium CFD ryzyko
Reklama
Reklama