Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Złoto „do końca roku będzie jeszcze droższe” – Kuczyński o głównych metalach

|
selectedselectedselected

Cena złota do końca roku może jeszcze wzrosnąć, a ostatnie spadki to jedynie zasłużona korekta po 20% wzroście od początku roku. Centralne banki na całym świecie kupują złoto jako zabezpieczenie rezerw walutowych. Czy to znak, że powinniśmy iść w ich ślady?

Złoto, srebro i miedź: prognozy dla rynku metali. Ceny osiągną nowe szczyty? Ekspert przewiduje dalsze wzrosty
depositphotos
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Jakie są prognozy dla ceny złota?
  • Dlaczego NBP kupuje złoto? 
  • W jakie metale warto inwestować?

 

 

Prognozy dla cen złota: czy złoto jest za drogie?

Złoto nie jest za drogie i zakładam, że do końca roku będzie jeszcze droższe. Uważam, że ostatnie spadki jego ceny są tylko zasłużoną korektą. Zasłużoną, bo od początku roku do połowy maja cena wzrosła o 20%, więc korekta po prostu temu rynkowi się należała. Ta korekta to wynik dwóch czynników: umocnienia dolara po publikacji danych z rynku pracy oraz wstrzymania zakupów (chwilowego według mnie) przez Ludowy Bank Chin.

 

Zobacz także: Cena metalu wystrzeli na nowe rekordy! Nadchodzi kolejna wielka hossa? – prognozy ekspertów

Reklama

 

Po co NBP skupuje złoto? Czy to znak, że i my powinniśmy?

Banki centralne na całym świecie kupują złoto jako aktywo, które jest uzupełnieniem rezerw walutowych. W sytuacji, kiedy coraz częściej mówi się o problemach dolara złoto jest klasycznym zabezpieczeniem - duże osłabienie dolara znacznie podniosłoby jego cenę. NBP chce mieć 20% rezerw walutowych w złocie, czyli równowartość około 40 mld dolarów. Uważam, że to jest już dużo, bo sam od lat zachęcam do trzymania 10-15% wolnych aktywów w fizycznym złocie. Jednak 20% rezerw nie grozi Polsce niczym szczególnym i jest według mnie dopuszczalne.

 

Czytaj również: Szaleństwo na rynku metali. Czy ostatnie spadki na kursie złota to tylko korekta?

 

Ładowanie...

 

W jakie metale warto inwestować poza złotem, miedzią i srebrem?

Reklama

Te trzy metale są oczywiście najważniejsze. Złoto i srebro jako zarówno metale używane w przemyśle (układy scalone, jubilerstwo itp) oraz jako zabezpieczenie wolnych aktywów (złoto). Srebro jest o tyle cenne, że ma dużą betę - zmiana ceny złota często powoduje zwielokrotnioną zmianę ceny srebra. Dlatego jest tak cenione przez indywidualnych inwestorów. Miedź to oczywiście przemysł ze szczególnym uwzględnieniem tego, co dzieje się w Chinach, jako że Chiny zużywają najwięcej tego metalu. Nie wymyślimy, gdzie jeszcze mogą pójść pieniądze spekulantów. Od czerwca 2021 pieniądze szły na lit, którego cena wzrosła do listopada 2022 o 500%. Jednak potem cena spadła do poziomu z roku 2021 (powodem mogły być odkryte w USA złoża).

 

Sprawdź także: Na te dwa metale powinieneś zwrócić uwagę!

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Piotr Kuczyński

Piotr Kuczyński

Absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Gdańskiej w 1973 roku. W latach 1973-1981 pracował w ZMP „Mera-Błonie”, gdzie kierował zespołem, który skonstruował pierwszy polski mikrokomputer (MERA-200) oparty na mikroprocesorze. W latach 1980-81 działacz NSZZ Solidarność. Wyrzucony za to z zakładu w stanie wojennym w 1982 roku. W latach 1982-1987 dyrektor firmy polonijnej produkującej mikrokomputer IMP 85. W latach 1993 do 2001 inwestor giełdowy i analityk (od 2002 przede wszystkim analityk). Pracujący w tym okresie i publikujący w gazetach „Parkiet” i Puls Biznesu” i udzielający się w innych mediach. Od grudnia  2004 w sektorze finansowym, od 2006 roku do 30.04.2019 główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion do którego powrócił 1.12.2021 r. Publikuje w wielu mediach i zapraszany jest do radia i telewizji w roli eksperta i komentatora.

Obserwuj autoraLinkedIn


Reklama