Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

10 rad dla początkującego inwestora forex. Musisz się ich trzymać!

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Czy kiedykolwiek myślałeś sobie, że chciałbyś mieć maszynę do przenoszenia się w czasie, aby cofnąć się o kilka lat i uniknąć wszystkich pomyłek, które popełniłeś na początku swojej tradingowej kariery? Niestety nikt jeszcze nie wymyślił takiej maszyny, ale wszyscy początkujący traderzy mają ogromną przewagę polegającą na tym, że mogą uczyć się od traderów, którzy są bardziej doświadczeni. Jeśli wykażesz się zdrowym rozsądkiem i skromnością, to możesz nauczyć się wiele od takich osób, do których się zaliczam, jako że handluję na rynku już od niemal 20 lat.

Nie mówię, że po przeczytaniu tego artykułu będziesz w stanie uniknąć stratnych transakcji, ale chodzi mi o to, że będziesz w stanie uniknąć popełniania większości głupich pomyłek, które popełnia większość traderów na początku swojej przygody z rynkami finansowymi. Unikanie takich błędów może zaoszczędzić Ci dużo pieniędzy, czasu i cierpienia.

Oto najważniejsze rzeczy, o których chciałbym wiedzieć, gdy zaczynałem handlować:

 

Reklama

____TradingDot zarabiaj na analizach____

 

Wybierz jedną strategię, osiągnij w niej mistrzostwo i się jej trzymaj

Wielu początkujących zaczyna handlować prawdziwymi pieniędzmi nie wiedząc nawet jakie dokładnie są kryteria dla wejścia i wyjścia z pozycji. Po prostu klikają w przyciski i liczą na wygraną, zupełnie tak, jakby byli w kasynie.

Najważniejsze jest to, abyś upewnił się, że masz solidną strategię handlową i jej się nauczyłeś. Musisz stać się mistrzem w stosowaniu wybranej strategii i jej się trzymać - w przeciwnym wypadku nie masz szans na rynku.

 

Chroń swój kapitał na początku kariery

Traderzy mają tendencję do bardzo szybkiego zużywania swoich pieniędzy na rynku, nie myśląc nawet o czymś takim jak ochrona kapitału. Ironiczne jest to, że zaczynając handlować na rynkach nauczysz się bardzo wiele, ale jeśli na tym początkowym etapie roztrwonisz na rynku wszystkie pieniądze, to nic nie zostanie Ci wtedy, gdy już będziesz wiedział jak należy handlować.

Reklama

Musisz przetrwać do momentu, w którym będziesz gotowy, aby wykorzystać swój potencjał na rynku. Nie chcesz przecież być wypalony, nie mieć pieniędzy i poddać się zanim osiągniesz status eksperta. Trading jest nie tylko dla osób niezwykle inteligentnych lub bogatych, pomimo tego, że mogłoby się tak wydawać. Jednak musisz być ostrożny i radzić sobie z różnymi trudnościami na początku swojej kariery. Musisz nauczyć się zarządzania pieniędzmi, tak by wystarczyły Ci na długi czas. Nie stawiaj wszystkiego na jedną kartę wpłacając wszystkie pieniądze na konto i nie otwieraj pochopnie pozycji. Jeśli tak zrobisz to znajdziesz się w szeregach przegranych traderów. Nie chcesz przecież być ekspertem bez pieniędzy.

 

Nie skupiaj się na jednym rodzaju rynku

Nie handluj jedynie na walutach, jedynie na akcjach, jedynie na towarach, etc. Ja obserwuję wszystkie rodzaje dużych rynków, bo dzięki temu mam największą szansę na zysk. Patrzę na główne pary walutowe, najważniejsze indeksy i najważniejsze towary. Oprócz tego poszukuję innych potencjalnie bardzo zyskownych inwestycji. Nie ograniczam się do jednego rodzaju rynku.

Nie oznacza to jednak, że obserwuję każdy możliwy rynek. Tak naprawdę, to nie obserwuję większości rynków. Zamiast tego, wybrałem kilka najważniejszych instrumentów na każdym rodzaju rynku i mam dzięki temu kilka ulubionych, których zazwyczaj się trzymam.

 

Czytaj także: Jak spuściłem 2 miliony złotych na giełdzie

Rozmawiamy z autorem książki "Jak spuściłem 2 miliony złotych na giełdzie". Paweł Bodnar, jest autorem książki i osobą, która zarządzała rachunkami osób trzecich bez stosownej licencji. W 2017 roku poniosła dramatyczną porażkę na rynku tracąc nie tylko swoje środki, ale również swoich klientów. Pow.. Czytaj
Jak spuściłem 2 miliony złotych na giełdzie

Skup się na podejmowanych działaniach, a nie na pieniądzach

Reklama

Większość traderów skupia się jedynie na stanie swojego konta. Do tego stopnia, że oczekują ciągłych wzrostów, a każde spadki wywołują u nich panikę. Być może jest to najważniejsza przyczyna porażek w tradingu. Nadmierne skupianie się na pieniądzach na koncie, zamiast na wynikach - tak, to są dwie oddzielne rzeczy.

Wyniki konta odzwierciedlane są na krzywej kapitału, którą możesz zobaczyć na raportach dostarczanych przez większość platform handlowych. Gdy zaczniesz przywiązywać większą uwagę do krzywej kapitału, a nie wyrażonej kwotowo ilości pieniędzy na koncie, to Twój trading poprawi się automatycznie.

Krzywa kapitału jest nie tylko odbiciem Twojego konta, ale jest również odbiciem Ciebie - Twoich mocnych stron, słabości etc. Pokaż mi wzrastającą systematycznie krzywą kapitału (nawet taką z okresami spadków), a będę w stanie powiedzieć, że pokazujesz mi również utrzymującego dyscyplinę, dobrze zorganizowanego i skupionego tradera.

Krzywa kapitału jest tym, na co powinieneś zwracać największą uwagę. Jeśli widzisz, że krzywa nagle zaczyna zjeżdżać w dół i tracisz cały progres, który uczyniłeś, to coś jest mocno nie tak z Twoim psychicznym nastawieniem do tradingu i musisz zidentyfikować problem tak szybko, jak jest to tylko możliwe. Postaraj się, by krzywa kapitału była jak najbardziej gładka i delikatnie wznosiła się na przestrzeni czasu. Nie oznacza to, że pomiędzy wygranymi nie będzie strat, ale krzywa kapitału powinna wyglądać tak, jak wygląda solidny trend wzrostowy - coraz wyższe szczyty i dołki.

Aby zmienić swoje nastawienie musisz zdać sobie sprawę z tego, że nie zarobisz na rynku dużo pieniędzy w krótkim czasie. O ile nie zaczynasz z dużym kontem, to niemożliwe jest bezpieczne i systematyczne zarabianie dużej ilości pieniędzy na rynku w bardzo krótkim czasie. Zapomnij o szybkich zyskach, a da Ci to ogromną przewagę nad większością traderów. Jeśli nie próbujesz zarobić “szybkich pieniędzy”, to Twoja krzywa kapitału najprawdopodobniej będzie wzrastać powoli, ale systematycznie - i o to właśnie chodzi.

Reklama

 

Nie bądź sknerą

Być może jest to najważniejsza rada jaką usłyszysz o tradingu. Przestań próbować wydusić z rynku każdego ostatniego pipsa, bo tak właśnie objawia się chciwość. Może nie zdajesz sobie z tego sprawy, gdy do tego dochodzi, ale jeśli Twoje zagranie generuje ładny zysk (np. 2:1), a ty siedzisz i gapisz się na monitor nie realizując zysków, to jesteś chciwy. Rynek oferuje Ci pieniądze, a Ty mówisz “nie, ja chcę więcej!”. Jednak Twoje zachcianki nie mają znaczenia na rynku, który w każdej chwili może odwrócić się w przeciwną stronę i zneutralizować dotychczasowe zyski.

Zapamiętaj: jeśli rynek utrzymuje się przez jakiś czas w pobliżu Twojego poziomu TP, ale nie może go dosięgnąć, to zrealizuj po prostu zysk, albo przesuń stop lossa tak, aby zabezpieczyć dużą jego część. Nie możesz dopuścić do tego, aby taki zysk obrócił się w stratę lub break even. Bierz kasę i uciekaj!

 

Naprawdę nie potrzebujesz żadnych wskaźników

Bycie początkującym traderem w dzisiejszych czasach wiąże się z pewnymi korzyściami w porównaniu do tego, co było 18 lat temu, ale są również pewne wady. Początkującym traderom trudno jest stwierdzić w co należy wierzyć, gdy zasypuje ich masa dobrze wyglądających rekalam, na których pokazywane są  różne wymyślne strategie. Tak naprawdę to jedyne czego potrzebujesz do analizy technicznej i determinowania punktów wejścia / wyjścia, to Price Action, które pokazuje zapisaną na rynku historię. Zaufaj mi - nie ma żadnej magicznej mikstury wskaźników. Wiem o tym, bo na początku swojej kariery próbowałem wszystkiego. Średnie kroczące są pomocne, gdyż wskazują wsparcia i opory oraz obszary wartości, ale oprócz nich, nie używam żadnych wskaźników. No może jeszcze czasami ATR (wskaźnik średniej zmienności), który pomaga ustawić poziom stop loss - to wszystko.

Reklama

Jeśli chcesz spędzić liczne godziny na testowaniu wszystkich możliwych wskaźników, to proszę bardzo, ale do głowy od razu przychodzi mi 50 bardziej zyskownych sposobów na wykorzystanie tego czasu.

 

Czuj się komfortowo, gdy nie jesteś na rynku

Mam dla ciebie pewną wiadomość: bycie poza rynkiem jest postrzegane jako rodzaj pozycji wśród profesjonalnych traderów. Najlepsi gracze o tym wiedzą, ale rzadko mówi się o tym na forach internetowych. Brokerzy chcą, abyś ciągle handlował, bo jest to dla nich najlepsze (prowizje). Jednak w Twoim najlepszym interesie jest zarabianie pieniędzy na rynku, a najłatwiej jest to zrobić stosując podejście do handlu polegające na niskiej częstotliwości otwierania zleceń - oznacza to, że broker zarabia na Tobie mniej pieniędzy.

Gdy byłem młodszy, to otwierałem pozycję, obserwowałem ją przez cały tydzień, a jak tylko została zamknięta, to czułem się zmuszony do otworzenia kolejnej. Bardzo ciężko było mi pozostać poza rynkiem i podejrzewam, że wielu traderów ma ten problem. Jest to największe wyzwanie, któremu musisz podołać, jeśli chcesz zarabiać co miesiąc. Powiedzmy, że otworzyłeś jedną dobrą pozycję na początku miesiąca i zarobiłeś 5%. Masz wtedy dwie opcje: znaleźć sobie jakikolwiek powód do tego, aby od razu otworzyć kolejną pozycję, a następnie powtarzać to do końca miesiąca (najprawdopodobniej skończysz przez to na minusie), albo czekać cierpliwie tak jak na poprzednią pozycję - jeśli przez tydzień lub dwa nic się nie pojawi, to przynajmniej nadal masz 5% zysku!

Powinieneś postrzegać rynek jako niebezpieczne miejsce, które czasami umożliwia zarobek. W Twoim interesie jest unikanie ryzykowania pieniędzy, chyba, że jest do tego jakiś oczywisty powód.

Reklama

 

Nie skupiaj się jedynie na tradingu

Trading i spekulacja nie powinny być Twoim jedynym źródłem utrzymania. Gdy zaczniesz polegać w całości na tradingu, to powstaje w Tobie poczucie, że musisz zarobić na rynku.

Powinieneś mieć pieniądze na emeryturę, inwestycje długoterminowe, zaoszczędzoną gotówkę, przychód z pracy oraz przychód z tradingu. Nie patrz na trading jako na jedyny sposób na wolność i szczęście - gwarantuję Ci, że jeśli będziesz tak postrzegać trading, to daleko nie zajdziesz.

Słyszę czasem nawet historie o początkujących, którzy rezygnują z pracy zaraz po otworzeniu pierwszego konta rzeczywistego. Jest to szalone. Stały dochód jest Ci potrzebny. Nie tylko do tego, aby płacić swoje rachunki, ale również do tego, aby zachować spokój umysłu, który jest Ci potrzebny do zyskownego handlu na rynkach.

 

Handluj na rynku, który się rusza

Reklama

Częstą przyczyną porażek traderów jest handlowanie na rynkach o małej zmienności. Traderom potrzebna jest zmienność, która poruszy rynkiem na tyle, aby zapewnić pożądany zysk. Bez zmienności nie ma zysków. Jeśli handlujesz na rynku o małej zmienności, to rynek będzie poruszał się w bok, a ty będziesz siedział i patrzył jak na zmianę przybywa i ubywa Ci pieniędzy. Ostatecznie zrealizujesz stratę lub mały zysk, który jedynie wprawi Cię w złość i będziesz chciał wskoczyć z powrotem na rynek. Szukaj silnych trendów i oczywistych sygnałów Price Action, które mają konfluencję w kontekscie rynku znajdującego się w trendzie. Próbuj unikać bocznych trendów i poszarpanych wykresów.

 

Trzymaj się wysokich interwałów czasowych

Jeśli ktoś podszedłby do mnie, gdy zaczynałem trading i powiedział mi, żebym zignorował wszystkie interwały czasowe poniżej H1, to mógłbym zaoszczędzić dużo czasu i pieniędzy.

Warto unikać niskich interwałów i spekulacji w bardzo krótkim terminie, jeśli chcesz mieć szansę na długotrwały sukces w tradingu.

Jeśli czytasz już moje artykuły od jakiegoś czasu, to prawdopodobnie wiesz dlaczego preferuję wysokie interwały czasowe. Jest wiele przyczyn, które sprawiają, że interwał dzienny to najważniejszy interwał jaki trader może wziąć pod uwagę. Jednak najważniejsze do zapamiętania jest to, że na wykresie dziennym cały szum z niskich interwałów jest “wygładzony”, a pozostaje jedynie najbardziej użyteczny obraz rynku.

Reklama

 

Konkluzja

Niestety nie powstały jeszcze maszyny do przenoszenia się w czasie. Na szczęście możesz  jednak uczyć się z moich błędów i znaleźć sposób na to, aby ich nie popełnić. Dzięki temu zaoszczędzisz mnóstwo pieniędzy. Możesz więc tak jakby cofnąć się w czasie, dlatego, że kiedyś byłem na Twoim miejscu, myślałem tak jak Ty i doświadczyłem tych samych frustracji w tradingu, których doświadczasz. Przebyłem całą tą drogę i teraz jestem po “drugiej stronie”. Mam więc wzór na to, co powinieneś robić, a czego unikać w tradingu.

Powyższe 10 punktów opisuje kluczowe komponenty tradingowego sukcesu. Jeśli będziesz się trzymał moich rad, to możesz zaoszczędzić tysiące dolarów i niezliczoną ilość godzin. Wiele pomyłek, które popełniają traderzy można łatwo przewidzieć - jako ludzie mamy tendencję do tego, aby podobnie się zachowywać na rynku. Każda przeszkoda na mojej drodze i każdy “głupi” tradingowy błąd, który popełniłem sprawia, że jestem traderem, jakim jestem dzisiaj.

 

Nial Fuller: http://www.learntotradethemarket.com/forex-articles/what-i-wish-i-knew-about-trading-18-years-ago

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Michał Sztabkowski

Michał Sztabkowski

Student Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Analityk techniczny i aktywny trader, wykorzystujący w handlu strefy popytu i podaży oraz metodologię Price Action. Interesuje się psychologią inwestowania.


Reklama
Reklama