Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ale jak to? Polski złoty (PLN) miał być teraz mocniejszy a słabnie? [kursy walut: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD]

|
selectedselectedselected
Ale jak to? Polski złoty (PLN) miał być teraz mocniejszy a słabnie? [kursy walut: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

EZ: Dziś o godz. 11:00 Eurostat opublikuje końcowe wyliczenie inflacji HICP w strefie euro we wrześniu. Według wstępnych danych wskaźnik ten obniżył się do 4,3% r/r z 5,3% r/r w sierpniu. Inflacja powinna zbiegać do celu Europejskiego Banku Centralnego (2,0% r/r) w kolejnych miesiącach, aczkolwiek powrót ten zapewne będzie powolny. Dane inflacyjne wspierają scenariusz stabilizacji stóp procentowych EBC w perspektywie co najmniej dwóch kwartałów.

 

Ale jak to? Polski złoty (PLN) miał być teraz mocniejszy a słabnie? [kursy walut: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 1Ale jak to? Polski złoty (PLN) miał być teraz mocniejszy a słabnie? [kursy walut: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 1

 

Wydarzenia i komentarze

Reklama

PL: Według ostatecznych wyników wyborów parlamentarnych Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 35,38% głosów, co przełożyło się na 194 mandaty w Sejmie. Koalicja Obywatelska zdobyła poparcie wynoszące 30,70% (157 mandatów), Trzecia Droga 14,40% (65 mandatów), Lewica 8,61% (26 mandatów), a Konfederacja 7,16% (18 mandatów). Co warte odnotowania, wyniki te osiągnięto przy frekwencji wynoszącej aż 74,38%. Gdyby KO, Trzecia Droga i Lewica zbudowały według powyższego podziału koalicję to miałyby łącznie 248 mandatów w Sejmie, a więc komfortową większość. W Senacie natomiast Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 34 mandaty, co oznacza, że pozostałe ugrupowania wprowadzają do wyższej izby Parlamentu 66 senatorów. Ostateczne wyniki wyborów parlamentarnych są zbliżone do szacunków exit i late poll z wcześniejszych dni. Ze względu na terminy konstytucyjne powołanie nowego rządu nastąpi zapewne dopiero w grudniu br., a więc okres niepewności co do ostatecznego kształtu koalicji i Rady Ministrów jeszcze potrwa. Niezmiennie najbardziej prawdopodobnym wydaje się rząd zbudowany przez obecną opozycję, a naszą ocenę skutków gospodarczych takiego scenariusza przedstawiliśmy w ostatnich wpisach.

CN: Produkt krajowy brutto w Chinach wzrósł w 3Q 2023 o 4,9% r/r po wzroście o 6,3% r/r kwartał wcześniej przewyższając oczekiwania. Natomiast w ujęciu kw/kw odnotowano wzrost o 1,3% kw/kw (po odsezonowaniu), a więc przyspieszenie względem 0,5% kw/kw w 2Q. Poprawę aktywności kw/kw w 3Q można przypisać działaniom w zakresie polityki gospodarczej, które wsparły popyt wewnętrzny w Chinach. Niemniej perspektywy dla tej gospodarki nadal nie są optymistyczne, co wiąże się przede wszystkim z sytuacją na tamtejszym rynku mieszkaniowym i spodziewanym tylko powolnym ożywieniem w międzynarodowym handlu w 2024 r. W ostatniej rundzie prognoz Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozę wzrostu PKB w Chinach dla 2023 r. do 5,0% z 5,2%, a w 2024 r. do 4,2% z 4,5%.

 

Zobacz także: Akcje spółki z GPW wystrzeliły! Analitycy prognozują trzykrotny wzrost

 

 

Reklama

US: Sprzedaż detaliczna w Stanach Zjednoczonych w cenach bieżących wzrosła we wrześniu o 0,7% m/m po wzroście o 0,8% m/m miesiąc wcześniej. Produkcja przemysłowa w USA wzrosła natomiast we wrześniu o 0,3% m/m wobec 0,0% m/m w sierpniu. Dane te okazały się sporo wyższe od oczekiwań i wskazują na mocny koniec 3Q 2023 w amerykańskiej gospodarce. Wspierają one także oczekiwania znaczącego przyspieszenia wzrostu PKB w 3Q 2023. Szybszemu wzrostowi gospodarczemu towarzyszy dalsza poprawa na rynku pracy, aczkolwiek presja inflacyjna stopniowo się obniża. Stąd pomimo danych potwierdzających ożywienie amerykańska Rezerwa Federalna zapewne zakończyła już ten cykl zacieśniania polityki fiskalnej.

GE: Indeks instytutu ZEW obrazujący oczekiwania analityków i inwestorów dotyczące gospodarki Niemiec wzrósł w październiku do -1,1 pkt z -11,4 pkt we wrześniu przewyższając oczekiwania. Odczyt ten jest zgodny ze scenariuszem powrotu niemieckiej gospodarki do wzrostu w 2024 r.

 

Ale jak to? Polski złoty (PLN) miał być teraz mocniejszy a słabnie? [kursy walut: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 2Ale jak to? Polski złoty (PLN) miał być teraz mocniejszy a słabnie? [kursy walut: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 2

 

Rynki na dziś

Reklama

Złoty rozpoczyna środę od osłabienia, które patrząc na zachowanie pozostałych walut regionu wynika z chęci realizacji zysków po spektakularnych dwóch dniach umocnienia. Kurs EUR/PLN rośnie w kierunku poziomu 4,44 i to pomimo wzrostów inicjowanych przez eurodolara. Ten z kolei znalazł się w istotnym technicznie położeniu tj. przy górnej granicy 3-miesięcznego kanału spadkowego. Skuteczne wybicie ponad 1,0590 otworzyłoby co najmniej centową przestrzeń do wzrostu. Póki co wsparciem dla nastrojów a tym samym dla euro pozostają opublikowane dziś nieco lepsze od konsensusu dane z chińskiej gospodarki.

 

Ale jak to? Polski złoty (PLN) miał być teraz mocniejszy a słabnie? [kursy walut: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 3Ale jak to? Polski złoty (PLN) miał być teraz mocniejszy a słabnie? [kursy walut: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 3

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama