Reklama
WIG88 739,92-0,75%
WIG202 567,52-0,99%
EUR / PLN4,25+0,01%
USD / PLN3,92+0,00%
CHF / PLN4,30-0,02%
GBP / PLN4,98+0,02%
EUR / USD1,09+0,00%
DAX18 726,76-0,22%
FT-SE8 416,45-0,09%
CAC 408 141,46-0,67%
DJI39 883,14+0,19%
S&P 5005 321,97+0,26%
ROPA BRENT82,53-1,34%
ROPA WTI78,27-1,20%
ZŁOTO2 421,04-0,22%
SREBRO31,98+0,57%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Izrael ma potężny system obrony powietrznej. Dlaczego jest tak skuteczny?

Przemysław Tabor | 16:20 16 kwiecień 2024

Izrael posiada jeden z najlepszych na świecie systemów obrony powietrznej. Jego skuteczność w przypadku sobotniego ataku Iranu wyniosła 99%. Co wchodzi w jego skład?

Izrael ma potężny system obrony powietrznej. Dlaczego jest tak skuteczny?
AP/EAST NEWS/ U.S. Department of Defense
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Iran zaatakował Izrael w sobotę
  • Jednak Izrael zneutralizował 99% rakiet i dronów wystrzelonych przez Iran
  • Dlaczego izraelski system obrony jest tak skuteczny?

 

Skuteczność izraelskiego systemu obrony powietrznej wynosi 99%

Izrael stwierdził, że w ciągu sobotniej nocy przechwycił 99% z 300 wystrzelonych przez Iran pocisków i dronów. Z relacji izraelskiego wojska wynika, że doszło do jedynie bardzo niewielkich uszkodzeń.

To dowód na sprawność izraelskiego systemu obrony powietrznej. Oparty jest on na wielowarstwowej strategii, ale słynie z kluczowego elementu, który jest w jego samym centrum, tzw. “Żelaznej Kopuły” (ang. Iron Dome).

Wykorzystujący radar do wykrywania i przechwytywania rakiet krótkiego zasięgu, pocisków i dronów, system obrony powietrznej “Iron Dome” został wprowadzony w 2011 roku.

Reklama

Ten przedmiot wieloletnich prac i starań został uruchomiony w odpowiedzi na wojnę z 2006 roku, która zakończyła się przejęciem kontroli nad Strefą Gazy przez Hamas.

System składa się z szeregu mobilnych jednostek rozrzuconych po całym kraju w strategicznych lokalizacjach. Po wykryciu zagrożenia, wyszkolony personel analizuje zagrożenie w "centrum zarządzania bitwą", które działa 24 godziny na dobę, każdego dnia. 

Tam podejmowana jest sprawna decyzja, która wyrzutnia zostanie użyta do przechwycenia. W celu zwiększenia prawdopodobieństwa zniszczenia celu, wystrzeliwane są dodatkowe pociski.

Izrael zachwala system i twierdzi, że skuteczność “Żelaznej Kopuły” wynosi ponad 90%. Jak się okazało w przypadku ataku Iranu, nawet 99%. Jej zasięg z kolei to nawet do 70 km. Czas reakcji wynosi zaledwie kilka sekund.

“Żelazna Kopuła” powstała przy wsparciu USA. Amerykański rząd przekazał 1,6 mld USD na rozwój systemu w latach 2011-2021, a Kongres USA zatwierdził dalsze wsparcie w wysokości 1 mld USD w 2022 roku

Reklama

Co ciekawe, początkowo Amerykanie sądzili, że pomysł opracowania systemu antyrakietowego krótkiego zasięgu jest skazany na porażkę. Taka była reakcja oficjeli z USA, gdy Izrael przedstawił pomysł stworzenia “Żelaznej Kopuły”.

System, choć bardzo skuteczny, ma jednak swoje wady. Przede wszystkim, chroni on dość niewielki teren, bo obszar rzędu zaledwie 100-150 kilometrów kwadratowych. Ogranicza to jego skuteczność w przypadku większych krajów.

Nawet w Izraelu, stosunkowo małym kraju (jego powierzchnia jest 14 razy mniejsza niż Polski) baterie muszą być przenoszone w zależności od postrzeganego ryzyka ataku.

Jednak właściwie zaimplementowany, np. do obszaru krytycznych baz lub placówek, jest on bardzo dobrym rozwiązaniem. Właśnie tak wykorzystują go Stany Zjednoczone, które zaimportowały technologię do własnych potrzeb. Oprócz tego, Izrael eksportował “Żelazną Kopułę” do Indii, Rumunii i Azerbejdżanu.

Z uwagi na swą podstawową wadę, czyli niewielki zasięg, “Żelazna Kopuła” jest tylko elementem wielowarstwowego systemu. Kolejną poziom obrony powietrznej Izraela jest “David’s Sling”, czyli nic innego jak “Proca Dawida”, który spełnia rolę obrony średniego zasięgu.

Reklama

Ten system obrony przeciwrakietowej wprowadzony został w 2017 roku po pracach inżynierów izraelskiego Rafaela i amerykańskiego Raytheon. Oprócz rakiet średniego i dalekiego zasięgu, może on również przechwytywać taktyczne pociski balistyczne czy bezzałogowe statki powietrzne (drony). Zasięg “Procy Dawida” to nawet 300 km.

 

Zobacz także: Zadłużenie USA zaniepokoiło wielką instytucję finansową

 

Zdjęcie: Izraelska “Proca Dawida”.

Reklama

Źródło: Wikipedia.

 

Następną warstwę stanowią pociski przechwytujące dalekiego zasięgu, np. Arrow, również opracowany wspólnie z USA.

Zdjęcie: Kompleks Arrow 2.

Reklama

Źródło: Wikimedia, US Navy.

Izrael wykorzystuje rakiety “Arrow” do przechwytywania pocisków dalekiego zasięgu, w tym tych, które Iran wystrzelił w sobotę.

Arrow był również używany do przechwytywania pocisków dalekiego zasięgu wystrzelonych przez bojowników Houthi w Jemenie.

 

Czytaj również: Krach rynku samochodów elektrycznych! Sprzedaż znanego koncernu runęła

 

Reklama

W arsenale Izraela znajdują się także pociski Patriot, sprawdzone i stanowiące najstarszy element obrony kraju. Ich historia sięga jeszcze wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku. Tam, Stany Zjednoczone wykorzystywały je do przechwytywania pocisków “Scud” wystrzeliwanych przez Irak.

Patrioty są obecnie wykorzystywane głównie do zestrzeliwania samolotów, w tym bezzałogowych statków powietrznych. Ukraińskie wojsko używa ich w podobnym celu przeciwko siłom rosyjskim.

 

Zdjęcie: Izraelskie wyrzutnie Patriot

Reklama

Źródło: I24News, AFP.

 

Izrael pracuje obecnie nad nowym systemem obrony powietrznej oparty na technologii laserowej. Dzięki wykorzystaniu wiązki lasera, miałby on przechwytywać nadlatujące zagrożenia. Jego nazwa to “Żelazna Wiązka” (ang. Iron Beam), ale znany jest również pod określeniem “Magen” lub “Light Shield”.

Nie jest on jednak jeszcze operacyjny. Według przedstawicieli izraelskiego sektora zbrojeniowego, system ten zmieniłby “zasady gry”. Przede wszystkim, byłby on znacznie tańszy w produkcji oraz mniej kosztowny w utrzymaniu.

 

Zobacz również: Najlepszy sektor giełdy zyskał 96% w 2 lata. Jest przewartościowany, ale potencjalnie to nie koniec zwyżki

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji

Reklama

Czytaj dalej